Mirów

Najważniejsze

pogoda topo-link

Opis

Obecnie wszystkie skały Mirowa i Bobolic są prywatne – kupił je, wraz z obydwoma zamkami, były senator Lasecki. Wprowadził on własne zasady, na jakich można się wspinać w Mirowie – ściślej, zostały one wynegocjowane ze środowiskiem wspinaczkowym reprezentowam przez fundację Nasze Skały (Biedruń, Jodłosz i inni). Tutaj znajdziecie obszerne NOWE zasady wpinu w Mirowie.

Są to dwie małe miejscowości umiejscowione na południowy wschód od Łutowca i południe od Niegowej, połączone ze sobą około 1,5 kilometrowym grzbietem, który z kolei jest nastroszony niezliczoną ilością wapiennych iglic. Miejscowości te są bardzo małe i całości uroku dopełnia jeszcze fakt, iż grzbiet ten na każdym z dwóch końców, przyozdobiony jest dwoma przepięknymi warowniami jurajskimi, będącymi doskonałymi punktami widokowymi na okoliczne wzgórza Jury Północnej.

Wspinanie tam ma swoje duże plusy, przede wszystkim ze względu na nowe obicie dróg i północną wystawę skał, dzięki czemu jest to doskonały rejon na upalne lata. Obicie dróg zaczyna się nawet od pojedynczych V, a maksymalne trudności sięgają stopnia VI.5+. Skały Mirowa i Bobolic obfitują przede wszystkim w duże nagromadzenie dróg o trudnościach z przedziału VI.1 – VI.3+. Dużym atutem tego rejonu jest także stosunkowo jeszcze małe wyślizganie, choć na popularniejszych drogach może być odwrotnie.
Dodatkowo w Bobolicach, nieopodal ruin strażnicy możemy znaleźć tzw. Bramę Bobolicką, która jest jednym z bardziej znanych kamyków bulderowych na Jurze Północnej.

Niedawno przeprowadzona została akcja czyszczenia terenów grzędy Mirowskiej (można znaleźć relację filmową na (http://www.hybryda.tv/sporty-extremalne,1.html )

Pora roku: wiosna, lato, jesień. Uwaga! Latem bywa za gorąco.

Trudności dróg: trudności dróg do VI.6, duży wybór dróg o trudnościach V-VI.1

Wystawa ścian: raczej Pn

Spanie w skałach:  Teren prywatny – zabronione. W Mirowie możemy znaleźć pole namiotowe, kilka kwater agroturystycznych , a także możliwość spania na sianie.

Dojazd:

Ze względu na słabą komunikacje autobusami PKS do obu tych miejscowości (kilka pojedynczych połączeń, bardzo rzadko) najlepiej dotrzeć tam samochodem. Z Żarek należy się kierować trasą na Podlesice (kierunek Kroczyce, Kielce) i we wsi Kotowice odbijamy w lewo za drogowskazami na Mirów, do którego mamy jeszcze około 2 km. Skały rozpoczynają się tuż za widoczną z każdego miejsca we wsi strażnicą. Do Kotowic możemy także dojechać od strony Zawiercia lub Kroczyc.

Zalety:

 1. Dużo łatwego wspinania dla początkujących
 2. Łatwa orientacja – odszukanie drogi nie stanowi problemu
 3. Większość skał jest osiągalna od tyłu łatwą ścieżką
 4. Dwie knajpy

Wady

 1. Kursy i imprezy integracyjne od czasu do czasu ;)
 2. Bywa bardzo tłoczno szczególnie w weekendy i wakacje

Inne info // www

Brama w Bobolicach (bouldery)

Skałki wokół zamku
Skałki wokół zamku (www.fotogalerie.pl)
 • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here