Evolv – Pontas Lace Up

Tester: butcher

Ceny w dniu publikacji testu: 380zł

Guma: TRAX TX 5

Buty sygnuje Chris Sharma. Osobiście je zaprojektował i wykonał – ile w tym prawdy, a ile marketingu tego nigdy się nie dowiemy. But Chris’a S. sam bardzo dobrze się broni :)

Evolv - Pontas Lace Up
Evolv - Pontas Lace Up

Jeden z najwygodniejszych butów jakie miałem okazje mieć na nodze. Miękka wyściółka i wytrzymałe sznurówki świetnie dopasowują buta do stopy. Jak dla mnie wersja na rzepy prezentuje się lepiej.

But jest średnio-twardy, co sprawia, że optymalnie przenosi ciężar ciała nie męcząc zbytnio stopy. W granicie genialnie pracuje na tarcie, bardzo dobrze trzyma się na jurze i w piachach. Do tarcia nie mam żadnych zastrzeżeń – po prostu klei się do ściany.

Pięta dobrze dopasowana zapewnia pewne trzymanie, przy czym nie ściąga buta podczas haczenia.

Ponatas Lace Up to bardzo uniwersalny model, dobry na jurę i jeszcze lepszy w granit. Nada się zarówno na przewieszone sportowe drogi jak i wielowyciągowe piony ze względu na wygodę.

Buty są solidne wykonane, wnętrze to skóra syntetyczna z podszewką, a całość oblana jest gumą. Miałem okazję również wspinać się w modelu Velcro, ale mam wrażenie, że wersja wiązana jest trochę sztywniejsza i lepiej dopasowana do stopy.

Aleks Raczyński w Pontas'ach
Aleks Raczyński w Pontas'ach

Poniżej jeszcze opinia Aleks’a Raczyńskiego o Pontas Lace Up:

Pontas Lace up jest dość podobny do swojego odpowiednika na rzepy, tyle że ma twardszą podeszwę. But ten dobrze sprawdzi się w wielu formacjach i rodzajach skały, ale z uwagi na jego sztywną budowę, szczególnie polecam go na techniczne, płytowe wspinanie. Jest świetną alternatywą dla dzisiejszych „mięczaków“, które na niczym nie stoją. Tak jak ‚zwykły’ Pontas, wykonany jest z materiałów syntetycznych, dlatego nie można liczyć na to, że but się mocno rozbije.

– Info – Aleks jest sponsorowany przez markę Evolv, ale publikujemy tą opinię bo się z nią zgadzamy i prosiliśmy o nią – NIE jest to sugestia dystrybutora marki Evolv –

Plusy

 • Uniwersalność – sprawdzi się zasadniczo wszędzie
 • Wygoda
 • Bardzo dobra praca w różnych formacjach
 • Super tarcie

Minusy

 • Guma stosunkowo szybko się ściera – ale za to mamy super tarcie

Przeznaczenie – sprawdzi się w każdej formacji i do każdego rodzaju wspinaczki – przewieszenia, piony, połogi, bigwall.

Climb.pl - Uniwersalność
 • 5 KOMENTARZE

  1. Wytłumaczcie jak to jest. Piszecie na początku, że but jest średnio-twardy, po czym, że jest bardziej twardy od wersji na rzepy, którą uznaliście za twardą. To który z nich jest w końcu twardszy?

  2. Mam te buty od roku i przewspinałam w nich pół ubiegłorocznego sezonu a teraz dobijam je na panelu ;] Faktem jest, że guma świetnie trzyma się skały. Dodatkowo, buty są bardzo wygodne… nawet dla ludzi z takimi haluxami jak moje można czuć się mega komfortowo (sznurówy powodują to że faktycznie but nie przemieszcza się nawet w upalne dni). Niestety, owa cudowna guma zużywa się okrutnie szybko (w porównaniu z 5.10 Galileo czubek wyokrąglił się 4 razy szybciej) i nim guma stanie się cieńka i miękka (czyli sygnał na wymianę butów), czub już jest tak wielki, że upchanie go do maleńkiej dziurki staje się skrajnie trudne ;] Także dobijam buty na panelu :)

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here