Odszedł od nas Royal Robbins

0

W ostatnim tygodniu świat obiegła smutna wiadomość. 14 marca 2017 roku w wieku 82 lat zmarł Royal Robbins – legendarny amerykański wspinacz, wizjoner, prekursor wspinaczki wielkościanowej.

Szerzej znany głównie, ze swoich przełomowych przejść w latach 60. Jako pierwszy w Ameryce, w roku 1952 pokonał klasycznie drogę o wycenie 5.9 (Open Book w Tahquitz). A była to dopiero zapowiedź tego na jakie wyżyny miał się wspiąć, zarówno pod względem trudności jak i wspinaczkowej etyki.

Główną areną jego zmagań była dolina Yosemite. W 1957 pokonał Northwest Face of Half Dome przekraczając kolejną barierę trudności. W ścianie towarzyszyli mu wówczas Mike Sherrick and Jerry Gallwas. Kolejne lata przynosiły kolejne sukcesy – pierwsze przejścia (np. West Face, El Capitan; North Face, Mount Geikie), wspinaczki solowe (North Face, Mount Edith Cavell) a także wymagające trady (Nutcracker, Yosemite).

Royal Robbins w latach '90
Royal Robbins w latach ’90

Oprócz mocarnych jak na tamte czasy przejść, Robbins był również znany ze swojego purystycznego podejścia do wspinaczki. Sprzeciwiał się wszelkim formą ingerencji w strukturę skały. W jednej ze swoich książek napisał o ringach „niczym pojedyncze słowo w wierszu, może wpływać na całą kompozycję”. Najsłynniejszym przejawem dbania o naturalność dróg było usunięcie wszystkich boltów z pierwszych dwóch wyciągów z obitej i poprowadzonej w 1970 roku przez Warrena Hardinga Dawn Wall. Jednak jak sam później przyznał (z opowieści jego żony Lauri), „jakość wytyczonej linii była o wiele wyższa niż oczekiwał tego po Hardingu lub Caldwellu, poza tym usunięcie wszystkich cholernych boltów zajęłoby okropnie dużo czasu”.

Cała historia zarówno tej utarczki jak i całej historii Royal Robbina w dolinie Yosemite jest świetnie przedstawiona w filmie „Valley Uprising”. Mały fragment możecie zobaczyć poniżej:

Publikacji jego autorstwa ukazało się kilka: dwie typowo wspinaczkowe „Basic Rockcraft” i „Advanced Rockcraft” traktujące zarówno o technice jak i o etyce w tym sporcie, oraz trzy tomy biografii „My Life”.

Od końca lat 70 Royal Robbins, na rzecz wspinaczki, zaczął uprawiać kannoyng, a także założył własną firmę z odzieżą outdorową pod nazwą „Royal Robbins”, która z powodzeniem funkcjonuje po dziś dzień.

Źródło: Wikipedia.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here