Podstawy – Asekuracja

Asekuracja

Bezpieczeństwo wspinacza zależy od właściwej asekuracji. Dawnymi czasy asekuracja wyglądała tak, że prowadzący, któremu „skończyła się lina”, chwytał ją w dłonie i pomagał partnerowi dojść do miejsca, w którym sam się znalazł. Przełożenie liny przez ramię było późniejszym odkryciem, uważanym wówczas za bardzo skuteczne. Kolejne techniki to asekuracja z biodra czy poprzez skalny blok. Dzisiaj powszechnie stosujemy przyrządy asekuracyjne bądź węzły wpięte w karabinek, które poprzez zwiększenie tarcia pomagają zatrzymać upadek partnera.

Asekuracja z punktu asekuracyjnego to taka forma asekuracji, przy której siła konieczna do wyhamowania upadku partnera jest przenoszona bezpośrednio na stanowisko. Dzieje się tak w przypadku, gdy asekurujemy bezpośrednio ze skalnego bloku (lina oplata blok czy występ skalny) lub gdy karabinek z węzłem lub przyrządem asekuracyjnym jest wpięty bezpośrednio w stanowisko.

Przy asekuracji z punktu osoba asekurująca znajduje się na końcu „łańcucha asekuracyjnego”, w związku z czym nie odczuwa na sobie ciężaru spadającego wspinacza. Kolejną zaletą tego układu jest to, że asekurujący może łatwo uwolnić się ze stanowiska w sytuacji, gdyby trzeba było stosować techniki autoratownicze np. pomóc partnerowi. Wadą asekuracji ze stanowiska jest działanie dużych sił, wytworzonych przez spadającego wspinacza, na punkty stanowiskowe, które muszą temu sprostać.

Asekuracja z ciała (nie mylić z asekuracją z ciała w starym stylu) jest stosowana częściej. W tym przypadku osoba asekurująca jest przypięta do punktu asekuracyjnego, a lina asekurująca i przyrząd asekuracyjny wpięte są do jej uprzęży. Jakakolwiek siła, powstała w wyniku odpadnięcia partnera, jest przenoszona poprzez osobę asekurującą na stanowisko, co znacznie zmniejsza obciążenie punktów stanowiskowych. Wadą przy tym układzie jest to, że asekurujący często bywa wyrwany ze stanowiska i że trudniejmu się uwolnić od ciężaru partnera, jeśli okoliczności tego wymagają.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here