Ćwiczenia wspinaczkowe dla początkujących

2

7. Wspinanie bez użycia rąk

Teraz nadszedł czas aby trochę utrudnić pracę dłoniom. Znajdź sobie jakąś delikatnie leżącą połogą płytę na ściance z możliwością wspinania na wędkę. Podczas wspinaczki zupełnie zrezygnuj z trzymania się dłońmi chwytów. Możesz opierać dłonie o panel, jednak staraj się unikać kontaktu z jakimikolwiek chwytami. Wybieraj sobie jak najlepsze stopnie na nogi i wspinaj się do góry wyłącznie za ich pomocą. Pamiętaj, że łatwiej Ci będzie wykonywać więcej, krótszych ruchów nogami, aniżeli wstawiać je wysoko i próbować na nie wejść. Generalnie im więcej krótkich ruchów nogami wykonasz, tym łatwiej Ci będzie poruszać się do góry! Ułatwieniem tego ćwiczenia może być pozwolenie sobie na chwytanie się dłońmi jedynie np. kantu ściany.

8. Wspinanie z zawiązanymi oczami

Jeżeli masz do dyspozycji asekuranta to spróbuj wspinania na wędkę z przewiązanymi oczami! Ten rodzaj treningu to bardzo cenne doświadczenie. Zasłaniając oczy, odcinacie się od wzrokowego kanału informacji, na którym dotychczas polegałeś i musisz zacząć się skupiać na odczuciach które do tej pory były ignorowane. Jest to niezwykle proste, lecz bardzo skuteczne ćwiczenie, które maksymalnie wyostrza balans, równowagę, precyzję stawania na stopniach i świadomość swojego ciała podczas wspinaczki. Podobnie jak osoby niewidome mają maksymalnie wyostrzona zmysły np. słuchu, tak i Ty postawiony w takiej sytuacji odkryjesz jak wiele uwagi możesz i powinieneś w przyszłości poświęcać na precyzję podczas kolejnych kroków. Łatwiejszym wariantem tego ćwiczenia jest zamykanie oczu podczas końcowej fazy stawiania nogi na stopniu. Tak, aby podczas finalnego ułożenia stopy na stopniu, nie był zaangażowany w to wzrok, ale przede wszystkim dotyk i wyczucie  równowagi.

Tak dla przykładu wygląda takie ćwiczenie w skałach:
  • 2 KOMENTARZE

    1. Temat rzeka… Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, wspinanie stawia wiele wymagań i najczęściej ci, którym brakuje zapału i pewnych predyspozycji odpadają na bardzo wczesnym etapie. Same ćwiczenia ciekawe, ale ja w pierwszej kolejności kładłbym jednak nacisk na ekwipunek. Zwłaszcza wszelkie karabinki czy liny PPF, bo to ma największy wpływ na bezpieczeństwo. Jak w tym zakresie będą wyrobione dobre nawyki, to szansa na zostanie dobrym wspinaczem jest znacznie większa.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here