Top Ten, czyli najładniejsze drogi wspinaczkowe Jury według Marcina Opozdy

0

W kolejnej odsłonie zestawienia najładniejszych dróg na Jurze przyjrzymy się skalnej kompozycji Marcina Opozdy, który w chwili tworzenia tego artykułu może się pochwalić listą 5235 przejść skalnych w Polsce i za granicą.

Marcin do tej pory na samej Jurze Krakowsko Częstochowskiej przeszedł ponad 3300 dróg od I do VI.6+ (!), a słynna anegdota mówi, że jeżeli chcesz zawiesić portal 8a.nu – spróbuj wczytać listę wszystkich przejść Marcina… Sprawdzone – działa! ;) Zobaczmy jakie drogi na Jurze Marcin uważa za najładniejsze i warte uwagi… Oddajmy głos Macinowi.

Fot.arch. Marcin Opozda.

***

Na Jurze poprowadziłem wiele dróg, ale mam wrażenie że te dziesięć najładniejszych wciąż na mnie czeka. Niemniej, mam w pamięci przejścia które dały mi dużo frajdy i mogę takich wymienić co najmniej kilkadziesiąt. Nie chcę pisać o drogach, o których powszechnie wiadomo, że są ładne. Polecam za to te mniej popularne, ale – według mnie – warte wysiłku. Z racji miejsca zamieszkania będą to głównie wspinaczki w okolicach Nowej Huty.

10 Najładniejszych dróg na Jurze według Marcina Opozdy

  1. Jarzębinka z Zacięciem V (Głowa Cukru, Góra Kołoczek)

Urozmaicona, długa; w swoim stopniu wymagająca i eksponowana. Dla adeptów poważne wyzwanie, dla łazików czysta przyjemność.

2. Rysa Turbo VI.1 (Kapitan Garliczka, Dolina Naramki)

Rzadko spotykana formacja w naszych skałach: rozwarte zacięcie z wygodną rysą. W gorące dni wiejącą chłodem. Dla tej jednej drogi warto tutaj przyjechać.

Fot. Michał Szwedo.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here