Evolv – Pontas Lace Up

Tester: butcher

Ceny w dniu publikacji testu: 380zł

Guma: TRAX TX 5

Buty sygnuje Chris Sharma. Osobiście je zaprojektował i wykonał – ile w tym prawdy, a ile marketingu tego nigdy się nie dowiemy. But Chris’a S. sam bardzo dobrze się broni :)

Evolv - Pontas Lace Up
Evolv - Pontas Lace Up

Jeden z najwygodniejszych butów jakie miałem okazje mieć na nodze. Miękka wyściółka i wytrzymałe sznurówki świetnie dopasowują buta do stopy. Jak dla mnie wersja na rzepy prezentuje się lepiej.

But jest średnio-twardy, co sprawia, że optymalnie przenosi ciężar ciała nie męcząc zbytnio stopy. W granicie genialnie pracuje na tarcie, bardzo dobrze trzyma się na jurze i w piachach. Do tarcia nie mam żadnych zastrzeżeń – po prostu klei się do ściany.

Pięta dobrze dopasowana zapewnia pewne trzymanie, przy czym nie ściąga buta podczas haczenia.

Ponatas Lace Up to bardzo uniwersalny model, dobry na jurę i jeszcze lepszy w granit. Nada się zarówno na przewieszone sportowe drogi jak i wielowyciągowe piony ze względu na wygodę.

Buty są solidne wykonane, wnętrze to skóra syntetyczna z podszewką, a całość oblana jest gumą. Miałem okazję również wspinać się w modelu Velcro, ale mam wrażenie, że wersja wiązana jest trochę sztywniejsza i lepiej dopasowana do stopy.

Aleks Raczyński w Pontas'ach
Aleks Raczyński w Pontas'ach

Poniżej jeszcze opinia Aleks’a Raczyńskiego o Pontas Lace Up:

Pontas Lace up jest dość podobny do swojego odpowiednika na rzepy, tyle że ma twardszą podeszwę. But ten dobrze sprawdzi się w wielu formacjach i rodzajach skały, ale z uwagi na jego sztywną budowę, szczególnie polecam go na techniczne, płytowe wspinanie. Jest świetną alternatywą dla dzisiejszych „mięczaków“, które na niczym nie stoją. Tak jak ‚zwykły’ Pontas, wykonany jest z materiałów syntetycznych, dlatego nie można liczyć na to, że but się mocno rozbije.

– Info – Aleks jest sponsorowany przez markę Evolv, ale publikujemy tą opinię bo się z nią zgadzamy i prosiliśmy o nią – NIE jest to sugestia dystrybutora marki Evolv –

Plusy

  • Uniwersalność – sprawdzi się zasadniczo wszędzie
  • Wygoda
  • Bardzo dobra praca w różnych formacjach
  • Super tarcie

Minusy

  • Guma stosunkowo szybko się ściera – ale za to mamy super tarcie

Przeznaczenie – sprawdzi się w każdej formacji i do każdego rodzaju wspinaczki – przewieszenia, piony, połogi, bigwall.

Climb.pl - Uniwersalność