Wspinaczka sportowa – Skalna gimnastyka

Wspinaczka sportowa – Skalna gimnastyka

Wymarzona pionowa droga może być długa lub krótka, mniej lub bardziej wyczerpująca. W świecie wspinaczki sportowej najbardziej zawzięci, ustanawiający nowe standardy wspinacze starają się zaliczać najtrudniejsze możliwe drogi, niezależnie od tego, czy mają one 4, czy 400 metrów długości. Tak jak sprint w lekkiej atletyce nie może być uważany za „gorszy” od maratonu – ponieważ wymaga zupełnie innego, ale wciąż całkowitego oddania – tak samo wspinaczka sportowa nie może być uważana za lepszą lub gorszą formę wspinania.

Istota sportowej wspinaczki polega na tym, że pokonywana droga jest uprzednio przygotowana. Sportowa droga ma „stałe” punkty asekuracyjne, tzn. punkty przelotowe są na stałe osadzone w skale. Jedynym oprócz liny sprzętem, który wspinacz ma ze sobą, są „ekspresy” – dwa karabinki połączone krótką pętlą, które wpina się do punktu podczas wspinania. W odróżnieniu od innych rodzajów wspinaczki, we wspinaczce sportowej za normalne uważa się odpadanie od skały w trakcie próby przejścia drogi.

Wspinaczka sportowa jest najszybciej rozwijającą się gałęzią wspinaczki. Skały używane we wspinaczce sportowej są z reguły łatwo dostępne, bez drugich dróg podejściowych; niezbędny sprzęt jest mniej kosztowny niż ogromny zestaw używany we wspinaczce tradycyjnej; we wspinaczce sportowej zawarty jest również element zabawy, tak atrakcyjny głównie dla młodych ludzi; współzawodnictwo jest dużo bardziej wyraziste; zaś liczba zaliczonych dróg jest większa niż w tradycyjnej wspinaczce, co jest elementem dającym wiele satysfakcji w dzisiejszym,zorientowanym na osiągnięcia świecie. Sportowa wspinaczka jest także dużo bezpieczniejsza niż tradycyjna, ze względu na zamocowanie punktów przelotowych – są one solidne i godne zaufania (ale i tak nie należy zapominać o rozwadze). Stąd już tylko krok do zawodów wspinaczkowych, rozgłosu, nagród i swoich wspinaczkowych „pięciu minut”.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here