Ekwipunek – Uprzęże

Uprzęże

Wybór rodzaju uprzęży wspinaczkowej zależy zarówno od indywidualnych preferencji, jak i od funkcji, jaką ma uprząż spełniać. Superlekkie uprzęże biodrowe stosowane są podczas zawodów czy przy wspinaniu sportowym, gdzie liczy się każdy zaoszczędzony gram: uprzęże regulowane są ulubionym ekwipunkiem tych, którzy pokoują dłuższe drogi, w sytuacjach gdzie komfort jest ważniejszy niż ciężar kilku czy kilkunastu gramów – np. przy wiszących stanowiskach asekuracyjnych; regulowane taśmy udowe będą niezastąpione przy wspinaniu alpejskim.

uprzarz-ps2.jpg

!!! Zawsze ‚zawracaj’ taśmę uprzęży w klamrze. Wielu wspinaczy doznało obrażeń na skutek rozpięcia nieprawidłowo zapiętej uprzęży. Zasada ta odnosi się tak do klamry przy pasie biodrowym, jak i klamr na udach – taśma musi trzykrotnie przechodzić przez klamrę !!!

Obecnie producenci tacy jak Petz czy Singing rock, produkują klamry samozaciskowe, które cały czas sa zamknięte i pozwalają cały czas na regulacje. (system: rock&roll)

crw_1814.jpg

Szpejarki (uszka na sprzęt):Ilość, wielkość i rozmieszczenie zgodne z rodzajem wspinania, jakiemu ma uprząż służyć – skromne dla wspinaczki sportowej, większe i w większej ilości dla wspinania na własnej protekcji.

crw_1817.jpg

Dopasowanie: pas biodrowy, tak jak i pasy udowe uprzęży, powinien być dopasowany tak, by zapewniać swobodną cyrkulację krwi, szczególnie jeśli użytkownik zamierza spędzić jakiś czas wisząc w uprzęży, np. podczas „hakówki”, czy na wiszących stanowiskach. Waga uprzęży będzie w takich sytuacjach mniej ważna od komfortu. Współczesne technologie umożliwiają produkcję bardzo lekkich i równocześnie wygodnych uprzęży. Są one droższe, lecz większą cenę rekompensuje znaczny komfort, długo odczuwany przez użytkownika.

Zwróć uwagę na regulację pasa udowego przy wyborze uprzęży oraz szerkosc pasa biodrowego w części lędzwiowej!

crw_1816.jpg
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here