Boreal – Blade

Testował: Jaca

Cena w dniu publikacji testu: 419zł

Guma: FS Quattro

Już sama nazwa wskazuje na to że mamy do czynienia z precyzyjnym narzędziem do wspinaczki. Wszystko się zgadza, czubek buta to istny skalpel precyzji w stawaniu na małych stopniach i krawądkach.

Jacek testuje na Okienniku Boreala - Blade
Jacek testuje na Okienniku Boreala - Blade

Ten but uwielbia małe krawądki! Odnosi się wrażenie, że mamy skalpel na nodze, który wycina nam stopnie w skale. Jeśli jest to nawet najmniejsza krawądka z zadziorkiem to stoi świetnie. Niestety jednak precyzją nie nadrobi się braku tarcia. Buty ślizgały się na każdej skale i na każdym stopniu. Cały czas czułem, że mogą wyjechać w każdej chwili.

'The Ultimate Grip Test' czyli stopień na Jelicie Diabła/Znikającym Punksie
'The Ultimate Grip Test' czyli stopień na Jelicie Diabła/Znikającym Punksie

Blade’y nie przeszły pomyślnie testu na legendarnym stopniu na Znikającym Punk’sie. Podczas testów zrobiłem tą linię cztery razy bez odpadnięcia. W Blade nie byłem w stanie przejść po śliskim stopniu i spadłem tam trzy razy, zanim zrobiłem to miejsce „po bloku”.

Jacek testuje Boreal - Blade w Sokolikach na granicie
Jacek testuje Boreal - Blade w Sokolikach na granicie

Ponadto rzepy opinające stopę są dziwnie przesunięte ku tyłowi, co sprawia, że czubek buta nie opina odpowiednio palców stopy. Może to  jednak ucieszy miłośników wygodnych butów, bo nie piją tak bardzo jak to mają w zwyczaju topowe modele. Dla mnie czubek buta był jednak stanowczo zbyt luźny.

Przeciwnicy syntetyków uznają to za atut, że Blade jest wykonany ze skóry naturalnej tak jak większość modeli ze stajni Boreala. Zobaczymy jak sprawdzi się to na dłuższą metę, czy but nie rozbije się za bardzo. Boreal tak zaprojektował podeszwę, dodatkowo oblewając kopyto po bokach gumą, co zapewniło dobrą sztywność buta i nie męczy tak szybko naszej stopy.

Boreal - Blade - Precyzyjne narzędzie...
Boreal - Blade - Precyzyjne narzędzie...

 

Pięta – jak dla mnie to ‚pancerfoust’ – trzyma jak beton! Dzięki dodatkowym zadziorkom nie będziecie mieli problemów z whaczeniem jej w jakimkolwiek terenie.

 

Opinia Agaty Modrzejewskiej – Mistrzyni Polski w Boulderingu:

Blade stoją super na krawądkach , na Kalea Borroce 8b :) Spisywały się extra. Za to nie najlepiej wspina mi się w nich na panelu – są bardzo twarde, a przez gruby czubek słabo stoją na tarcie. Ten gruby czubek sprawia że, nie czuje się stopni w skale, ale można butowi zaufać na naprawdę małych krawądkowych stopieńkach. Po starciu grubego czubka w bucie wspina się słabo.

 

Plusy:

 • Blade to ‚chirurgicznie’ precyzyjne narzędzie do wspinaczki
 • Bardzo dobrze skrojona pięta
 • Wygoda i fajny design

Minusy:

 • Słabe tarcie

Podsumowanie: Blade to precyzyjne narzędzie do wspinaczki polecane zaawansowanym wspinaczom – super na krawądki i wszelkie ostre krawędzie… Średnio-zaawansowani będą chwalić wygodę, ale obojgu dadzą się we znaki słabe właściwości tarciowe.

W tym bucie Mateusz Haładaj poprowadził Inconformistats 9a, gdzie właśnie kluczowe były wymagające haczenia pięty.
 • 1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here