Struktura gór

W sumie ładnie powiedziane ale dla nas w tej całej strukturze gór liczą się skały , no i to że są pionowe bo jakby na to nie patrzeć piasek to też skała , ale kto wspina się po piasku ;)

Jedni lubią granit, drudzy wapień we wszelakiej postaci , zaś boulderowcy uwielbiają tarcie które daje im piaskowiec. Właśnie i tu pojawia się pytanie . Po czym tak właściwie się wspinamy ?

Otóż nie jest to trudne pytanie wystarczy tylko co nieco wiedzieć z geologii w zasadzie z geografii.

W niniejszym artykule postaram się napisać małe co nieco nt. skał i jak powstawały aby odpowiedzieć sobie na pytanie po czym się wspinamy.

A więc zaczynamy…

STRUKTURA GÓR – Istnieje kilka typów skał, a każdy z nich stawia przed wspinaczem inne wyzwanie. TYPY SKAŁ A RODZAJ WSPINACZKI

Granit - Yosemity foto: istock

Granit: na skutek różnic w procesie formowania w trakcie erozji lawy wulkanicznej, która utworzyła tę ziarnistą, krystaliczną skalę, znaleźć można skały o różnej konsystencji – od zwartych, jednolitych granitów Half–Dome w Yosemitach, poprzez bardziej chropowate granity alpejskie, aż do koszmaru, jakim są luźno powiązane skaty spotykane w Grecji lub w Malawi. Technika wspinania w granicie wykorzystuje zarówno tarcie na płytach, jeśli granitowe kryształy na to pozwalają (lub powodują efekt maszynki do ścierania sera, jeżeli wspinacz odpadnie!), jak też użycie pęknięć skalnych, co wymaga dobrej techniki klinowania palców, stóp, dłoni lub nawet całego ciała.

Granit - Tatry (Słowacja) foto: butcher
Wapień - Polska Jura, Rzędkowice, foto: butcher

Wapień: utworzony z wapiennych szkieletów podwodnych stworzeń, łatwo ulega erozji na skutek działania wody oraz w wyniku reakcji z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu. Dzięki temu powstają niewielkie „dziurki”, których mogą używać wspinacze, jak ma to miejsce w Verdon, we Francji, lub na formacjach wapiennych w Tajlandii. Zakładanie zabezpieczeń w wapieniu często wymaga sprytu, jako że skała jest miękka i dość krucha; spitowanie jest tu często spotykane.

Dolomit - Dolomity, foto: istock

Dolomit: mniej zwarty niż wapień, występuje w postaci warstw czy też „kromek” – pozwala to na użycie naturalnych zabezpieczeń w dużo łatwiejszy sposób. Okazałe ściany i skały alpejskie włoskich lub austriackich Dolomitów to typowe dla dolomitu formacje skalne.

Łupek

Łupek: gładka i trudna do wspinania skała; wspinanie w łupkach może być torturą dla nerwów, gdyż trudno znaleźć w nich coś, na czym można by stanąć lub, czego można by się przytrzymać, a miejsca dołożenia punktów asekuracyjnych są mocno problematyczne. Nawet spity nie są tu rozwiązaniem, gdyż łupki – ze swej natury – odpadają dużymi płatami, zabierając ze sobą i spity, i wspinaczy! Kamieniołomy łupków w Walii są prawdziwym polem doświadczalnym dla wielbicieli tej skały.

Piaskowiec - Skalne Miasto, Chechy - foto: butcher

Piaskowiec: jest to prawdopodobnie, obok granitu, bardziej lubiany przez wspinaczy rodzaj skały. Piaskowiec przybiera różne formy i różną fakturę. Może być miękki i drobnoziarnisty, jak w południowej Anglii lub Niemczech; gruboziarnisty, jak piaskowce Peak District w Anglii; lub zbity, jak iglice na amerykańskich pustyniach, piaskowce południowej Afryki czy też australijskie Góry Błękitne. Ogólnie biorąc, piaskowce zapewniają dobre tarcie i często posiadają wyraźne pęknięcia – co pozwala na solidne umocowanie punktów przelotowych i asekuracyjnych.

Kwarcyt, foto: butcher

Kwarcyt: bardziej zwarta forma piaskowca, która została zmieniona na skutek aktywności wulkanicznej. Dzięki temu powstały dobre „poręcze” (poziome pęknięcia) oraz pęknięcia pionowe. Możliwe jest tu umieszczanie punktów przelotowych także z pętli. Kwarcyt znaleźć można w wielu częściach świata: najbardziej popularne jego skupiska znajdują się w Hiszpanii i na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Australijski Arapiles (Djurid), jeden z najbardziej znanych w świecie klifów, utworzony jest z gęstego, zbitego kwarcytu.

Kwarcyt, foto: butcher

Doleryt, bazalt, gnejs: te metamorficzne skały często są luźno połączone i mają chropowatą fakturę; przez to nie są to skały popularne wśród wspinaczy.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here