Evolv – Pontas

Testujący: Przemek Syga, Wojtek Karnaś

Cena w dniu publikacji: 370zł

Guma: TRAX XT 5

Sięgając po tego buta miałem nieodparte uczucie, że spotkanie z nim będzie czymś niezwykłym. Moje nadzieje z nim związane, były tak duże, że oczekiwałem chyba tego, że but zacznie się sam wspinać i będzie ciągnąć mnie do góry :) Niestety tak się nie stało i powiem szczerze, że osobiście model ten aż tak mi nie „podpasował”.

Ma on oczywiście kilka niekwestionowanych atutów takich jak bardzo duża sztywność buta, ostry i precyzyjny czubek, design, ale to co najbardziej mi w nim przeszkadzało to niestety fakt, że w przypadku gdy masz bardzo szeroką stopę, nie masz praktycznie możliwości precyzyjnego dopasowania rozmiaru.

Evolv - Phontas

Drugą wadą która pojawiła się w trakcie testów było dość słabe czucie pięty i wrażenie jakby się czasem miała ześlizgnąć ze stopy.

Pomijając te dwa mankamenty, but ten bardzo wiele nadrabia swoja sztywnością, która idealnie sprawdza się na pionowych drogach, umożliwiając stawanie na jak najmniejszych stopniach.

Przemek i Evolv Pontas fot.Wojtek Karnaś
Przemek i Evolv Pontas fot.Wojtek Karnaś

Model ten jest raczej przeznaczony dla bardziej zaawansowanych zawodników, ale w przypadku odpowiedniego dopasowania rozmiaru, także mniej zaawansowani docenią zalety tego buta.

Zapytaliśmy również Aleksa Raczyńskiego co sądzi o tych butach:

Swoją pierwszą drogę wspinaczkową poprowadziłem w Pontasach. Nie są to buty asymetryczne, jak wiele dzisiejszych popularnych modeli, ale nic na tym nie tracą.

Aleks Raczyński w Evolv Pontas
Aleks Raczyński w Evolv Pontas

Są bardzo wygodne i nadają się praktycznie do wszystkiego. Od przewieszeń z kaloryferami po połogie płyty z małymi, technicznymi stopniami. Lecz to co wyróżnia Pontasa, to świetny czubek, dlatego najlepiej ze wszystkich modeli Evolva nadają się do wspinania tam, gdzie stopniami są dziurki.

Myślę, że na naszą jurę lub tę niemiecką, te buty to numer 1! Buty rozbijają się maksymalnie o pół numeru, więc nie trzeba kupować dużo za małych.

Aleks Raczyński (AKG, Evolv, Prorock, Woodpecker)

Info – Aleks jest sponsorowany przez markę Evolv, ale publikujemy tą opinię bo się z nią zgadzamy i prosiliśmy o nią – NIE jest to sugestia dystrybutora marki Evolv –

Plusy:

 • Sztywność
 • Precyzyjny czubek
 • Wykończenie i design
 • But się nie robija

Minusy:

 • Słaba pięta
 • Wąski krój buta – trudniej z dopasowaniem szerokiej stopy

Przeznaczenie:

 • Piony i przewieszenia
 • Słabo urzeźbione drogi • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here