Wspinaczka tradycyjna – Przyrządy zaciskowe

Wspinaczka tradycyjna – Przyrządy zaciskowe

Istnieje wiele typów przyrządów zwanych przez wspinaczy małpami. Wszystkie one chwytają linę albo zębatym języczkiem, albo specjalną dźwignią. Większość ma zapadkę bezpieczeństwa, zapobiegającą przypadkowemu wypięciu liny (wada starszych modeli).

Jumar: to pierwszy powszechnie używany przyrząd zaciskowy. Ma on zębaty języczek i wygodny uchwyt dla prawej lub lewej ręki. Jeśli dobrze dobierze się długość pętli nożnej i piersiowej, para jumarów umożliwia szybkie wejście po linie.

Jumary nie pracują zbyt dobrze na zamarzniętych i zalodzonych linach, a także zapychają się błotem i lodem. Przy intensywnym używaniu ząbki niszczą koszulkę liny. Istnieje wiele różnych modeli, ale zasada działania jest ta sama.

!!! Nigdy nie wpychaj jumara na węzeł, gdyż przed wypięciem z liny trzeba go najpierw podsunąć do góry.!!!

Obecnie popularniejsze są przyrządy zwane Poignee produkowane przez firmę Petzl.

Przyrządy dźwigniowe – najbardziej popularny jest shunt, ale istnieją też inne typy. Nie wgryzają się one w koszulkę liny i na ogół dobrze trzymają na linach mokrych i niezbyt oblodzonych. Podczas schodzenia po linie łatwiej zsuwają się na dół, gdyż nie mają przeszkadzających w tym ząbków. Na shuncie można podchodzić także na podwójnej linie.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here