Dolina Będkowska – Mniszkowa skała TOPO

DOJAZD

Od Krakowa jedziemy szosą nr 94 na Olkusz. Za miejscowością Biały Kościół skręcamy w lewo w boczną drogę, zgodnie ze wskazaniem drogowego znaku turystycznego „Jaskinia Nietoperzowa”. Skręt znajduje się kilkadziesiąt metrów za Karczmą Maciejówką, położoną po przeciwnej stronie „olkuskiej”.

Jadąc z przeciwnej strony skręcamy w prawo po minięciu miejscowości Jerzmanowice, kierując się podobnie na Jaskinię Nietoperzową.

Odległości: od Krakowa – 24 km, od Olkusza – 20 km.

Koordynaty geograficzne: 50º11’26.62’’N, 19º46’21.96’’E (50.190729, 19.772766)

Podkłady map zostały wykorzystanie dzięki uprzejmości firmy COMPASS – wydawcy map i przewodników.

OPIS

„Mniszkowa” jest zlokalizowana na początku Doliny Będkowskiej od jej wschodniej strony, nieopodal popularnej Łabajowej. Znajduje się kilkadziesiąt metrów od końca asfaltowej drogi biegnącej w bok od szosy z Krakowa do Olkusza nr 94 w kierunku Jaskini Nietoperzowej.

Samochód najlepiej zaparkować na małym polnym parkingu przy końcu asfaltu. Idąc dalej kamienistą drogą, po kilkunastu metrach dochodzimy do ogrodzenia, które omijamy z lewej strony (od drogi z Bębła) a następnie ścieżką pod skałami „Przedszkola” dochodzimy do Mniszkowej i Łabajowej.

Skała ma 12 m wysokości i z uwagi na znaczne zacienienie idealnie nadaje się na upalne dni. 6 dróg wspinaczkowych na Mniszkowej zostało przygotowanych i wyposażonych w kompletną asekurację przez Mateusz Paradowskiego w ramach programu nowa WSPINKA.

UWAGI

Działka wraz ze skałami grupy Łabajowej należy do prywatnego właściciela, który doceniając trud wspinaczy włożony w oczyszczenie skał i utrzymanie porządku pod nimi, zgadza się na uprawianie wspinaczki na jego terenie. Biwakowanie i organizowanie imprez na polanie pod Łabajową jest możliwe po uzgodnieniu z właścicielem. Wchodząc na prywatny teren, by się wspinać, bierzemy całkowitą odpowiedzialność za uprawianie tego sportu na siebie i pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi u kogoś z pełnymi konsekwencjami tego stanu rzeczy!

1.Ambona V- (4R + StZ)
2.Kancik V+ (4R + StZ)
3.Sekret Mnicha V+ (4R + StZ)
4.Tajemnicza Kicha VI+ (4R + StZ)
5.Filarek VI.1 (4R + StZ)
6.Smadny Mnich VI.2 (4R + StZ)

Skałoplany w formie PDF do pobrania tutaj na WSPINKA.ORG
  • 2 KOMENTARZE

    1. Jakby kogoś to interesowało – Skała 502 jest „gówniana”. Ktoś zadał sobie dużo trudu by wszystkie stanowiska i ringi zjazdowe wypaprać gówienkiem. Czyżby komuś nie odpowiadało towarzystwo wspinaczy? Ktoś wie o co chodzi?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here