Ekwipunek – Konserwacja

Konserwacja sprzętu

Większość metalowych części może być płukana w wodzie czy nawet delikatnym rozpuszczalniku (najlepiej nie produkowanym na bazie benzyny). Należy je myć w wodzie z mydłem, następnie spłukać i wysuszyć; polecane jest stosowanie sprężonego powietrza do usunięcia wilgoci. Ruchome elementy można pokryć silikonem lub teflonem, których nadmiar starannie wycieramy.

Liny, uprzęże i im podobne można wyprać w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu – czegoś „naturalnego” o pH od 5,5 do 8,0 – następnie dokładnie wypłukać i powiesić do wyschnięcia w ciemnym, suchym pomieszczeniu, bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych. Liny pierzemy bardziej z przyczyn praktycznych niż estetycznych: w trakcie kąpieli usuwane są zanieczyszczenia, które mogłyby uszkodzić włókna.

crw_1811.jpg

Cały sprzęt wspinaczkowy najlepiej przechowywać w chłodnym, ciemnym i suchym pomieszczeniu.

Podwyższona temperatura, działająca przez dłuższy czas może przyspieszyć starzenie się ekwipunku. Choć niektóre współczesne tworzywa i metale są odporne na działanie kwasów i związków alkalicznych, to bezwzględnie unikamy z nimi kontaktu. Należy się wystrzegać umieszczania sprzętu w pobliżu płynu do akumulatorów, benzyny, oleju itp. związków. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze wyposażenie wspinaczkowe było przechowywane w bezpiecznych warunkach, to należy je wyrzucić – w trosce o swoje życie! Promieniowanie ultrafioletowe i wysoka temperatura mają rujnujący wpływ na tworzywa sztuczne, niszcząc ich wewnętrzną strukturę.

Unikaj pozostawiania sprzętu na słońcu, kiedy to tylko możliwe. Nie ufaj pętlom czy innym nylonowym elementom, które były wyeksponowane na promieniowanie słoneczne przez kilka dni, np. taśmom czy repsznurom napotkanym w ścianie. Morskie powietrze także znacznie przyspiesza korozję – sprzęt, szczególnie jego metalowe części – powinien być wypłukany po dłuższym kontakcie z solą. Kryształki soli mogą także niszczyć włókna w pętlach czy linach. Liny są drogie i wymagają troskliwego traktowania. Niezwykle przydatny jest worek na linę, chroni on liny przed uszkodzeniem, a także przed splątaniem.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here