10 podstawowych zasad jak kupić pierwsze buty wspinaczkowe

Załóżmy, że jesteś zainteresowany wspinaniem i wiążesz z nim jakąś przyszłość – no choćby ściankową w najgorszym wypadku ;) Czas skończyć chodzić na ściankę w trampkach/adidasach i zainwestować w buty. Tylko jakie?

Buty wspinaczkowe to jeden z podstawowych elementów ekwipunku jaki powinieneś posiadać – czy to na ściankę czy w skały. Oczywiście w skały to raczej konieczność, bo powyżej V trampki/adidasy już raczej będą przeszkadzać bardziej niż pomagać…

Co powinienem kupić? Jaki rozmiar? Jakie są moje potrzeby?

To jakie buty kupisz – nawet pierwsza para – to będzie jedna z najważniejszych decyzji w Twoim wspinaniu… kupisz złe np za ciasne, za wąskie to jest spora szansa, że zakończysz przygodę ze wspinaniem jeszcze przed jej rozpoczęciem – kupisz dobre – to będziesz wręcz tańczył/a podczas wspinania!
Poniżej znajdziecie 10 prostych zasad/rad – jak dobrać pierwsze buty….

1. Kupuj w profesjonalnym sklepie

Najlepiej jak znajdziesz sklep wspinaczkowy z doświadczonym personelem, któremu wspinanie jest nie obce w praktyce. Najlepiej taki sklep, w którym wybór nie ogranicza się do jednego producenta.

2. Kup uniwersalne buty wspinaczkowe

Pierwszy but powinien być butem uniwersalnym i wygodnym. Nie należy myśleć o tym co mówią koledzy ze ścianki – że but ciasny jest lepszy itp. To znajduje zastosowanie dla wspinaczy średnio zaawansowanych.

3. Kup wygodne buty

Kup buty wygodne – nie za ciasne i nie za duże. Mają być dopasowane. Upewnij się, że nigdzie nic nie ciśnie. No i duży palec może być lekko podwinięty, ale nie powinien być ściśnięty do bólu.

4. Buty się ‚rozbiją’

Buty rozbijają się średnio o pół numeru, czasem nawet o jeden lub dwa (!!) całe numer – to również należy wziąć pod uwagę. Buty w całości oblane gumą rozciągną się mniej aniżeli buty o luźniejszej – standardowej konstrukcji. Mogą/Będą się również rozbijać na boki.

5. Rozmiary i zamawianie on-line

To chyba największy problem – rozmiarówki. Każdy marka, a nawet każdy model ma inne rozmiary. To że jeden but w rozmiarze 38 Tobie pasuje wcale nie znaczy, że inny model będzie pasował również w tym samym rozmiarze! Sprawdź nasze szacunkowe porównanie rozmiarów rożnych marek tutaj!

6. Szukaj promocji on-line

Często ostatnimi czasy można znaleźć wszelakie promocje w sklepach on-line. Często są to końcówki serii z ograniczoną rozmiarówką. Należy pamiętać o różnicach w rozmiarach ale w razie czego przysługuje Wam prawo do zwrotu NIE używanego towaru w ciągu 10 dni od zakupu lub można wymienić na inny rozmiar!

7. Może używane?

Warto również rozejrzeć się na allegro lub forach internetowych (np. wspinanie.pl) i poszukać używanych butów w swoim rozmiarze. Dla niektórych wydanie kilkuset złotych na nowe buty może być sporym ograniczeniem na początku ;) Można też popytać na swojej ściance wspinaczkowej lub tamtejszych tablicach ogłoszeniowych :)

8. Poszukaj modeli z zeszłych sezonów

Poszukaj w sklepach modeli, które wyszły już z ‚mody’ :) Pojecie mody wspinaczkowej to sprawa dyskusyjna, ale jednak można znaleźć tu jakieś zastosowanie. Chodzi mianowicie o modele, które nie będą już produkowane i końcówki serii – tych końcówek dystrybutorzy i sprzedawcy chcą się szybko pozbyć i można je znaleźć w atrakcyjnych cenach!

9. Weź udział w ‚Test Tour’ Butów

Od czasu do czasu są organizowane demonstracyjne dni podczas których możecie przetestować buty. Są one organizowane na ścianach wspinaczkowych – lokalnie lub w większych miastach. Są to świetne ‚eventy’, podczas których można sprawdzić rozmiarówkę danej marki i poszczególne modele butów zupełnie za darmo!

10. Można wypożyczyć przed kupnem

Mało jest jeszcze miejsc (przeważnie ścianki wspinaczkowe) w których można wypożyczyć buty, ale może to być dobry sposób na sprawdzenie buta, rozmiaru i właściwości przed zakupem.

Możesz sprawdzić również nasze testy butów. W tym i dla początkujących.