4 tygodniowy program treningowy pod przewiechy

0

Większość ludzi potrafi trenować na ścianie, robiąc drogę za drogą w komfortowej dla siebie trudności. Niestety nie pomoże im to w przesunięciu ich wspinania na na wyższy poziom. Zrobienie 10 razy pod rząd VI.2 pomoże Wam w osiągnięciu wytrzymałości dla tej danej trudności. Kiedy przyjdzie czas na projekt w okolicach VI.4 trening ten nie zda efektu.

Przekopując sieć trafiłem na coś, co może spodobać się również Wam. Co ważniejsze, może pomóc w podniesieniu poprzeczki w Waszym wspinaniu.
Climbing.com wraz z Robyn Erbesfield-Raboutou stworzyli 4 tygodniowy program, który łączy pracę nad nad techniką, wytrzymałością, core’em (wszystko co tyczy się brzucha), wytrzymałością siłową oraz coś, o czym powtarza mi pewien wspinacz z Trójmiast z 30 letnim stażem wspinaczkowym (Panie Macieju, pozdrawiam) – restowaniem. Przez wiele osób w tym i mnie, niedoceniany punkt treningów.

Dla tych, którzy nie wiedzą. Robyn Erbesfield-Raboutou jeden z czołowych autorytetów trenerskich. Wyszkoliła dziesiątki młodych ludzi, którzy zaliczyli drogi o trudnościach 8b i więcej. Jest 5 krotną mistrzynią USA oraz trzecią kobietą na świecie, która przeszła drogę o trudności 8b. Jest także założycielem, właścicielem i dyrektorem ABC Climbing w Colorado.

Robyn Erbesfield-Raboutou - w latach 80
Robyn Erbesfield-Raboutou – w latach 80

Wytyczne:

 • Poniższy program treningowy jest idealny jeśli regularnie się wspinacie i jesteście w dobrej kondycji ogólnej. Jeśli nie, sugeruje się około 4 tygodni treningu wprowadzającego. Takiego, który pozwoli przywrócić formę.
 • Specyficzny trening wspinaczkowy – cztery dni w tygodniu. 2 dni treningu, dzień przerwy. Jeśli jednak czujecie się bardzo zmęczeni, musicie wziąć więcej wolnego. Należy słuchać swojego ciała.
 • Ponieważ jest to bardzo krótki program treningowy, powinniście trenować naprawdę mocno w każdej sesji treningowej. 85% nawet do 100% Waszego maxa, codziennie.
 • Dla tych, którzy mają taką możliwość – jeśli możecie poświęcić treningu na panelu dla skał – wybierzcie skały!
 • Posprzątaj swoją dietę. Nie licz kalorii. Skup się na owocach, warzywach, chudym mięsie – najlepsze jedzenie do ciężkiego okresu treningowego. Musicie odciąć nadmiar cukrów, tłuszczów i przetworzonej żywności. Nie wspominając o moim ukochanym KFC.
 • Jedzcie węglowodany 30 minut przed treningiem (nie obżerajcie się). Oraz 15 – 30 minut po treningu.
 • Rozgrzewka – bez gadania z kumplami, bez podrywu na ściance. 20 minut bez obijania się. • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here