Boreal – Crux

Tester: Imperator

Cena w dniu publikacji testu: 399 zł

Guma: FS Quattro

Crux’y to buty lekko asymetrycznym o twardej budowie. Śmiało można by je nazwać „cegłówkami” bo świetnie stoją na mikro stopniach takich jak krawądki i małe ostre stopieńki. Trudniej dopasowują się do stopy, jest to spowodowane ich twardą budową, w wyniku czego potrafi uciskać niektóre miejsca bardziej niż pozostałe.

Boreal - Crux profilowe
Boreal - Crux profilowe

Czucie w tych butach jest naprawdę słabe, co pociąga za sobą mniejszą pewność wspinania się. Zdarza się że wyjazd ze stopni kończy się lotem lub zawiśnięciem na rękach.

Dopasowanie buta jest bardzo dobre w przedniej części. Jeżeli chodzi o śródstopie i piętę, to po bokach pozostaje trochę przestrzeni, przez co podczas haczenia pięty można ją czasami ściągnąć. Chciałbym dodać, iż mam raczej szczupła i długą stopę, wobec czego ten efekt może nie występować u osób posiadających szeroką stopę. Haczenie palców jest na przyzwoitym poziomie i nie ma na co narzekać.

Imperator na swoim ulubionym Okienniku testuje Boreale - Crux
Imperator na swoim ulubionym Okienniku testuje Boreale - Crux

W porównaniu z pozostałymi butami mają nieco gorszą przyczepność na wapieniu i wyślizganych stopniach. Stojąc na oblakach, podczas ruchów na maksymalnym wysięgu, stanowczo ustępują Bandit’om czy Testarossa’om. Zdecydowanie lepiej spisują się w granicie niż w wapieniu.

Imperator w Cruxach w Granicie - Sokoliki, VI.1+
Imperator w Cruxach w Granicie - Sokoliki, VI.1+

Wiązania butów to rzepy, które są porządnie wykonane i nie odpinają się podczas wspinania.

Buty kierowane do średnio i bardzo zaawansowanych wspinaczy.

Plusy:

 • Sztywna budowa
 • Bardzo dobra praca na małych krawądkach
 • Wytrzymałość

Minusy:

 • Trudne dopasowanie rozmiaru., czyli krótko mówiąc mniej wygodnie buty
 • Przeciętna przyczepność
Boreal - Crux
Boreal - Crux • 2 KOMENTARZE

  1. Napisze ogolnie o Borealach. Jak widze sa tu dosc drogie, jednak w swiecie ich ceny spadaja. Na dzis dzien malo ktory model kosztuje wiecej niz 70euro, zazwyczaj sa tansze. Wygladaj zazwyczaj super,jest wiele modeli, wiec latwo dopasowac cos na noge. Niestety z mojego punktu widzenia sa to buty dla poczatkujacych. Ich wielka wada jest guma. Na poczatku gdy jest niestarta but trzyma idealnie, jednak gdy z czasem zaokragla sie, jakosc wspinania spaaaada. Ja preferuje La Sportivy i Five Ten i jesli mam je porownac do Boreala, to dzien do nocy – jesli idzie o gume. Stare Five Teny i LaSportivy trzymaja na malych stopniach, niestety Boreale nie maja tej wlasciwisci. Ja mam nadzieje, ze Boreal popracuje nad nowym rodzajem gumy, bo ten jest juz przestarzaly. Mam sentyment do tej firmy, lubie ogladac jej katalogi, bo buty sa piekne, lubie uzywac ich gdy sa nowe, jednak z powodu rodzaju gumy, niestety zrezygnowalem z tych butow.

  2. Mam te laczki w 2 egzemplarzach, jedne nowsze gdzie rzeczywiście podeszwa jest bardzo sztywna i dobra gównie na krawądki. Natomiast druga para bardziej zajechana i laczek ma już czucie idealne, sprawdzałem m.in, na piaskowcowych bulderkach i się sprawdzają mega dobrze na „obłościach”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here