La Sportiva – Testarossa

Testujący: Imperator

Cena w dniu publikuacji testu: 569 zł

Guma: Vibram XS Grip

Testarossa to but asymetryczny o mocno profilowanej podeszwie ku dołowi oraz sztywnej przedniej części buta. Pierwsze wrażenie jakie zrobił na mnie ten but to myśl: „nie mogą być za wygodne”. Po jego założeniu naprawdę zaskakują!

Buty w wyjątkowo równomierny sposób opinają stopę i usztywniają ją. Biorąc pod uwagę budowę buta, to komfort ich jest na bardzo wysokim poziomie. Po zrobieniu w nich kilkunastu dróg naprawdę zaskakują swoją wygodą.

Precyzja tych butów jest niesamowita i zasługuję na ‚szóstkę z plusem’ (w skali szkolnej.). Dzięki temu świetnie sprawują się na małych krawądkach, dziurkach i obłych stopieńkach – można powiedzieć iż małe stopnie dla tych butów stają się większe.

Imperator na Okienniku w LS Testarossa
Imperator na Okienniku w LS Testarossa

Dodatkowo sztywna konstrukcja przedniej części buta pozwala na dłuższe stanie na małych stopniach. Świetnie dopasowana pięta spełnia swoje funkcję na wysokim poziomie. Małym mankamentem pięty jest fakt iż boki jej posiadają pola nie wypełnione gumą i przy haczeniu pięty wewnętrzną stroną buta powodują mały dyskomfort.

Jedynym poważnym minusem tych butów jest haczenie palców, które nie stoi na tak wysokim poziomie jak jego pozostałe parametry.

Wyściółka buta to kolorowa skóra powodująca farbowanie stopy, które z czasem ustaje. To że farbuje to minus – ale to, że mamy do czynienia z prawdziwą skórą to duży plus.

Testarossa sprawdziła się na wapieniu i w granicie bardzo dobrze, a wspinanie w nich to czysta poezja. Wiązanie butów jest inne niż w podobnych modelach. Dzięki niemu możemy idealnie dopasować buta do stopy. Wadą takich wiązań jest długość trwania tej czynności, która znacznie przewyższa pozostałe modele. Jeśli chodzi o mnie, to czas zakładania butów nie jest żadnym kryterium podczas wybierania butów, ale z praktyki wiem iż są osoby, dla których jest to naprawdę ważna cecha buta wspinaczkowego.

Wiązanie Testarossa
Wiązanie Testarossa

Jeżeli chodzi o mój „Editors Choice” to stawiam na Testarossy. Spośród butów, które miałem przyjemność testować to są – moim zdaniem najlepsze buty, wyprzedziły Bandity (mój ‚number two’) tylko o włos.

Szalę na stronę La Sportivy przelało większe uczucie pewności i kontroli wspinania się w tych butach, które naprawdę jest nieziemskie. Polecam.

Mój Editors Choice nr 1
Mój Editors Choice nr 1

Zalety:

 • Bardzo dobre tarcie
 • Świetnie opinające stopę
 • Praca na małych krawądkach i obłych stopieńkach
 • Wygoda i dopasowanie

Wady:

 • Haczenie palców
 • Farbowanie stopy
 • Wysoka cena… :)

Buty te kierowane są dla średnio i bardzo zaawansowanych wspinaczy lub osób które już nie jedne buty wspinaczkowe zużyły.

Climb.pl - Editors Choice
 • 3 KOMENTARZE

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here