Wspinaczka tradycyjna – Odpowiedzialność

Wspinaczka tradycyjna – Odpowiedzialność

Choć większość zespołów wspina się „na równych prawach” i partnerzy dzielą odpowiedzialność między siebie, to często tylko jeden członek zespołu jest doświadczonym wspinaczem. Wszystkie poniższe uwagi dotyczą również doświadczonych partnerów wspinających się razem. Przed rozpoczęciem wspinaczki lider zespołu lub prowadzący dany wyciąg jest całkowicie odpowiedzialny za sprawdzenie, czy jest prawidłowo asek 1-rowany, czy wszystkie węzły i punkty stanowiskowe są pewne i odpowiednio połączone. Nieustanne kontrolowanie się nawzajem przez partnerów (tak jak robią to płetwonurkowie) jest doskonałą metodą unikania błędów, niestety, rzadko spotykaną wśród wspinaczy. Często kwestie asekurowania traktuje się niepoważnie, a prowadzący rzadko sprawdza, czy partner wij, jak się zachować w trakcie odpadnięcia, a nawet, czy w ogóle asekuruje.

Pamiętaj o założeniu na trawersie przelotów dla partnera, zwłaszcza wspinając się we trójkę z dwoma linami – miejsce, gdzie prowadzący może odpaść bezkarnie, dla drugiego może już być śmiertelne.

Lider powinien też zawsze pozostawić informację o celu wspinaczki i planowanej godzinie powrotu, oraz zadbać o to, by każdy członek zespołu znał przebieg planowanej drogi, sposoby wycofania się ze ściany i drogę powrotną, a także żeby był należycie wyposażony na wypadek złej pogody i nieprzewidzianych okoliczności, w tym odpadnięcia i poważnego urazu lidera grupy.

!!!Wcześniejsze przygotowania z udziałem początkujących są dla nich i ciekawe, i wartościowe. Każdy powinien znać podstawowe węzły, umieć asekurować i wiedzieć, co robić w nagłej potrzebie. !!!
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here