Dolina Szklarki – Kręta

Najważniejsze

pogoda topo-link

Opis

Masyw Krętej znajduje się w Dolinie Szklarki, na zboczu usytuowanym na zachód od Szklar. Jest to bardzo przyjemny setor obfitujący w kilka ciekawych, przede wszystkim boulderowych dróg i mnóstwo kombinacji. Perełka dla fanów zaliczania wielu cyferek na tych samych chwytach;)

Dojazd:

Najlepiej dojechać od strony trasy Olkusz – Kraków. Na wysokości Jerzmanowic skręcamy na południe za znakami na Szklary/Dolinę Szklarki. Jedziemy w dół doliny jakieś 3km, aż do miejsca gdzie dolina robi się znacznie wyraźniejsza i głębsza. W pewnym momencie zobaczymy na zachodnim zboczu doliny cmentarz i kierujemy się właśnie ku niemu. Auto zostawiamy pod cmentarzem i stąd piechotą mamy pod skały jeszcze jakieś 20 minut. Najpierw musimy wejść na wzgórze, które znajduje się po prawej stronie cmentarza. Jest tam słabo widoczna na początku ścieżka, która jednak potem staje się wyraźna. Trawersuje ona zbocze pnąc się ukosem w lewą stronę. Tą ścieżką dojdziemy do pól po drugiej stronie grzbietu. Tam należy wypatrywać następnego zarośnietęgo i słabo wybijającego się wzgórza, które powinno znajdować się po prawej stronie – patrząc od granicy lasu w kierunku północnym. Jeżeli już namierzymy tą grupę drzew to przecinamy miedzami pola i zmierzamy w ich keirunku. Aby dotrzeć pod skały przejść to wzgórze i zejść na przeciwległą stronę. Tam pokolei trafimy na wszystkie ostańce.

Pora roku:

Skały mają wystawę północną i płónocno-zachodnią. Fajny sektor na bardzo upalne dni. Wiosną i jesienią, a także po dużych opadach deszczu – często jest mokro.

Trudność dróg:

jedna droga VI.1+, reszta od VI.2 do VI.5.

Wady:

 • trudne orientacyjnie dojście i daleki spacer
 • czesto mokro
 • duża ilość kombinacji „na siłę”

Zalety:

 • cień w upalne dni
 • kameralne miejsce (rzadko komu się chce tam spacerować ze szpejem;)
 • ładne, boulderowe drogi w mini przewieszeniu. • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here