Gdzie uprawiać wspinaczke sportową ?

Gdzie uprawiać wspinaczke sportową ?

Większość rozwiniętych i wiele rozwijających się krajów chwali się drogami odpowiednimi do wspinaczki sportowej. Mekką wspinaczki sportowej wciąż jest Francja z tysiącami dróg o różnych trudnościach i długości od 3 do 300 metrów, a nawet i dłuższych.

Spośród terenów, które trzeba zaliczyć wymieńmy:

– Wąwóz Verdon, niedaleko Castellane – tysiące ospitowanych dróg. Zjazd do punktu startowego (norma) jest niesamowitym przeżyciem. Trudności we francuskiej skali od 4 do 8.

– Buoux i Ceuse w środkowej Francji – niezapomniane, naprawdę strome wspinanie: głównie trudne drogi.

– Calanąues niedaleko Marsylii – wspinaczka na nadmorskich klifach w najlepszym wydaniu: różne stopnie trudności.

– Finale Ligura, niedaleko francusko-włoskiej granicy nad Morzem Śródziemnym, oraz Arco nad jeziorem Garda: to okolice dla najtwardszych, acz znaleźć tam można prostsze drogi – w skali francuskiej 4 do 5. –

– Handegg oraz Grimsel w Szwajcarii – polecamy, jeśli sportową wspinaczką są dla cebie długie prowadzenia na drogach umiarkowanie trudnych przy wykorzystaniu tarcia na płytach (warto mieć ze sobą kilka kostek). Niemcy, Anglia i USA również mają tereny nadające się do wspinaczki w rysach. Ostatnio znacznie wzrasta popularność Hiszpanii i Australii, ale nawet takie kraje, jak RPA czy Tajlandia, mogą zaoferować wspinaczom coś ciekawego.

Oczywiście w Polsce również znajduje się masa dróg sportowych !! Piękna Jura, Hejszowina, Sokoliki, Skały pod Krakowem, Świątynia czystego VI.5 czyli Jaskinia Mautowa, gdzie powstała niedawno droga z połączenia 3-ech VI.6 o ostrożnej wycenie VI.7+ !! i inne o których jeszcze nie mam pojęcia. Znajduje się tam masa dróg, które są typowo sportowe.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here