8c OS dla Piotrka Schaba !!!

1

Szybki i elektryzujący telegram z Hiszpanii – Piotrek Schab (Wild Country, Five Ten, MotionLab, KS Korona) w najszlachetniejszym stylu On Sight poprowadził drogę Nuska 8c! Jest to pierwszy tak trudny OeS dla Polaka, ale widząc motywację wśród naszych zawodników to było to tylko kwestią czasu :)  Sama droga biegnie stropem jaskini i oferuje ponad 50 metrów wspinania… Olbrzymie gratulacje i czekamy na więcej informacji!

Tegoroczne poczynania krakowianina w skałach stały głównie pod znakiem trudnego RP. Najpierw w kwietniu do wykazu wpadła Papichulo w Olianie – pierwsza droga o trudnościach 9a+ w dorobku Piotrka i drugie takiej klasy przejście w historii polskich zmagań z cyfrą. Następnie na warsztat wzięta została podkrakowska Mamutowa i Piotrek w maju rozprawił się z jej ostatnim bastionem – ekstremalną Stal Mielec. W ramach wakacyjnego wyjazdu zawodnik krakowskiej Korony postanowił odwiedzić słynne francuskie Céüse i jeśli wierzyć tym, co mieli okazję oglądać go w akcji, Biographie ledwo utrzymała gardę. To właśnie po tę drogę Piotrek wrócił do Francji z końcem sierpnia, jednak po tygodniu prób potrzeba zmiany otoczenia przeważyła szalę.

Nuska 8c, fot Piotr Bunsch
Nuska 8c, fot Piotr Bunsch

Plan drugiego letniego wyjazdu zakładał również odwiedziny w nowym dla ekipy miejscu. O grocie Baltzola głośno zrobiło się w 2004 roku, kiedy Yuji Hirayama dokonał w niej pierwszego na świecie, choć mocno kontrowersyjnego, przejścia 8c OS na drodze White Zombie. Dziesięć lat później na północ Hiszpanii zajrzał też Adam Ondra i pod jego szponem padła Il Domani, będąca dla Czecha drugą linią za 9a, którą udało mu się pokonać w najczystszym stylu. Kilka dni temu pod stropem groty stanął też Piotr Schab. W ramach zapoznania z formacją i stylem wspinania oferowanym przez rejon padły Baltzolita 8c (w 3. próbie) oraz Los Indeseables 8a+ OS.

Nuska 8c, fot Piotr Bunsch
Nuska 8c, fot Piotr Bunsch

Przez ostatnie dwa lata, krakowianin umocnił swój on sight na poziomie 8b, bez znajomości udało mu się pokonać również trzy 8b+ – Súper Vixens w Margalefie, Gorilas en la Niebla w Olianie oraz Ixeia w Rodellarze. Na Nuska Piotrek ruszył bez większych oczekiwań, ale za to w pełnym skupieniu:

“Około 55 metrów wspinaczkowego maratonu. Pierwsze 30 metrów to wspinanie praktycznie w dachu po tufach i stalaktytach, druga część jest natomiast znacznie łatwiejsza i prowadzi do końcowej sekwencji po krawądkach pod samym zjazdem. Partię w dachu wieńczy co prawda wygodny no hand rest, ale długość drogi jednak robi swoje i ostatnie przechwyty pokonywałem na odlotach.”

Wpięciu do łańcucha towarzyszyły już niezwykłe emocje. Jak donosi portal 8a.nu linię bez znajomości pokonał prawdopodobnie jeszcze tylko Patxi Usobiaga w 2008 roku, rok później flasha zanotował na niej Ramón Julian Puigblanque. Krakowianin zostaje w Kraju Basków jeszcze przez trzy tygodnie. Znając tempo pracy i motywację „Koroniarza” będzie to wystarczająco długo, by mógł on uporać się z rozgrzebanymi już projektami. Czekamy na kolejne wieści!

Na poniższych filmikach możecie zobaczyć jak wygląda ta imponująca droga oraz sama jaskinia. Jak możecie zauważyć opis filmików sugeruje, iż pierwotnie wycena drogi oscylowała wokół 8c/c+ :)

źródło: Facebook
 • UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułWarto przeczytać: GÓRY nr 251
  Następny artykułKinga Ociepka-Grzegulska na Szaleństwie Ludzi Zdrowych VI.7+!
  Wspózałożyciel portalu Climb.pl, aktywny wspinacz z ponad 17-letnim doświadczeniem w skałach i Tatrach, instruktor wspinaczki sportowej, miłośnik Frankenjury i wyszukanych szemranek.

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here