Co naprawdę dzieje się przy asekurowaniu lecącego partnera?

Co naprawdę dzieje się przy asekurowaniu lecącego partnera?

Wspinacz o wadze 80 kg odpada po pokonaniu 10 m pionu, bez żadnych przelotów.
Wytwarza on energię: 80kgx9.81m/s!x20m(patż str.46) – 16 000J W

Współczynnik odpadnięcia wyniesie 20 m lotu ^ 10 m liny pracującej = 2

Pod koniec lotu osiągnięto prędkość wyniesie 20 m/s. Część wytworzonej energii przyjmie lina, wydłużajqc się (20%) -około 3000 J pozostaje jeszcze 13000 J! Około 1000 J pochłoną węzły, ciało wspinacza, wyrwanie asekurującego ze stanowiska. Jeśli stosujemy półwyblinkę, to pozostanie ona zablokowana, dopóki nie zadziała na nią siła większa niż 3000 N (przy zablokowanej pozycji i średnio mocnym chwycie dłonią). Następnie zacznie .puszczać” linę. To „prześlizgiwanie się” liny przez półwyblinkę pochłonie pozostała część energii. W tym przypadku przez węzeł przejdzie jeszcze ok. 4 m liny (12 000 N.m/3000 N). Może to doprowadzić do poważnego poparzenia dłoni, jeśli nie będą chronione rękawiczkami. Długość lotu do zatrzymania: 20 m + 2 m (rozciqgnięcie) + 4 m (uślizg w węźle) = 26 m.

UWAGA

Grigri blokuje linę niemal natychmiast i tym samym powoduje, że na wspinacza i punkty asekuracyjne działają duże siły. Zdecydowanie nie zaleca się używania Grigri w celach innych niż wspinaczka sportowa z użyciem mocnych punktów przelotowych -takich jak nowo osadzone ringi.

crw_1828.jpg

Niemała liczba wspinaczy została „puszczona” przez nieumiejętna obsługę Grigri.

Głównym powodem było niewłaściwe zamocowanie liny w przyrządzie (linę zakłada się niejako „tył na przód” – należy więc uważać za każdym razem) oraz pociągnięcie dźwigni uwalniającej linę przez asekurujących. Trzymanie liny z niewłaściwej strony (lewej) podczas opuszczania może również spowodować odblokowanie się przyrządu. !!!

!! Ucz się pod okiem doświadczonego wspinacza obsługi i asekuracji na GriGri !!
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here