Okiennik Wielki

Najważniejsze

pogodatopo-linktopo-pdf

Opis

Rejon ten jest usytuowany mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Żerkowicami, a Skarżycami. Ściany Okiennika Wielkiego oferują dość długie wytrzymałościowe wspinanie, w bardzo zróżnicowanych formacjach. Możemy tam znaleźć bardzo dużo dróg, posiadających zupełnie NOWĄ asekurację dzięki IŚW Naszeskały i pospolitemu ruszeniu wspinaczy :]

Res Nullius VI.5+/6

Paweł Zioło na drodze Res Nullius VI.5+/6 (fot.Agnieszka Ostrzałek, www.wspinanie.pl)

Mankamentem tego miejsca jest brak stosunkowo łatwych dróg, dzięki czemu jest to odpowiedni rejon dla wspinaczy bardziej doświadczonych. Najwięcej jest tam dróg z przedziału od VI.3 w górę (aż do VI.6 włącznie). Niestety możemy tam zetknąć się z mniej lub bardziej logicznymi ogranicznikami i kombinacjami, aczkolwiek jest to bardzo ciekawy rejon, przede wszystkim ze względu na wysokość masywu i długość dróg. Jest to dobre miejsce na upalne dni, gdyż przeważająca część ścian ma ekspozycje zachodnią i północo-zachodnią.

W pobliżu znajdują się inne, nieco mniejsze skały takie jak np: Cydzownik, Nietoperzowe, Skała z Krzyżem, Muminek, Sowiniec, Jamnicze Skały, Lew.

Okiennik Wielki

Okiennik Wielki (www.foto.fvd.pl)

Pora roku:

Trudności dróg:

Wystawa ścian: północno – zachodnia

Spanie w skałach:

Teren prywatny. Radzimy spać raczej na campie lub ewentualnie konsultować z właścicielem. W dzisiejszych czasach w Polsce, gdzie grozi nam zamykanie kolejnych rejonów – odradzamy spanie na dziko. Nie dajmy właścicielom pretekstów do stawiania zakazów! Należy oczywiście zachować porządek i zabierać wszystko ze sobą.

Zalety:

 • wspinanie nawet w upalne dni
 • długie drogi jak na polskie standardy
 • jeszcze stosunkowo nie wyślizgane

Wady

 • brak bardzo łatwych dróg (dla niektórych spora zaleta :] )
 • ograniczniki na niektórych drogach

Dojazd:

Jadąc z Zawiercia, najwygodniej jest wsiąść do jednego z wielu autobusów jadących w kierunku Kroczyc (koniecznie musi jechać przez Żerkowice!!!). Wysiadamy z niego właśnie w Żerkowicach skąd kierujemy się asfaltem w kierunku zachodnim za drogowskazami na Skarżyce. Po ok. 1,5 km należy skręcić w prawo w polną drogę, która doprowadza nas do już z daleka widocznego masywu Okiennika Wielkiego. Jadąc samochodem należy kierować się z Zawiercia trasą na Kielce i od wsi Żerkowice podążać dalej według opisu powyżej.

Topo Zewnętrzne:

Okiennik Wielki

Nietoperzowe Skały

Turnia z Krzyżem
 • 5 KOMENTARZE

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here