Evolv – Rockstar

Testujący: Karolina Zysk

Cena w dniu publikacji testu: 330zł

Guma: Eco Trax

Długo trwała we mnie mentalna walka odnośnie wyboru „editors choice”. Myślałam nawet żeby umieścić w tej kategorii dwa modele, ale naczelny odgórnie nakazał jeden i tak „perła” przegrała ze „skałkową gwiazdą”. Przegrała, ale raczej w cudzysłowu… bo „perła” – czyli Rock Pillars – Pearl to świetny but!

Ponieważ jestem zwolenniczką robienia „kilometrów” w skałach, komfort i doskonałe dopasowanie  przeważyły szalę zwycięstwa na korzyść Rockstara.

To jest mój 'Editors Choice'
To jest mój 'Editors Choice'

Rockstar to damska propozycja evolv’a dla wspinających się kobiet. But o wąskiej i niskiej (w okolicach pięty) konstrukcji kopyta, dostosowany do anatomii kobiecej stopy. Średnio-twardy i lekko asymetryczny.

Po pierwszej przymiarce buta, wiedziałam, że to kopyto zbudowane pod anatomię mojej stopy. Wrażenie to nie opuściło mnie podczas pierwszej przymiarki w skałach, a wręcz utwierdziło w przekonaniu, że to model stworzony dla mnie.

Rockstar’y dopasowały się do mojej stopy, zapewniając dobre czucie skały i duży komfort wspinania, nawet w bardzo wysokich temperaturach.

Karolina na Okienniku testuje Rockstary
Karolina na Okienniku testuje Rockstary

Ze względu na średnio-twardą konstrukcję but rewelacyjnie spisywał się zarówno w wapieniu jak i w granicie. Dlatego z czystym sumieniem mogę go polecić jako model uniwersalny – sprawdzający się w każdej formacji, łączący w sobie wygodę jak i precyzję podczas użytkowania.

Jego dobry czubek zapewnił pewne stanie na małych krawądkach i dziurkach – nawet tych bardzo wyślizganych. But równie pewnie stał na tarcie i klinował się w rysach.

Syntetyczna skóra zagwarantowała, że kopyto nie rozbiło się podczas użytkowania i jego rozmiar pozostał taki sam jak podczas pierwszej przymiarki.

Karolina na Okienniku testuje Rockstary
Karolina na Okienniku testuje Rockstary

Dodatkowo szybki system sznurowania zapewnia doskonałe dopasowanie do stopy użytkownika. A jeśli chodzi o szybkość/łatwość zakładania/zdejmowania buta, może śmiało konkurować z systemem Velcro.

Zwieńczeniem całości jest typowo damska kolorystyka i design. Oczywiście to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje. Nie wszystkim kobietom musi odpowiadać kolor różowy, ale fajnie obserwować, jak rynek outdoorowy (czyt. buty wspinaczkowe) zaczyna być podatny na modę-trendy i docenia klienta jakim jest kobieta.

W bucie zabrakło mi jednak jednej górnej przelotki na sznurówkę, którą zapewniłaby jeszcze lepsze dopasowanie do stopy (stare przyzwyczajenie po anasazi). Dodatkowo sznurówki są zbyt długie- podczas zamiany stóp na krawądkach nie raz zdarzało mi się przydeptać koniec kokardki i rozwiązać buta.

Evolv - Rockstar na polskim wapieniu - Okiennik
Evolv - Rockstar na polskim wapieniu - Okiennik

Plusy:

 • Konstrukcja uwzględniająca damską specyfikę stopy – wąska
 • Syntetyczna skóra – nie ma tendencji do rozciągania w trakcie użytkowania
 • Uniwersalne rozwiązanie – dobrze spisuję się na mikro-stopniach wymagających precyzyjnego stawania jak i w pracy na tarcie, rysach i długich drogach
 • Bardzo szybki system zaciągania sznurówek

Minusy:

 • Zbyt długie sznurowadła

Przeznaczenie – Buta polecam wszystkim kobietom o wąskiej konstrukcji stopy, o różnym stopniu zaawansowania z naciskiem na początkujących i średnio-zaawansowanych. Myślę, że jego możliwości można wykorzystać stopniowo wraz ze wzrostem umiejętności, nie tracąc na komforcie wspinania.

Climb.pl - Uniwersalność

Rockstar w granicie
Rockstar w granicie • 1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here