Opis testu – jak testowaliśmy, co braliśmy pod uwagę?

Zależało nam żeby przetestować buty dokładnie tam gdzie Wy się wspinacie. Podczas testów odwiedziliśmy najpopularniejsze rejony wspinaczkowe w Polsce i za granicą.

Byliśmy w : Podlesice, Podzamcze, Grochowiec, Zastudnie, Dol. Kobylańską, Dol. Bolechowicką, Jaskinie Mamutową, Okiennik Wielki, Sokoliki, BOR (CZ), Adlitzgraben (AUT), Frankenjurę (GER), Arco (IT) oraz kilka ścian wspinaczkowych.

Chcieliśmy żeby test był jak najbardziej miarodajny i oddawał różnice pomiędzy modelami. Dlatego przyjęliśmy zasadę, że dobierane drogi były zwykle poniżej naszego max. RP dzięki czemu trudności techniczne drogi i zmęczenie nie miały wpływu na wynik testu.

Wspinaliśmy się po tej samej drodze we wszystkich butach – co pozwalało na dokładne poznanie różnic pomiędzy modelami. Przykładowo na Okienniku wspinaliśmy się VI.4+ Młode Strzelby, w Bolechowicach Przybycie Tytanów VI.5+, albo w Sokolikach 5x Znikający punk’s VI.4+ w tych samych warunkach wspinaczkowych. Każdy z testujących wybierał sobie swoją drogę – mogła być ta sama lub inna niż drugi, trzeci testujący – ważne, żeby jeden testujący przeszedł ją (niekoniecznie w ciągu) tyle razy ile miał par butów do sprawdzenia.

Ocenie podlegały wszystkie sytuacje w których wykorzystujemy buty podczas wspinaczki czyli: praca na tarcie, krawądki, dziurki, haczenie pięty, wygoda i czucie skały. Pracę w rysach ‚opuściliśmy’ ze względu na ciężki do przetestowania w polskich warunkach parametr.

Przyznaliśmy również wyróżnienia w następujących kategoriach:

Climb.pl - Jakość / Cena

Cena / Jakość

Dobry stosunek ceny do jakości – najlepszych właściwości podczas wspinaczki w skale. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy jakie bierze się pod uwagę przy zakupie butów.

Climb.pl - Uniwersalność

Uniwersalność

Model który świetnie sprawdzi się w różnych rodzajach skały i różnych dyscyplinach – od boulderingu po big wall. But który zabierzemy ze sobą wszędzie, bo jest wygodny i najlepiej poradzi sobie w każdej formacji skalnej.

Climb.pl - Editors Choice

Editors Choice

To subiektywny wybór każdego redaktora spośród butów, które testował.  To but, po który każdy z nas najchętniej sięga. Proste :)

Patrząc na ten znaczek należy zwrócić uwagę na to kto testował but – każdy ma swoje preferencje i inny max RP, to bezsprzecznie wpływa na wybór.

Jeszcze małe wyjaśnienie bo na pewno pojawi się takie pytanie ->

Dlaczego Imperator i butcher mają wybrane 2 Editors Choice ?

butcher: ja miałem 7 par butów do testowania i uważam, że spośród tej ilości te dwie pary zasługują na wyróżnienie, a Imperator się uparł na te dwie pary, które wybrał grożąc, że będzie jeszcze bardziej nieznośny niż jest…więc mu ustąpiliśmy ;)

   

 
12 KOMENTARZE

 1. Nieśmiało przypominam o tym, że miała być: AKTUALIZACJA W OKOLICACH GRUDNIA 2011

  Mamy luty. Koniec lutego. Prawie marzec. A tu aktualizacji ni chu chu. ;)

  • :) zrobimy jak będą dane…póki co nie każdy miał czas na wspinaczkową drugą część sezonu i nie udało się ogarnąć tematu…dla pocieszenia powiem, że wspinanie.pl również testowało buty w 2011…ale wyników testu zupełnie brak ;)

   • To napisz mi tylko o Red Chili, tych niebieskich, bo musze kupić jakies nowe butki i się łamię, czy nie wziąć tych. ;)

    Pytanie 1: czy się rozczłapały mocno. Pytanie 2: czy śmierdzą tak bardzo jak się o tym mówi? :D Pytanie 3: czy się mocno zdzierają gumy?

    • Hej, podczas mojego użytkowania, mam je już prawie rok, rozbiły się o 1/2 nr max. co jest dopuszczalne i powiedziałbym ze pożądanie bo nie katuje tak stopy. Na mojej stopie buty nie śmierdzą, ale jeśli komukolwiek śmierdzą to polecam zasypkę do stóp wsypywać do butów przed treningiem – działa. Na zdzieranie gumy nie narzekam, pod tym względem guma zastosowana w tych butach jest twarda.

 2. Pomijając już to, że udało mi się dostać do wstępnej wersji testu (przez linki do pokrewnych artykułów pod jednym z dwóch nowych), to drogi panie butcher, chciałbym się przyczepić do dwóch rzeczy:
  1. Jak byłeś na Jurze, to trzeba było się odezwać – podziałalibyśmy razem [;
  2. Młode Strzelby VI.4? Błagam! Pamiętaj, że dla Ciebie i dla mnie może być troszkę prościej (wzrost), ale ogólnie to ta droga NIE JEST prosta, a do tego nowe obicie (chyba że poprawili) dodaje też trudność psychiczną (niewykonalna/nardzo-trudna wpinka w trudnościach na przewieszeniu – zbyt przesunięta w lewo). Droga spokojnie zasługuje na VI.4/4+ lub VI.4+ i nie jest to tylko moja opinia…

  Dodam też, że czekam na opinie o reszcie butów, dla mnie Solution też jest świetny (; Szkoda że zabrakło chyba najpopularniejszych u nas 5.10 (no chyba, że na razie nie ma ich tylko na spisie treści – widzę tylko jeden model o którym pierwszy raz w życiu słyszę).

  pozdr.

  • co ty stary – ja jestem niższy od was dwóch i wpinke w trudnościach u góry robiłem na lighcie, może macie jakiem słabe patenty dla wysokich, droga nie jest łatwa, ale wpinka nie jest trudna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here