Scarpa Chimera

CHIMERA – kapryśna hybryda czy fantastyczny twór? Nowość zaprezentował Maciej Dobrzański (Scarpa Team Polska, Grivel, Julbo, Ks Korona, MotionLab.)

‚CHIMERA’ –  organizm składający się z tkanek o różnych genotypach

Chimera jest już trzecią odsłoną modelu opartego na systemie PCB – tension. Podobnie jak Furia i Drago nie posiada sztywnego śródstopia, a jedynie wąską gumę łączącą palce z piętą by zapewnić jak najlepsze czucie i przyczepność w kontakcie ze skałą.

Ze względu na to, że model dopiero wchodzi na rynek ubrałem buta o rozmiarze 40 przy typowym roz. 39 Scarpa (42 rozmiar stopy). Delikatnie obawiałem się, że but będzie za duży – niepotrzebnie, uzyskałem efekt przyjemnego czucia, stania na stopniach i braku bólu przy dłuższym użytkowaniu. Osobiście następną parę wezmę w rozmiarze 39,5 czyli dwa i pół rozmiaru mniejsze od butów do chodzenia.

CHIMERA jedna z ciekawszych propozycji dla wspinaczy skałkowych, miękka nowość włoskiej Scarpy, zapewniająca bardzo wysoką czułość.
CHIMERA jedna z ciekawszych propozycji dla wspinaczy skałkowych, miękka nowość włoskiej Scarpy, zapewniająca bardzo wysoką czułość.

Chimera idealnie otula naszą stopę dzięki miękkiemu syntetycznemu mikrozamszowi (materiał oddychający). Jeśli chodzi o wrażenia estetyczne pozostawiam to do oceny przyszłym nabywcom. Producent zestawił podstawowe kolory – odcienie żółci, czerwieni i niebieskiego. Włoscy projektanci postawili na motywy jesienne dbając o szczegół wykończenia buta – szycie oraz perforacje (zmaksymalizowanie oddychania stopy). Chimera cieszy wysokim komfortem. W tym bucie został zastosowany system wiązania lace-up, który bardzo dobrze sprawdza się na drogach wspinaczkowych.

Vibram® XS Grip 2 daje świetne wyczucie formacji skalnej i panelowej, dzięki temu będziemy w stanie pracować stopą na bardzo małej krawędzi i stawać na bardzo obłych stopniach, pozwalając nam na pokonanie problemów i dróg, gdzie niezbędna jest odpowiednia praca nóg.

Również pięta w tym modelu dobrze pracuje, chociaż nie jest tak finezyjnie wykonana jak u swojego kuzyna (patrz. Furia), jeśli chodzi o przód wydaje mi się, że jest nieco sztywniejszy od reszty rodzinny.

PCB-TENSION SYSTEMpcb-tension

Nowy standard firmy Scarpa – brak śródstopia, sztywna pięta i dopasowana guma wokół palców.

„Power-connection-Band” – jest to system, gdzie bardzo mocna (niebieska) guma biegnie po długości buta łącząc nam piętę i przednią część stopy. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie maksymalnego czucia. System ten powoduje, że wskutek braku podeszwy śródstopia mamy mniejszą warstwę pomiędzy stopą, a stopniami, co w znaczący sposób zwiększa czułość w szczególności na czubku. Oznacza to również, że mamy mniej materiału, w wyniku, czego uzyskujemy super lekkie obuwie (200g w rozmiarze 40).

 

Ktoś mógłby powiedzieć, że tego typu buty nie nadają się na naszą rodzimą Jure – w moim odczuciu nic bardziej mylnego. Chimera dosłownie stała na wszystkim, testowałem ją na różnych skalnych formacjach : filary (Pochylec – I ty możesz zostać Orłem; Jastrzębnik – Sztuka Latania), polski offwidth (Jastrzębnik – Linia Specjalna), obłe półki i chwyty (Sokoliki), typowe piony i lekkie przewisy (Pochylec – Ekspozytura Szatana; Sandek – Brexit, Hat-trick), dach i przewieszenie(Jaskinia Mamutowa).

Mi osobiście przypomina pewien włoski klasyczny model lekko zmodyfikowany, ale czas zweryfikuję czy osiągnie równie wielką popularność. Osobiście chętnie będę korzystał z miękkiej rodziny Scarpy.

Buty dla wspinaczy ceniących sobie komfort i tarcie na obłych stopniach.

Model ten świetnie nadaje się na wypady w skały, jak również na treningi na sztucznych ścianach. Wykonany został z myślą o drogach wspinaczkowych. But jest lekko asymetryczny i posiada średnio zakrzywiony profil. Osobiście uważam, że „Chimera” jest świetnym kompromisem między agresywnym profilowaniem buta, a komfortowym wykonaniem cholewki. Jeśli chodzi o eksploatacje, po kilkunastu wypadach w skały guma całkiem dobrze się trzyma.

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański po przejściu Brexit 8a na Jurajskim Sadku (fot. arch. Maciej Dobrzański)
Maciej Dobrzański po przejściu Brexit 8a na Jurajskim Sadku (fot. arch. Maciej Dobrzański)

***

Charakterystyka – Chimera:

Waga: 200 g (rozmiar męski 40)

Rozmiary: 34-45 (z połówkami włącznie)

Materiał (Cholewka): Mikrozamsz (100% Lorica®) – skóra syntetyczna, opracowana jako alternatywa dla skóry naturalnej,

Podeszwa: guma Vibram® XS Grip2, grubość około 3,5 mm.

Podeszwa środkowa: brak

Charakterystyka:

  • podeszwa Vibram® XS Grip 3.5mm pozbawiona śródpodeszwy
  • konstrukcja Power-Connection-Band
  • system Lace-Up, sznurówka biegnie lekko asymetrycznie względem osi środka buta
  • perforacja gumy na palcach dla zmaksymalizowania oddychania stopy

Zastosowanie: dla średniozaawansowanych i zaawansowanych – wspinaczka sportowa, skały i panel.