Struktura lodowców

STRUKTURA LODOWCÓW

Trwająca długi czas akumulacja śniegu prowadzi do powstania lodowców. Przy odpowiednim kącie nachylenia stoków, śnieg zmienia się w lód i powoli zaczyna poruszać się w dół. Na skutek procesu zwanego „firnowaceniem”, wypełniony powietrzem śniego-lód lub firn (gruboziarnisty śnieg), zamienia się w prawdziwy lód lodowcowy, który jest tak zwarty, że więzi jedynie niewielką ilość powietrza.

Lodowiec Perito Moreno - Patagonia, Argentyna

W wyniku ciągłego topienia się i ponownego zamarzania w trakcie pór roku, oraz ze względu na ciśnienie wywierane na lód, lodowiec zaczyna mieć zróżnicowaną konsystencję. Podczas gdy tony lodu zbierają się każdego roku na lodowcu, na swoim drugim końcu, zwanym jęzorem, lodowiec się topi. Temperatura w niżej położonych dolinach powoduje topnienie, a lód z powierzchni lodowca ulega ablacji (paruje).

Największy lodowiec w europie - Aletsch - Szwajcaria

Lodowiec ma szczególne właściwości. Jest ciałem stałym, które w pewnych okolicznościach zachowuje się jak ciecz. Środkowa część lodowca, dla przykładu, płynie szybciej niż części brzegowe, jako że brzegi lodowca hamowane są na skutek tarcia o skały. Skutkiem tego lodowiec pęka i w poruszającym się lodowcu powstają szczeliny. Powierzchnia lodowca, ponieważ jest poddawana mniejszym ciśnieniom, jest bardziej zbita, a ciśnienie wywierane na nią, wywołane „wygięciem” lodowca na nierównościach terenu pod lodowcem, prowadzi do powstania poprzecznych szczelin.

Pierwsza szczelina poprzeczna powstaje w miejscu którym lodowiec odrywa się od górnych warstw skalnych – szczelina taka nazywana jest „szczeliną brzeżną„. Jest to często pierwszy, bądź ostatni problem wspinaczkowy – miejsce takie jest trudne i niebezpieczne do pokonania. Niektóre lodowce na Grenlandii posuwają się o 20 metrów dziennie, ale przeciętnie lodowce poruszają się od kilku centymetrów do kilku metrów na dobę.

Lodowce kształtowały doliny i były odpowiedzialne za ich erozję w czasie formowania się powierzchni naszej planety. To potężne i wywołujące duże emocje składowe krajobrazu górskiego, które….ZNIKAJĄ w zastraszającym tempie.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here