Wspinaczka lodowa

Jak i kiedy uprawiać wspinaczkę lodową

Wspinaczka lodowa jest sportem ekstremalnym, który może być uprawiany na oblodzonych skałach, lodowcach i ścianach pokrytych lodem. Jest to sport, który uprawia się zwykle zimą. Wspinaczka lodowa jest zupełnie inna niż wspinaczka klasyczna, w której używa się głównie rąk i nóg, ponieważ do jej wykonywania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak raki czy czekany.

Dobre przygotowanie kluczem do sukcesu

Mimo że jest to sport dość trudny i wymagający odpowiedniego przygotowania, przyciąga on co roku coraz większe rzesze amatorów. Aby ją wykonywać, przede wszystkim należy się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Bardzo ważne jest również doświadczenie, a więc jak najwięcej godzin spędzonych na treningu. Mimo że obecnie wspinaczkę lodową można uprawiać również w warunkach sztucznych, najprzyjemniejsze i dające najwięcej satysfakcji jest pokonywanie naturalnych przeszkód.

hard-ice-direct-2
Fot. Krzysiek Rychlik www.kurswspinaczkowy.pl

 

W Europie jednym z najbardziej znanych miejsc do uprawiania tego sportu są austriackie Alpy, a w szczególności spokojna strona masywu Arlberg, Dalaas-Wald. To tutaj znajduje się najdłuższa trasa dla wspinaczki lodowej w Austrii, licząca siedemset metrów. Oprócz tego, wspinaczkę lodową można również uprawiać zimą w Polsce, na przykład w Tatrach. Wiele amatorów tego sportu, a szczególnie doświadczonych wspinaczy, wyrusza również w Himalaje, gdzie istnieją idealne warunki do tego rodzaju wspinaczki.

Jak zorganizować wyjazd na wspinaczkę lodową

Obecnie jest wiele biur turystycznych i firm, które zajmują się organizacją wspinaczki lodowej. Dla początkującego amatora tego sportu jest to najlepsze wyjście, ponieważ nie musi się on zajmować się aspektami organizacyjnymi wyjazdu, takimi jak znalezienie odpowiedniego noclegu, ubezpieczenia, dojazdu, wyżywienia i w końcu znalezienie odpowiedniej trasy, a może on się jedynie skupić na samej wspinaczce i doskonaleniu swojej techniki. Uprawianie tego sportu pod okiem doświadczonego instruktora daje gwarancję bezpieczeństwa i opieki, tak ważnej w początkowej fazie treningu. Doświadczeni sportowcy wolą natomiast zorganizować taki wyjazd samemu, znają oni bowiem już ulubione i najlepsze trasy i wolą zaoszczędzić na kosztach podróży i opieki instruktora.

IMG_2273
Fot. Krzysiek Rychlik www.kurswspinaczkowy.pl

Techniki we wspinaczce lodowej

Wspinaczka lodowa jest sportem, w którym stosowane są różne techniki, w zależności od rodzaju i stopnia trudności trasy. Pierwszą techniką jest sposób „on sight”, to znaczy wspinanie się z rakami przyczepionymi do butów i wbijaniu czekanu w lód. Jest to technika dość szybka, ponieważ nie wymaga ona dodatkowego przygotowania ściany do wspinaczki.
Drugim sposobem wspinania jest technika wykuwania stopni. Wspinacz, który pokonuje trasę tym sposobem musi wykopywać w lodzie lub śniegu stopnie, które pomogą mu się dostać wyżej. Technika ta jest stosowana głównie przy miękkiej nawierzchni (śnieg lub lód), ale wymaga dużego nakładu energii, przez co jest bardzo męcząca.
Trzecią techniką wspinaczki lodowej jest sposób ławeczkowy. Wspinacz pokonuje trasę w sposób podobny do klasycznej wspinaczki skalnej, zamiast haków używa jednak tzw. śrub lodowych, to znaczy rur, które wbija w lód zawieszając na nich specjalne drabinki. Technika ta jest dość trudna, a przede wszystkim czasochłonna, stosowana w miejscach, w których lód jest bardzo twardy i nie jest możliwe pokonanie trasy techniką „on sight”.

repentance
Fot. Krzysiek Rychlik www.kurswspinaczkowy.pl

Wspinaczka lodowa nie jest sportem tanim. Sam specjalistyczny sprzęt, obowiązkowo dobrej jakości, kosztuje sporo. Oprócz tego należy doliczyć koszty dojazdu, noclegu, wyżywienia i ubezpieczenia. Nie odstrasza to jednak amatorów tego sportu, którzy szukają dawki adrenaliny, lecz również kontaktu z naturą i oderwania od szalonego tempa codziennego życia. Obcując ze wspaniałymi krajobrazami i przekraczając bariery własnych możliwości, wspinaczka lodowa może okazać się wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek.

Karina Drozdowska
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here