Wspinaczka tradycyjna – Zjazd na linie

Wspinaczka tradycyjna – Zjazd na linie

Zjazd jest często najprostszym i najbardziej bezpiecznym sposobem dostania się pod ścianę. Jest też wygodnym sposobem wycofania się ze ściany w razie załamania pogody.

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko zjeżdża się w kluczu, ale w nietypowych sytuacjach może to być koniecznością. Linę (zwykle złożoną podwójnie, by można było ściągnąć ją za sobą) prowadzi się od przodu pomiędzy nogami, wokół biodra i przerzuca przez ramię i plecy po przeciwnej stronie. Jeśli uda i szyja pozostaną odsłonięte, zjazd w kluczu może być bardzo bolesny.

Półwyblinka – Wygodna do zjazdu, ale skręca linę (szczególnie podwójną) oraz bardzo rozgrzewa karabinek. Półwyblinkę należy zakładać na duży zabezpieczany karabinek i ułożyć ją tak, by lina nie mogła dotykać zamka i przypadkowo go otworzyć.

Płytki asekuracyjne – Umożliwiają płynny zjazd, lecz płytka i karabinek łączący ją z uprzężą rozgrzewają się podczas długich zjazdów. Płytki nie skręcają liny, co ułatwia jej ściągnięcie.

Ósemka – Wymyślono ją specjalnie do zjazdu i jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Duży rozmiar zwiększa chłodzenie i przyrząd nie rozgrzewa karabinka łączącego z uprzężą. W zależności od tego, czy linę przekłada się przez ósemkę „do siebie”, czy „od siebie”, różni się nieco tarcie powstające w przyrządzie. Ósemka może skręcać linę, może się też przypadkowo zablokować, jeśli przy przejeżdżaniu przez krawędź lina zsunie się tworząc kluczkę zaciskową (zdarza się zwłaszcza początkującym). Niektóre ósemki są wygięte lub mają rogi chroniące przed zsunięciem liny.

Hamulec z karabinków jest skuteczny, a połączenie kilku hamulców pozwala zwiększyć powstające tarcie. Przydaje się to w ratownictwie i do zjazdów z dużym obciążeniem. Hamulec można też połączyć z innymi przyrządami zjazdowymi w celu zwiększenia tarcia. Najlepiej nadają się karabinki zakręcane. Karabinki z prostymi zamkami są bezpieczniejsze niż z wygiętymi.

Grigri – pozwala na zjazd na pojedynczej linie. Umożliwia zatrzymanie się w dowolnym momencie, na przykład, by zabrać pozostawiony sprzęt. Grigri źle pracuje na starych, zużytych linach z odcinkami o różnej grubości, przez które może gwałtownie „przeskakiwać”.

Przyrządy specjalne

Drabinka zjazdowa, rolka Petzla itp. służą do ratownictwa, zjeżdżania w jaskiniach i długich, planowanych zjazdów. Są to przyrządy specjalistyczne i najlepiej sprawdzają się w dziedzinach, do których zostały zaprojektowane.
  • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here