Podlesice – Góra Zborów, Góra Kołoczek, Biblioteka

Najważniejsze

pogoda

Opis

Rozciągnięte w długi łuk pasmo Skał Kroczyckich wznosi się bezpośrednio na północ od Podlesic. Składa się na nie około 9 niezależnych, całkowicie zalesionych wzgórz. Do najbardziej okazałych masywów pokrytych niezliczoną ilością skał możemy zaliczyć przede wszystkim: Górę Zborów, Górę Kołoczek, Jastrzębnik.

Góra Zborów jest w tych okolicach chyba najpopularniejszym rejonem wspinaczkowym. Nie bez znaczenia jest fakt, iż jest to wzgórze leżące najbliżej Podlesic i po ostatnich zabiegach odsłaniających skały, stała się ona niesamowitym miejscem widokowym. Niestety przekłada się to wszystko na stan i jakość wspinania w tych okolicach. Dróg jest bardzo dużo, o urozmaiconych trudnościach (od najłatwiejszych do VI.6+), rewelacyjne obicie, ale także bardzo wysoki stopień wyślizgania, co czasem odbija się na wrażeniu że trudności niektórych dróg są zaniżone. Niestety ekspozycja skał latem nie sprzyja wspinaczom, gdyż większość skał ma wystawę południową lub południowo zachodnią.

Kolejnym wzgórzem podążając od strony Podlesic jest Góra Kołoczek, która pomimo faktu, iż jest stosunkowo blisko Góry Zborów(około 20 min spacerku), to charakteryzuje się już nieco odmiennymi warunkami wspinaczkowymi. Znajdziemy tam skały zarówno o wystawie południowej, północnej, zachodniej, jak i wschodniej, drogi są nieco mniej wyślizgane, skały mniej zatłoczone, a dość gęsty las dodaje uroku temu miejscu. Jeżeli chodzi o trudności dróg to podobnie jak na Górze Zborów, każdy znajdzie tu coś dla siebie, a asekuracja w większości przypadków jest wymieniona. Góra Kołoczek posiada także spore zaplecze bulderowe, w postaci kilkunastu kamyków rozrzuconych po lesie na południe od głównego muru masywu, czyli skał Dziewicy, Trzech Córek, Mamy i Głowy Cukru.

Następnym interesującym wzgórzem jest Jastrzębnik. Jest to drugi co do wysokości masyw skalny na Jurze. Znajduje się on o około 45 minut spacerku z Podlesic w kierunku Zdowa. Skały są tam głęboko schowane w lesie i tylko te najwyższe opuszczają korony drzew, co w połączeniu z północno-zachodnią wystawą skał, tworzy tam wyjątkowo mroczny klimat. Rejon ten jest polecany przede wszystkim wspinaczom posiadającym już pewne doświadczenie, gdyż możemy tam znaleźć dość dużo dróg, jednak głównie z wyższych przedziałów trudności (od VI.4 w góre, kilka łatwiejszych). Drogi są w przeważającej części długie i wymagające.

Mała Galeria

[simpleviewer id=”63″ width=”660″ height=”700″]

DOJAZD:
Do Podlesic najlepiej dojechać PKSem z Zawiercia (kursują dość często) lub samochodem kierując się na Kielce i we wsi Kroczyce skręcając w lewo, skąd już tylko 2 km dzielą nas od Podlesic – jednego z głównych centrów wspinania na Jurze Północnej.

Pora roku: wiosna, lato, jesień. Uwaga! Latem bywa za gorąco.

Trudności dróg: trudności dróg do VI.6, duży wybór dróg o trudnościach VI-VI.2

Spanie w skałach: Raczej nie jest tolerowane spanie pod samymi skałami. Mamy do wyboru ogromną gamę możliwości, od lokalnych pól namiotowych rozkładanych na prywatnych posesjach, przez agroturystykę, kamping, aż po wysokiej klasy hotel „Ostaniec”.

Zalety:

 • Różna wystawa ścian
 • Dużo łatwych dróg
 • Szybkie podejście
 • Inne jeszcze ? :D

Wady:

 • Bardzo popularny rejon przez co dość wyślizgany
 • Tłok w wolne dni

Inne info // www // topa

Nowe Topo PZA – http://pza.org.pl/topo/przewodnik.acs?a=247&s=248

http://www.topo.uka.pl/content/topo/jura/jura.php#podlesice

http://www.wspinanie.pl/topo/polska/polnoc/jastrzebnik/index.htm

Galerie

http://www.climb.pl/galeria/v/Podlesice/

Filmy

Baldy w Podlesicach
 • ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here