Buty wspinaczkowe Rock Pillars

Konstrukcja buta wspinaczkowego

Artykuł sponsorowany

Konstrukcja buta wspinaczkowego

Cholewka i wykończenie wewnętrzne buta

Buty Rock Pillars wykonywane są ze skóry naturalnej, syntetycznej bądź połączenia obu tych materiałów. Tradycyjnie stosowanym materiałem używanym przy produkcji cholewki jest skóra zamszowa. Zapewnia ona komfort, odpowiedni poziom higieny oraz oddychalność. Aby zredukować jej rozciągliwość, od środka wzmacniana jest bawełnianą podszewką. Nowocześniejszym i bardziej zaawansowanym technologicznie materiałem jest syntetyczna imitacja skóry wykonana z mikrowłókien PES. Materiał ten cechuje się wyższymi parametrami giętkości oraz wymiarowej stabilności. Zapewnia to częściową elastyczność obuwia (wygoda bez nadmiernego zdefasonowania). Syntetyczne materiały pozostają w tyle za naturalną skórą jeśli chodzi o parametry higieniczne, jednak ich mocną stroną jest możliwość prania, bez utraty właściwości.

Wyściełany język

Miękki, oddychający język składa się z 3 warstw: chłonnej podszewki, perforowanej pianki i siateczki 3D. Takie rozwiązanie zapewnia idealną wentylację buta; nagromadzona wilgoć wydalana jest do warstw zewnętrznych skąd może swobodnie odparować.

 

Bezszwowa pięta

Od 1994 roku Rock Pillars stosuje specjalną konstrukcję cholewki, która pozbawiona jest szwu w obrębie pięty. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa wygodę użytkowania; nie powoduje nieprzyjemnych podrażnień czy otarć. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w modelach z bardzo mocnym naciągiem pięty.

Śródpodeszwa

Jest to jedna z ważniejszych części konstrukcji buta wspinaczkowego, która nadaje im sztywność. W znaczącym stopniu wpływa na wzmocnienie konstrukcji i stabilność kształtu. W zależności od użytego tworzywa, jego grubości i zastosowanej technologii, śródpodeszwa definiuje wrażliwość czucia oraz stabilność na krawądkach. Nowoczesne technologie wykorzystują termo-formowanie elastycznych materiałów, które cechują się swego rodzaju „pamięcią” pierwotnego kształtu. Rock Pillars stosuje w produkcji 3D Fit System.

Śródpodeszwa 3D Fit

Konstrukcja termo-formowanej śródpodeszwy o wypukłym kształcie, zapewniająca wsparcie palcom, oraz nadająca konstrukcyjnej sztywności dla jak najlepszego przeniesienia sił. Wykonana została z aktywnych termicznie, elastycznych, zachowujących kształt materiałów.

Brzeg, gumowe wstawki i przeniesienie sił

Wszelakie elementy gumowe, zarówno te chroniące cholewkę, jak i cała podeszwa, to jedne z najważniejszych elementów w konstrukcji buta (obok kształtu kopyta i materiału cholewki). Owe panele nie tylko kryją i zabezpieczają cholewkę/ stopę przy intensywnym użytkowaniu w skałach, ale są także ważnym punktem konstrukcji i wnoszą istotny wkład w funkcję buta wspinaczkowego – nadania stopie odpowiedniej stabilności. Poprawny rozkład sił bazuje na znajomości anatomii stopy i wymogów stawianych przez poszczególne techniki wspinaczkowe. Ta wiedza właśnie definiuje prawidłowy kształt i umiejscowienie elementów gumowych jak również dobór samej gumy. Ręczne wykonanie i prawidłowe naciągnięcie wszystkich elementów to alchemia tego rzemiosła. Nowo opatentowany system 3-Force jest przykładem naszego niekończącego się trudu wkładanego w „inżynierię wspinaczkową”.

Naciąg pięty

Słabszy czy mocniejszy naciąg pięty zapewnia właściwe ułożenie stopy i przekazanie sił w kierunku palców. Optymalna siła naciągu jest zdefiniowana konstrukcyjnie. Część ta jest wykonana ze specjalnej gumy Durarand, która zachowuje idealnie zachowuje pierwotne naprężenie i przenosi siły ku przodowi.

Perforowana pięta

Dzięki perforacji, pięta jest bardziej elastyczna i zapewnia lepsze tarcie podczas haczenia. Dla zapewnienia tych właściwości pięta wykonana została z bardzo giętkiej, zapewniającej świetną przyczepność gumy STICKYRAND.

Gumowy panel na przodzie

Z przodu na wysokości palców, szczególnie w okolicach dużego palca, materiał cholewki bywa chroniony przez niewielki kawałek bardzo przyczepnej, specjalnej gumy o grubości około 0,9 mm. Taka konstrukcja zabezpiecza but przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala skuteczniej przenieść siłę na palce podczas podhaczania w dachu czy na technicznie wymagających drogach.
4 KOMENTARZE

  1. Ja mam 3 miesiące buty rock pillars pearl i spoko nic się nie rozlatuje, nic nie deformuje mimo że mam je na dość duży ścisk. Raz je prałem (ręcznie) i nic się nie stało poz minimalnym skurczeniem to rozmiaru bliskiego temu zaraz po zakupie :). Ogólnie polecam są także świetne jeżeli chodzi o samo wspinanie.

  2. Witam serdecznie,

    Zakupiłem buty rock pillars strike i rozleciały się po 1,5 miesiaca. reklamacji nie uznano chociaż dwa razy wysłalem do firmy buty bo nie chcialem uwierzyć ze to prawda. NIE KUPUJCIE TEGO!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here