Polacy na szczycie Nameless Trango Tower

2

Miło donieść, iż 19 sierpnia na szczycie Trango Tower w Karakorum stanął nasz kolega klubowy Maciek Ciesielski, w zespole z Łukaszem Mirowskim i Mariuszem Serdą. Jest to drugie polskie wejście na szczyt tej turni.

Wielkie gratulacje dla całego zespołu. Poniżej kilka słów od Maćka jeszcze ze Skardu zablokowanego przez Talibów.

(INFO ZE SKARDU)

Nameless Trango Tower fot. Jakub Radziejowski
Nameless Trango Tower fot. Jakub Radziejowski

W dniach 18-19 sierpnia po wcześniejszym zaporęczowaniu pierwszego wyciągu, zespół Polskiego Związku Alpinizmu w składzie Maciek Ciesielski, Łukasz Mirowski i Mariusz Serda wspiął się na Nameless Trango Tower 6251m.

Przez pierwsze 21 wyciągów wspinaczka przebiegała Drogą Słoweńską. Fragment ten o trudnościach sięgających stopnia VIII+ został pokonany klasycznie w pierwszej próbie* za wyjątkiem jednego wyciągu VIII- który z powodu dużego zalodzenia został pokonany w stylu 1AF.

Droga Słoweńska w tym miejscu „kładzie się”, a jej trudności zdecydowanie maleją. Niestety fragment ten był całkowicie zasypany śniegiem i zalodzony. W związku z tym zespół postanowił wytraweroswać w lewo, nowym terenem, by osiągnąć kluczowe spiętrzenie drogi Enternal Flame.

Kolejne dwa kluczowe wyciągi tej drogi zostały pokonane w stylu C1, następne dwa ciut łatwiejsze z odpoczywaniem w przelotach, a ostatnie cztery, w tym dwa lodowe, klasycznie.

Zespół osiągnął, w tym roku całkowicie zaśnieżony szczyt, o godzinie 20.15, 19 sierpnia. Po 4,5h zjazdów linią Enternal Flame, zespół osiągnął miejsce swojego biwaku czyli Słoneczne Tarasy (5550m**) , skąd o 7 rano rozpoczął zjazdy do podstawy ściany (5225 metrów**).

O 9.00 20 sierpnia, po dokładnie 54h od jej opuszczenia zjawiliśmy się z powrotem w Bazie na 4050m**.

Zmęczeni ale szczęśliwi:-)

Maciej Ciesielski, Łukasz Mirowski, Mariusz Serda

* Pierwsze osiem wyciągów do Tarasów Maciek znał z swojej próby sprzed 6 lat, wtedy pierwsze trzy prowadził, pozostałe jumarował, w tym roku przeszedł je w pierwszej próbie. Wszystkie pozostałem wyciągi pokonane przez nas klasycznie padły w stylu OS

** Odczyt za pomocą wysokościomierza w zegarku
PS. wkrótce prześlemy szczegółowy raport

 Jakub Radziejowski
źródło: uka.pl
  • 2 KOMENTARZE

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here