Frankenjura DE

Najważniejsze

pogoda

Galerie

Franken / Majówka 2008

Franken / 2006

Opis

Przeogromny rejon położony we Niemczech – można powiedzieć że jest to Fraknońska Dżungla Skał. Nawet w najbardziej zatłoczone dni (o ile można tak to ująć) znajdziecie rejon/skałę tylko dla siebie. Przeglądając przewodnik po Franken można dostać zawrotu głowy. Skał bez liku – szary frankoński wapień oferuje przytłaczającą masę dziurek, gdzie walcząc na OS można z łatwością pominąć największe chwyty. Nie znajdziecie tam kaloryferów, ale można znaleźć wysokie i pięknie eksponowane ściany.

Rejon jest bardzo różnorodny, każdy znajdzie coś dla siebie. Jedynym sporym minusem to pogoda. Jak zapowiadają, że będzie padać to już może być po wspinaniu. W zależności od skał oczywiście – dla tych mocniejszych Franken oferuje również spore przewieszenia, gdzie można się wspinać podczas deszczu – oczywiście do momentu, kiedy nie zacznie zaciekać, a wilgoć w powietrzu nie wypełni naszych płuc wodą i nie znośnym uczuciem otępienia.

Wg rankingu 8a.nu w Europie ponoć króluje Franken. Dla jednych może i tak, ale moim zdaniem to trochę przesadzone. Jakkolwiek Franken powala w odniesieniu np do naszych rodzimych skał to dalej na południe są rejony, które (wciąż, moim zdaniem) oferują lepszy wspin.

Najbardziej wyczerpujące Topo znajdziecie na ciągle aktualizowanym http://www.frankenjura.com/

Pora roku: Wisona – Lato – Jesień

Trudności dróg: do 9a+

Wystawa ścian: w zależności od ostańca – i na słońce i na deszcz…

Spanie w skałach: Raczej campingi i kwatery, ale jest też wiele secret spotów. Policja raczej nie toleruje spania w lesie.

Zalety:

 • wspinanie w każdym przedziale trudności
 • świetny social – jeżeli się śpi na campie
 • świetny socjal i bez campu ;]
 • wspinanie w prawie każdych warunkach (o ile nie pada tydzień…)
 • świetne obicie skał

Wady

 • no właśnie potrafi lać tydzień, dwa i trzy z rzędu…
 • wszędzie niemiecki słychać (do niemców nic nie mam, tylko język drażniący)

Czeka na uzupełnienie w swoim czasie :] Chcesz pomóc ?
 • 2 KOMENTARZE

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here