Magazyn Górski nr 90 – już w sprzedaży

0

W sprzedaży pojawił się kolejny numer „Magazynu Górskiego”. Numer, który w założeniu miał podsumować wakacje, czyli okres największej aktywności w górach i skałach. Niestety, tragiczne wieści z bazy pod Nanga Parbat, a potem ze stoków Gasherbruma I zepchnęły w cień inne sprawy.

2829

Atak terrorystyczny na bazę pod Nanga Parbat, dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie dotknął Polaków z wyprawy kierowanej przez Aleksandrę Dzik. Jest to jednak niewielkie pocieszenie wobec śmierci 11 osób, a także potencjalnych konsekwencji, jakie te wydarzenia mogą mieć na losy przyszłych wypraw działających w Pakistanie. Również śmierć Artura Hajzera na stokach G1 ma wymiar znacznie szerszy niż ten związany z dramatem osobistym najbliższych. Od kilku sezonów to właśnie Artur był prawdziwym spiritus movens programu Polski Himalaizm Zimowy i trudno w tej chwili znaleźć odpowiedź na pytanie, co dalej z programem PHZ. 3637

Częściowo można jej odszukać w zapisie rozmowy z Januszem Majerem, który w bardzo osobistej formie przybliża postać Artura Hajzera. Ostatnie wspomnienie Artura stanowi pewnego rodzaju jego górski testament. Na okładce i wewnątrz numeru znajdziecie świetne zdjęcia Michała Skowronka z sesji fotograficznej na uklasycznionej drodze Ora Et Labora na zachodniej ścianie Kościelca. O czym jeszcze w tym numerze? 1819 Wracamy do nepalskiego królestwa Lo powszechnie nazywanego Mustangiem, aby przekazać Wam szereg praktycznych wskazówek, które pomogą w organizacji trekkingu do tego unikatowego miejsca. Zajmujemy się też urodzajem wydawniczym na przewodniki wspinaczkowe. W roku 2013 ukazało się w sumie aż pięć nowych wydawnictw: „Góry Sokole” – Michała Kajcy, „Podkarpacie” – Jacka Trzemżalskiego, „Jura Południowa” – Grzegorza Rettingera, „Brama Krakowska i Garb Tenczyński” – Rafała Nowaka, Tomka Ślusarczyka i Przemka Rostka i „Jura 2” – Pawła Haciskiego. Nigdy jeszcze nie było tak bogato i warto przyjrzeć się temu bliżej.

6465

W „Magazynie Górskim – Wspinaczka” nie może zabraknąć praktycznych skałoplanów. Tym razem proponujemy Wam wyprawę do Doliny Będkowskiej na nowości w grupie Południowej Bramy Będkowskiej oraz w grupie Grani Pod Sadem. Na koniec relacjonujemy też dla Was największe targi górskiej branży Outdoor we Friedrichshafen. Nagrody dla produktów przyznawane na targach to gwarancja najwyższej jakości. W tym kontekście miło nam odnotować polskich laureatów nagrodzonych złotymi medalami Outdoor Industry Award 2013.

Zapraszam do lektury
Rafał Nowak
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here