Jak wybrać swój sprzęt wspinaczkowy

Spis treści
Wprowadzenie
Buty wspinaczkowe
Uprząż
Lina
Ekspresy i karabinki
Przyrząd do asekuracji
Inne

Jak wybrać swój sprzęt wspinaczkowy

Jeżeli dopiero zaczynasz i nie masz jeszcze nic przed Tobą niestety niemałe wydatki. Pocieszający jest fakt, że raz zakupiony sprzęt posłuży Ci długo – z reguły tym dłużej, im więcej zainwestujesz (dotyczy to szczególnie liny). Ale nie zawsze ta reguła się sprawdza. W tym artykule spróbujemy napisać, co warto kupić, gdzie można poszukać oszczędności, a co trzeba nabyć obligatoryjnie. Staraliśmy się aby były to porady jak najbardziej praktyczne, pomocne w zakupach i podejmowaniu decyzji.

Co ci się przyda

Jeżeli dopiero co ukończyła(e)ś kurs wspinaczkowy i masz niepohamowaną ochotę samodzielnie już ruszyć na podbój wielkich ścian będziesz musiał zdobyć następujący komplet sprzętu:

Dodatkowo możesz nabyć jeszcze kilka gadżetów, które ułatwią twój wspinaczkowy żywot, np. gri gri, ale o tym na koniec.

Buty wspinaczkowe

Buty wspinaczkowe to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku wspinacza. Być może słyszałeś, że wspinaczkę można równie dobrze zacząć uprawiać w korkerach lub widziałeś nestorów polskiego alpinizmu w podobnym przyodziewku, ale nie daj się zwieść – bez butów wspinaczkowych (współcześnie) wspinaczki uprawiać się nie da! Oczywiście, jeśli jeszcze nigdy się nie wspinałe(a)ś i masz wątpliwości, czy to jest w ogóle sport dla Ciebie, można spróbować w korkach. Miej jednak świadomość, że to tak jakby oceniać czy lubimy grać w tenisa po grze piłkami, które wcale nie chcą się odbijać…

Test butów wspinaczkowych 2011
Test butów wspinaczkowych 2011
Różne modele butów wspinaczkowych

Buty wspinaczkowe skonstruowane są tak, aby zapewnić wspinaczowi optymalną pracę nóg na często bardzo małych stopniach. Guma na podeszwie buta zapewnia dobre tarcie, a tym samym to, że nie ześlizgujemy się ze stopni. Odpowiedni profil buta zapewnia możliwość stawania nawet na malutkich krawądkach i dziurkach, a jego „ciasność” – dobre przenoszenie siły nacisku na same koniuszki palców. Korkery nie spełniają żadnego z tych warunków, poza tym, że są z gumy (o bardzo niskim współczynniku tarcia) i mają relatywnie wąski czubek (węższy niż tenisówki). Na zakończenie tego anty-korkowego wstępu można by powiedzieć:

 • stawiaj swoje pierwsze kroki w skale w korkerach tylko wtedy kiedy napraaawdę musisz
 • nawet naj-najtańsze buty wspinaczkowe, są o niebo lepsze niż korkery

Jakie buty dla osoby początkującej?

Początkujący wspinacze nie odczują różnicy pomiędzy wspinaniem w butach za 150 a 450 zł. Spowodowane jest to głównie tym, że łatwy teren, w którym musimy zacząć, z reguły oferuje większe stopnie i nie ma gdzie wykorzystywać cech naszych top-butów. Drugą przyczyną jest to, że choćbyśmy mieli gdzie, to prawdopodobnie nie będziemy w stanie cech tych wykorzystać – umiejętności i technika (praca nóg) przychodzą z czasem.

Wniosek: możemy spokojnie wybrać buciki najtańsze. Na rynku dostępne są wyroby naszych południowych sąsiadów – firmy Triop, Saltic, Buffo, Rock Pillars. Buty te są bardzo chętnie kupowane ze względu na konkurencyjną cenę względem produktów z Europy Zachodniej czy USA. Buty droższe (dostępne w Polsce) produkują firmy: Boreal, La Sportiva i FiveTen. Sporadycznie możemy w sklepach dostać buty innych producentów zachodnich (np. Scarpa).

Buty tańsze sprawdzą się doskonale na początku naszej kariery wspinaczkowej, a później będą nam nadal doskonale służyć np. podczas treningu na sztucznej ścianie czy w górach.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się kupić buty tańsze czy droższe, kupując swoje pierwsze buty należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

 • Nie kupować butów zbyt ciasnych! Zwykło się mówić, że buty wspinaczkowe mają być super-ciasne. Niestety wielu sprzedawców nadal wpaja klientom w sklepach tę „prawdę”. Osoba początkująca kupując bardzo ciasne buty więcej straci niż zyska. W naszych butach musimy być w stanie spędzić nawet godzinę bez przerwy – pierwsze drogi prowadzi się bardzo długo :). Bardzo często widzimy ogromne cierpienie na twarzach osób, które wbiły się w ekstremalne buciki. Buty muszą być dość ciasne, tak abyśmy nie mogli ruszać w bucie palcami, ale na tyle wygodne abyśmy bez bólu mogli stanąć na krawędzi stopnia, czy chodzić po ziemi.
 • Buty dobieramy kierując się wygodą! Nie ma sensu zerkać w stronę dziwnie wykręconych, przypominających krewetkę, modeli. Nie ma też sensu słuchać dobrych rad kolegów jeżeli wyraźnie czujemy, że but nam nie leży. Każda stopa jest trochę inna. Przed kupnem warto pomęczyć sprzedawcę i przymierzyć kilka modeli w kilku rozmiarach. Tylko wtedy znajdziemy naprawdę „nasze” buty.

Polecamy buty wiązane lub na rzepy – dużo łatwiej je dopasować do nogi. Buty na rzepy, dodatkowo, szybciej i wygodniej się wkłada. Ceny butów tańszych, wymienionych powyżej wahają się od 120zł do 250zł.

Buty dla zaawansowanych

To co będzie liczyło się dla bardziej zaawansowanych wspinaczy to:

 • Trwałość – guma ma taką właściwość, że się ściera. Tym szybciej, Im częściej i intensywniej używana. Proces ten powinien być jak najwolniejszy.
 • Właściwości gumy – dobre buty wspinaczkowe aż lepią się do skały. Mają zapewniać doskonałą przyczepność i nie tracić tej własności wraz ze ścieraniem się gumy.
 • Profil buta – bardziej zaawansowane buciki zwykle umożliwiają pracę nogi w ekstremalnych warunkach, np. na malutkich krawądkach, w dziurkach. Dodatkowo kształt buta wymusza takie ułożenie stopy, aby siła nacisku palców była jak największa. To już jest kwestia indywidualnych preferencji.

Nikt nie jest obiektywny i nie ma najlepszych butów dla każdego.
Przodującymi firmami zachodnimi, dostępnymi w Polsce są: Five Ten, Boreal i La Sportiva. Sporadycznie można kupić inne buciki. Szeroka jest także oferta tańszych butów z górnej półki.
Co tu doradzić? Trzeba zniszczyć trochę butów zanim znajdzie się te Swoje. Nasz wybór padł na firmę Five Ten, która, jak dla nas, o milę wyprzedza konkurencję. Ale to bardzo subiektywna opinia. Oburzą się miłośnicy innych modeli. Trzeba zatem testować.

W miarę obiektywne informacje o parametrach różnych bucików można znaleźć w testach butów:

 • Bardzo polecamy zapoznanie się z testem butów przeprowadzanym przez nas dla czasopisma „Góry”. Każdy but był faktycznie testowany podczas wspinania. Możemy ręczyć za wyniki :).
 • Jeżeli masz ochotę poczytać nieco na temat ewolucji bucików wspinaczkowych różnych firm polecamy artykuł Krzyśka Sasa-Nowosielskiego również w „Górach”.

Obszerny test butów wspinaczkowych znajdziesz tutaj.

Autor: Jakub Rozbicki / UKA

Artykuł z
 • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here