Wpinaczka sportowa – Sprzęt

SPRZĘT

Wyposażenie podstawowe jest takie samo jak w większości typów wspinaczki: buty lina, uprząż, karabinek zakręcany, przyrząd asekuracyjny na wypadek odpadnięcia przy prowadzeniu bądź wspinaniu „na wędkę”.

Wspinaczka sportowa z pozoru nie wymaga wyspecjalizowanego sprzętu, ale jest wiele drobnych, acz istotnych różnic między sprzętem potrzebnym do wspinaczki sportowej a używanym w innych jej odmianach.

LINA

Ogólnie mówiąc, używa się pojedynczych lin dynamicznych o średnicy od 10 do 11 mm, przy czym najpopularniejsze są liny 10,5 mm. Standardowa długość liny to 50 m, choć liny o długości 60 m są coraz popularniejsze w związku z częstszym pojawianiem się dróg długich (powyżej 25 m) – przede wszystkim w Europie. Ostatnio stają się modne wyspecjalizowane liny „sportowe” zaprojektowane z myślą o dużej liczbie krótkich lotów, które są nieodłączną częścią wspinaczki sportowej. Niektóre z takich lin mają w różnych miejscach różną średnicę – konstruując linę tego rodzaju, bierze się pod uwagę fakt, że w przypadku liny 50-metrowej, zwykle jedynie pierwsze 10 metrów liny poddawane jest dużym napięciom w przyrządzie asekuracyjnym. Innym trendem są liny 9,5-milimetrowe – to liny przeznaczone na drogi ekstremalne; są one przede wszystkim lżejsze, nie tracąc przy tym wystarczającej wytrzymałości.

EKSPRESY

Składają się one z dwóch karabinków, połączonych krótką, zszytą pętlą. Istnieje wiele odmian, przy czym większość wspinaczy preferuje ekspresy, w których jeden karabinek ma prosty zamek – wpina się go w spity bądź ringi – a drugi profilowany, który pozwala na szybkie i łatwe wpięcie liny.

UPRZĘŻE

Ostatnie tendencje zmierzają w kierunku produkowania lekkich uprzęży z mniejszą liczbą uchwytów na szprzęt, jako że coraz częściej w pełni wystarcza jedynie kilka ekspresów. Ultralekkie modele prefeowane są przez ekstremaustów na użytek zawodów. Kompromis między wagą a komfortem jest sprawą bardzo indywidualną.

WOREK NA MAGNEZJĘ

Uważany za niezbędny we wspinaczce sportowej, staje się coraz bardziej popularny również i w innych gałęziach wspinaczki. Ważne jest, aby woreczek miał dobry ściągacz, co chroni przed rozsypaniem magnezji. Wielkość woreczka zależy od indywidualnych potrzeb, ale w przypadku wspinaczki sportowej nie może być on zbyt duży (waga) ani zbyt mały (jeśli potrzebujesz magnezji, potrzebujesz jej natychmiast).

Magnezja to najczęściej węglan magnezu – MgCO3 x 5H2O – lub podobny związek chemiczny o odpowiedniej formie krystalizacji (proces, w którym molekuły wody wiążą się w krystaliczną siatkę, nadając substancji niepowtarzalny kształt i właściwości). Magnezji używa się do osuszenia rąk, co poprawia uchwyt. Lata obserwacji przekonały wielu, że magnezja ma przede wszystkim wartość psychologiczną. Niemniej „dobra” magnezja pomaga – w ten czy inny sposób.

BUTY DO WSPINACZKI

„Prawdziwi” wspinacze sportowi nie chodzą, a nawet nie mogą chodzić w swoim wspinaczkowym obuwiu. W celu zwiększenia przyczepności i jak najlepszego wyczucia skały zakładają ciasne buty, często przynajmniej dwa numery mniejsze od ich normalnego rozmiaru. Ciężkie i rozklapane buty nie nadają się do wspinaczki. Zalane elastyczną gumą boki i utwardzone, wąskie w noskach buty są bolesne w noszeniu, ale ponieważ lepiej dają dobre wyczucie skały, są bardzo popularne. Płytkie butki bez sznurówek (ninje i baletki) są dobre, jeśli masz mocne stopy i przywykłeś już do napięć mięśniowych powstających podczas wspinaczki, ale nie są to buty zalecane dla początkujących. Obecnie wiele modeli pantofli posiada paski zamiast sznurowadeł – to wygodne, ale należy zwracać wyjątkową uwagę na wybór dobrego rozmiaru.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here