Ćwiczenia wspinaczkowe dla początkujących

2

 2. Jeden ruch ręką – trzy ruchy nogami

Wspinając się staraj się jak najczęściej wykonywać przemyślane ruchy nogami. Załóż sobie, że każdy pojedynczy ruch ręką, powinnien być przeplatany trzema przestawieniami nóg. Staraj się tak wykorzystywać ruchy nogami, aby ułożyć ciało w możliwie najlepszej pozycji do wykonania następnego ruchu dłonią. Czasem będzie to podejście na jak najwyższe stopnie, aby łatwiej było zrobić ruch do dalekiego chwytu, a czasem te trzy przestawienia stóp pomogą Ci znaleźć wygodną pozycją odpoczynkową. Ważne jest tylko, abyś zawsze w możliwie jak bardziej przemyślany sposób, wykonywał trzy przejścia na nogach, pomiędzy każdym ruchem ręką.

3. Wyważanie ciała na jednej nodze

Postaraj się znaleźć duży, wygodny stopień i wstaw na niego jedna nogę. Następnie przykucnij na tej nodze i postaraj się puścić rękami i drugą nogą ściany. Ćwiczenie polega na tym aby złapać równowagę i wytrzymać w tej pozycji chociaż kilka sekund. Z czasem zauważysz, że coraz łatwiej Ci to przychodzi i coraz szybciej będziesz łapał równowagę i dłużej w takiej pozycji wytrzymywał. Na początku możesz próbować wykonywać to ćwiczenie w połogich (delikatnie leżących) płytach, a następnie spróbuj swoich sił na pionie.

4. Szukanie pozycji „no hand rest”

To jest rozwinięcie poprzedniego ćwiczenia. Wspinając się na wędkę, robiąc trawersy na boulderowni lub po prostu boulderując – staraj się jak najczęściej wynajdywać pozycje w których będziesz mógł swobodnie puścić dłonie i utrzymać się na ścianie stojąc wyłącznie na nogach (lub nodze). Pozwoli Ci to odpocząć, a w przyszłości łatwiej będziesz takie miejsca wynajdywał podczas wspinaczek w skałkach (tzw. pozycja „no hand rest”). Postaraj się wyszukiwać takich miejsc w różnych formacjach. Na początku zacznij od zacięcia, kantu, połogiej płyty, a następnie postaraj się znaleźć taka pozycję na bardziej wymagającej pionowej ścianie z coraz mniejszymi chwytami i stopniami. W dalszej kolejności poszukaj ułożeń ciała w których nie jesteś może w stanie puścić obu rąk, ale spokojnie możesz odpocząć podczas wspinaczki trzymając się raz jedną, raz drugą ręką.

pozycja-no-hand
  • 2 KOMENTARZE

    1. Temat rzeka… Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, wspinanie stawia wiele wymagań i najczęściej ci, którym brakuje zapału i pewnych predyspozycji odpadają na bardzo wczesnym etapie. Same ćwiczenia ciekawe, ale ja w pierwszej kolejności kładłbym jednak nacisk na ekwipunek. Zwłaszcza wszelkie karabinki czy liny PPF, bo to ma największy wpływ na bezpieczeństwo. Jak w tym zakresie będą wyrobione dobre nawyki, to szansa na zostanie dobrym wspinaczem jest znacznie większa.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here