14. Krakowski Festiwal Górski już w ten weekend !!

0

W najbliższy weekend, w dniach od 2 do 4 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się 14. edycja najważniejszego święta miłośników gór – Krakowski Festiwal Górski. Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie http://kfg.pl/14-kfg/program/

Wśród tegorocznych gości wystąpią m.in. legenda światowego wspinania – Lynn Hill, jeden z najwszechstronniejszych i najciekawszych brytyjskich wspinaczy – Tim Emmet, młody, lecz niezwykle utalentowany Kanadyjczyk – Marc-André Leclerc oraz tegoroczny zimowy zdobywca Nanga Parbat, czołowy baskijski himalaista Alex Txikon. Dołączą do nich rodzimi wybitni wspinacze i alpiniści – o swoich dokonaniach opowiedzą m.in. Kinga Ociepka-Grzegulska, Piotr Schab, Karolina Ośka, duety Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński oraz paralotniarz i uczestnik Red Bull X-Alps – Paweł Faron. Na krakowskiej scenie nie zabraknie także Andrzeja Bargiela, który w rekordowym czasie skompletował w tym roku Śnieżną Panterę.

Na festiwalowym ekranie zobaczymy najlepsze kino górskie z całego świata, pojawi się także wiele premier. Filmy będą prezentowane w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego. Obrazy oceni jury w składzie: Marcin Jamkowski, Marcin Koszałka, Łukasz M. Maciejewski oraz Krzysztof Spór. Podczas festiwalu odbędą się spotkania autorskie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim – autorami biografii Jerzego Kukuczki „Kukuczka”, Piotrem Tomzą i Dominikiem Szczepańskim – autorami „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, oraz Moniką Rogozińską – autorką książki „Lot koło Nagiej Damy”. Wreszcie z historią narciarstwa, czyli „Magią nart” przyjedzie do Krakowa Beata Słama (współautorka publikacji, obok Wojciecha Szatkowskiego).

Przez trzy dni festiwalu odbędzie się wiele warsztatów, prowadzonych przez specjalistów, instruktorów i przewodników. Ich tematyka będzie różnorodna – od treningu dla wspinaczy, przez analizę wypadków zimowych w Tatrach, przygotowanie kondycyjne do wypraw wysokogórskich, po skitouring i warsztaty lawinowe. Na warsztaty wstęp wolny!

Zostaną zaprezentowane także dwie wystawy. Pierwsza – fotograficzna, będzie przedstawiała pierwszą zimową wyprawę na K2 z przełomu lat 1982–1983 pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Druga wystawa to z kolei prezentacja prac malarki Ewy Marii Romaniak.

W przerwach między spotkaniami, prelekcjami, filmami i warsztatami czas na zakupy – na kiermaszu sprzętu i odzieży outdoorowej wystawi się kilkadziesiąt marek
z setkami produktów w najlepszych cenach. To największy tego typu kiermasz w Polsce.

Festiwalowi towarzyszyć będą zawody KFG Krak’em All. Na finały zaprasza w niedzielę 4 grudnia Centrala Ruchu Avatar.

Więcej informacji o festiwalu, pełen program i opis wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie: www.kfg.pl.

Na 14. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

kfg_2016
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here