Evolv – Optimus Prime

Tester: Jaca

Cena w dniu publikacji testu: 390zł

Guma: TRAX TX 5

Optimus Prime to but zaprojektowany przez Chrisa Sharmę. Wygląda, że celowo pozbawił go ostrego czubka, dlatego stojąc w dziurkach trzeba wykazać się chirurgiczną precyzją i mocno dociskać do skały, jednakże but ten nadrabia to wszystko doskonałym tarciem.

Profil

Na krawądkach radzi sobie wyśmienicie, trzeba na nich stanąć nieco wyżej żeby po obciążeniu guma przykleiła się do ich mikro powierzchnia. W dziurkach, byłem zdziwiony, że mimo iż się w nich nie mieścił stał w nich przyzwoicie. Guma Evolva TRAX TX 5, spośród butów które testowałem, po prostu klei się do ściany. Tarciowo najlepsze!

Jaca na stopniu 'The Ultimate Grip Test', Sokoliki, Punk/Jelito
Jaca na stopniu 'The Ultimate Grip Test', Sokoliki, Punk/Jelito

Design to prawdziwa rewolucja. Jak patrze na niego to chcę go mieć. Jest oblany z każdej strony gumą spod której wystają żółte elementy nierozciągliwego oddychającego materiału.

Bouldering na Borze w Optimus Prime - Jacek na 7B+ fb
Bouldering na Borze w Optimus Prime - Jacek na 7B+ fb

Wygoda ‚na piątkę’ – szczególnie polecany dla osób o szerokiej stopie. Pierwszy raz zakładając buta miałem wrażenie, że jest za duży bo tak łatwo się go zakłada, jednak po zapięciu rzepów idealnie opina stopę. Jeśli dopasujemy już buta do stopy to można w nim robić kilometry w skale.

Optimus Prime i butcher podczas testów na BOR'ze

Pięta – miałem do czynienia z innymi modelami ze stajni Evolva i wydaje mi się że w Optimusie jest ona najlepiej dopracowana. Jest precyzyjna, świetnie trzyma, nie katuje ścięgna achillesa, jest średniotwarda.

Podeszwa buta jest lekko wygięta w łuk ku dołowi, dzięki czemu lepiej przenosi obciążenia na koniec stopy. Podeszwa jest twarda i szeroka z przodu, a wąska i bardziej miękka z tyłu.

Plusy:

 • Ciekawy kształt – aż chce się w nich powspinać
 • Mistrz jeśli chodzi o tarcie
 • Dopracowana pięta
 • Dopasowanie i wygoda

Minusy:

 • Brak czubka (pomimo celowego działania ze strony projektantów, odczuwam jego brak)

Podsumowanie: Futurystyczny w kształcie but , przeznaczony dla zaawansowanych wspinaczy. Świetnie sprawdzi się na tarcie, przy podhaczaniu pięty i palców. Przeznaczony do boulderingu i na długie drogi w dachu, przewieszeniu, dobrze urzeźbione, obfite w krawądki, jednak nie na dziurki choć i w nich wprawna stopa znajdzie zadziwiająco dobre, jak na brak czubka oparcie.

Jacek Matuszek Na Znikający Punks podczas testów Evolv - Optimus Prime
Jacek Matuszek Na Znikający Punks podczas testów Evolv - Optimus Prime • 2 KOMENTARZE

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here