Ćwiczenia wspinaczkowe dla początkujących

2

12. Trening mentalny

Będąc na ściance obserwuj inne, lepiej wspinające się od Ciebie osoby. Z pewnością zauważysz jak często stosują pewne ważne techniki i ułożenia ciała, choć wiele z nich zobaczysz po raz pierwszy. Postaraj się wyszukiwać w mozaice ich ruchów, pewnych stale powtarzających się elementów gry. Obserwuj w jaki sposób układają swoje ciało, jakie wybierają stopnie, gdy np. sięgają lewą ręka daleko w prawo, lub prawą ręką w lewo. W jaki sposób utrzymują równowagę w różnych sytuacjach, jak pokonują ostrza kantów, jak odpoczywają, jak wyważają ciało? Obserwuj te ruchy, wizualizuj je sobie krok po kroku, ruch po ruchu i próbuj wdrażać do swojego wspinania. Będzie to z pewnością duża baza darmowej wiedzy, której opanowanie z pewnością przyśpieszy moment, kiedy będziesz mógł rozpocząć bardziej zaawansowane treningi.

Maybe-start-climbing-all-the-motivation-i-need_80ce79_3512201
A po dziesiąte – nie zaniedbuj rozciągania!!! :)

Jak długo?

Zapytacie – jak długo trenować w ten sposób? Kiedy mogę przejść do bardziej wymagających treningów? Kiedy mogę podwiesić pod uprząż klocek z betonu? :)

To wszystko jest bardzo indywidualną kwestią. Jeden rodzi się wspinaczem i bez żadnego poważniejszego treningu wstępnego z łatwością może rzucać się na głębszą wodę, podczas gdy inny przez całe życie będzie musiał bardzo ostrożnie podchodzić do każdorazowej zmiany intensywności treningu. Ale jak już wiemy – najważniejszym aspektem wspinania jest rozwój i czerpanie z niego radości! Z własnych obserwacji proponujemy, aby tego rodzaju wstępny trening wspinaczkowy dla początkujących, był nieodłącznym elementem Waszych wizyt na ściance do momentu, kiedy przestanie mieć on dla Was jakiekolwiek tajemnice. Techniki, świadomości swojego ciała i wyostrzonych zmysłów nigdy nie za wiele! :)

Sprawdź również test butów wspinaczkowych marki Simond.

Wojtek Karnaś

Instruktor Wspinaczki Sportowej
  • 2 KOMENTARZE

    1. Temat rzeka… Pierwsze kroki są zawsze najtrudniejsze, wspinanie stawia wiele wymagań i najczęściej ci, którym brakuje zapału i pewnych predyspozycji odpadają na bardzo wczesnym etapie. Same ćwiczenia ciekawe, ale ja w pierwszej kolejności kładłbym jednak nacisk na ekwipunek. Zwłaszcza wszelkie karabinki czy liny PPF, bo to ma największy wpływ na bezpieczeństwo. Jak w tym zakresie będą wyrobione dobre nawyki, to szansa na zostanie dobrym wspinaczem jest znacznie większa.

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here