Rożnów – Topo

Poniżej prezentujemy jak na razie jedyne Topo Rożnowa dostępne w internecie.

UWAGA

Z powodu utrudnionego przepływu informacji i dostępu do jakichkolwiek wskazówek na temat przebiegu, wyceny i nazw dróg, topo jest z pewnością nie kompletne i miejscami może niezbyt dokładne lub nawet błędne. Wszystkie linie wyznaczaliśmy w oparciu jedynie o pojedyńczo zasłyszane informacje. Wszelkie uwagi i korekty będą mile widziane.

Może wtedy uda się stworzyć kompletne topo. Uwagi prosimy słać na karnas@climb.pl

Jak się uda stworzyć kompletne topo to udostępnimy topo w pdf do druku :]

Skałoplan

1. Okręt
2. Mur od Zachodu
3. Ścianka nad zachodem
4. Ściana z hokejem
5. Ściana z przełazem
6. Turnia nad przełazem
7. Zjazdowa turnia

1. Okręt

1. Kwestia Wiary VI.5+ (ogr.)
2. Kwestia Krakowska VI.5 – ta sama linia co 1. ale bez ograniczników

2 . Mur od Zachodu

1. Kwestia Wiary – VI.5+ (liczne ograniczniki)
2. Kwestia Krakowska VI.5 – ta sama linia co 1. ale bez ograniczników.
3. Le Colage – VI.3+/4
4. Prostowanie Ojej – VI.2+
5. Ojej – VI
6. (Lewe?) Trzy Buczki – VI.1
7. (Prawe?) Buczki – VI+ ?
8. Dziurki – V
9. Tele-echo – VI.2
10.Francuz – VI.3 (na dole ściśle ostrym kantem po wykutych estetycznych klameczkach;), ogranicznik po lewej – nie korzystamy z dużej dziury)

3. Ścianka nad zachodem

1. Francuz – VI.3 (na dole ściśle ostrym kantem po wykutych estetycznych klameczkach;), ogranicznik po lewej – nie korzystamy z dużej dziury).
2. Hydraulik – VI.2+ (płytką po wykutych krawądkach)
3. Szczyzor – wariant prostujący ???
4. Szczyzor – VI.4 (?)
5. Lewa wszawa ryska – VI.1
6. Prawa wszawa ryska – VI

4. Ścianka z Hokejem

1. Żwirownia – VI.2
2. Prostowanie hokeja – VI.1+
3. Hokej – VI.1
4. Skok w bok – VI.4+
5. Wariant prawym zacięciem i koniec tak jak 4. – VI.4
6. Doktor VI.6
7. Kung-Fu Panda – VI.2+

5. Ścianka z Przełazem

1. Ścierwojad – VI.4
2. Rak odbytu – VI.4+
3. Chytre lisy – VI.1+
4. Strzał do lisów – VI.2 (ta sama linia przelotów – ale robiona przez charakterystyczną poprzeczną dziurę)
5. Stirlitz – VI.3
6. Balet – VI.1
7. 17 Mgnień Wiosny – VI.1
8. Kapitan Klos – VI.1

6. Turnia nad Przełazem

1. Prostowanie omszłej płytki (?) – VI+
2. Jesienne Podrygi – VI.1+
3. Nie ma mocnych – VI.3 (start z dziupli w okapie)

7. Zjazdowa Turnia

1. 08/15 – VI.4+
2. Tysiąc kotletów – VI.8 (?) – różne dziwne ograniczniki, przebieg drogi niejasny.
3. Sto Kotletów – VI.6 – j/w
4. A3 – VI.4+
5. Ścianka po sztucznych i wykutych chwytach – VI.2+ (?)
6. Do Zajebania Jeden Krok – VI.4+ (przewija się za kant)
7. Parmezan – VI.4+ – start po wykutych chwytach, wzdłuż ryski.
8. Przygody – VI.3
9. Imperium Słońca – VI.5+ – długa naturalna i nie ograniczona linia.
10. Kingsajz – VI.6+ – liczne ograniczniki
11. Jan Kanty – VI.3 (od VI.2 do VI.4, zależy jak się idzie)
12. Lewa Płytka – VI
13. Wariant z dziurkami – VI
14. Prawa Płytka – VI
15. Feldkopfkant – VI.1
16. ??? – VI.1
17. Zacięcie w zjazdowej VI+
 • 38 KOMENTARZE

  1. OGŁOSZENIE

   W związku z pogarszającym się stanem działki z wyżej opisywanymi skałami, spowodowanym przez uporczywe jej zaśmiecanie,

   ZABRANIA SIĘ WSTĘPU NA TEN TEREN

   Jako pełnomocnik właściciela działki uprzedzam, że postawione zostały już tabliczki informujące o tym, że

   TEREN TEN JEST WŁASNOŚCIĄ PRYWATNĄ, A WSTĘP TAM JEST ZABRONIONY PRZEZ JEJ WŁAŚCICIELA

   Teren jest monitorowany, a osoby łamiące zakaz będą karane z tytułu art. 157 § 1 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 500zł lub karą nagany. Przypominam również, że do ukarania sprawcy nie jest wymagane wzywanie policji, a wystarczy jedynie wniosek pokrzywdzonego o ukaranie sprawcy (art. 27 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
   Niniejszym informuję, że

   TEREN TEN NIE BĘDZIE UDOSTĘPNIANY DO UPRAWIANIA WSPINACZKI

   Pełnomocnik właściciela działki

   • spoko. klienci mają jeszcze dużą skałę w miejscowości Sienna przy jeziorze – widać ją z drogi i niedaleko drugą dużą skałę w miejscowości tropie na wprost od mostu tego metalowego śmiesznego, ze 100m w las przy zabudowaniach… nic z tym nie robią i trzymają to w tajemnicy przed Krakowem… żeby im nie wyeksplorować… a i tak wam to w końcu obijemy hihi…

  2. Ja bym się nie bał o tłumy w tych skałach rejonik za mały ,żeby się tam ładować z daleka chyba ,że z ciekawości zobaczenia i spróbowania czegoś innego .W takiej sytuacji jedne odwiedziny wystarczą.Poza tym nie ma socjala jak już ktoś napisał. Mnie jednak całkiem nawet to miejsce zauroczyło ,wylądowałem tam przypadkiem jako ,że mieliśmy robotę w Limanowej i sprzetowo byliśmy wyposażeni całkiem nieźle w statyczne liny i robocze uprzęże a niedziela była niesamowicie pogodna jak na październik czy listopad .Warto dbać o to miejsce i dobre relacje z gospodarzem bo w najbliższej okolicy chyba nic więcej do wspinania nie ma .Fajne te topo ze zdjęciami ale wyceny dróg chyba pozawyżane .Po drogach na tej połogiej płycie biegałem w adidasach w tę i z powrotem także tam raczej nie ma VI.1+ a nawet VI+ w moim odczuciu.
   Pomysły żeby wspinanie tam było dostępne tylko dla lokalsów niedorzeczne .Ludzie „walczą „o dostęp wspinaczkowy do „prywatnych „skał z włascicielami terenów a tu jeszcze wewnątrzśrodowiskowy sabotaż no.

  3. Prawda jest taka, że rejon jest mały, mało ciekawe, chamsko kute drogi, kiepski socjal bo nie ma pola namiotowego… Syfiaste jezioro po którym dostaje się wysypki o totalnym śmieciowisku nad brzegiem nawet nie wspomnę… Bylem raz i więcej nie pojadę… tym bardziej, że mam tam z 300 km… Lepiej na jure… Ale fajnie ze powstaje topo bo jak ktoś tyle jedzie to przynajmniej nie popłacze sie… że ma 10 dróg na krzyż i jeszcze nie wie która jest która….

  4. Ehh… Karnaś… jest topo rożnowa na necie już od dawna. Jak nie potrafisz szukać to może nie bierz się za tworzenie nowego i to jeszcze błędnego… tylko ludzi wprowadzasz w błąd…

   • Tak znalazłem. Stare jak świat. I bez nowych wykutych dróg, które niestety zdominowały ten rejon. Nikt nie każe Ci korzystać z naszego topo. Opieralismy się na opiniach zasięgniętych na 8a.nu, komentarzach ludzi napotkanych w Rożnowie oraz własnych doświadczeniach (co do wycen). Ale wersja ta ma nadal wiele błędów. Pracujemy nad nowszą. A dlaczego to tyle czasu zajmuje? Proponuje przeczytać powyższe posty.

  5. pracujemy nad zebraniem wszystkich nowo pozyskanych informacji do kupy i wkrótce ukaże się aktualizacja topo. oraz wersja pdf. mam nadzieje że ta wersja będzie bardziej aktualna. Z góry wielkie dzięki wszystkim tym, którzy udzielają cennych wskazówek i korekt!

  6. Jesli chodzi o pozycje nr 12. to na ścianie Czołowej są dwie drogi i żadna z nich nie była obijana ani w 2009 ani 2010 roku.
   Tak jak i nie ma jej na powyższym topo.

  7. A ja nie rozumiem. Skoro bierze sie na rejon ringi z puli PZA (projekty ekiperskie 2009 – Siwy), to chyba nie tak to powinno wyglądać, że tworzy się „prywatny rejon”.

  8. Chyba porządne topo zrobiłeś Wojtas – bo Pan Jacek napisał, że nic się nie zgadza. :)
   Poza tym polityka Panów z Rożnowa wydaje się być krótkowzroczna, ale nie wykluczone, że może być jedyną możliwą (niestety nie znam sprawy).
   Sądzę, że na temat dostępu do tamtejszych skał powinny się wypowiedzieć „Nasze Skały” i pomóc.
   Małe środowisko, jak to rożnowskie, nie jest w stanie samo nic zrobić, oprócz tego co robi własnie. Częściowo ich rozumiem.
   Pozdrawiam!

  9. Chłopaki wielkie dzięki za topo!! Przynajmniej nie trzeba o nie składać podania i prosić nie wiadomo kogo.

   Zaciekła obrona Rożnowa przed wspinaczami innymi niż lokalni (a właściwie jej agresywny styl, teksty o przebijaniu opon itp) to żenada z jaką się chyba nigdy nie spotkałem.
   Rozumiem argumenty które pojawiły się w późniejszych wypowiedziach. Ale droga przez zamykanie ‚swojego’ rejonu dla ‚obcych’ powoduje tylko wkurzenie. Gratuluję egoizmu. Osoby z Nowego Sącza wspinają się tylko w Rożnowie?? Mam nadzieję, że ci zagorzali obrońcy nie robią tłoku w innych polskich rejonach.

   Zresztą strzelam, że jak ktoś robi syf to raczej niewspinający się imprezowicze, a spada to na wspinaczy, jak w wielu innych miejscach. Cieszę się tylko, że inne środowiska mają odmienne podejście i próbują udostępnić lokalne miejscówki (nawet jak są problemy z dostępnością) dla wszystkich zainteresowanych.

  10. juz widze jak folklorzy krakowscy (do ktorych sie zaliczam, choc urodzonym w New Saczu) zamykaja wrota do swoich dolinek dla innych :). Wszak i tu wlasnosc prywatna, tlumy, smieci itp argumenty… A za wszelkie topo skal czeka kastracja :). Mysle, ze wlasnie do smierci wspinaczkowej Roznowa kuriozalnie moze sie przyczynic zapomnienie i chow wsobny ;) uzytkownikow, ktorych glos moze sie okazac za cienkim argumentem dla wlascicieli. Z doswiadczenia wiem, ze skalki roznowskie, to nie tylko miejsce odwiedzane przez wspinaczy – idealne na imprezki (szczegolnie przy takim syfie w wodzie jak teraz), sa swego rodzaju mikro Zakrzowkiem czyli klimatyczna imprezownia z niewatpliwa zaleta podrecznego smietnika. Skoro ktos juz gada z wlascicielami, to moze nie byloby tak duzym problemem potawienie jakiegos kontenera u gory z adekwatna tablica instruujaca co bardziej odmozdzonych do czego sluzy… Moze gmina bylaby jednak czyms takim zainteresowana? Anyway dzieki wielkie za topo (wcale az tak od czapy nie jest jak ktos tu sugerowal). Pozdro

  11. przewertuj brytana,
   polukaj na inne fora,
   nie znam lokalsów więc nie podam imion.
   I jak już wcześniej prosiłem, obrażasz to PRZEDSTAW SIĘ.

  12. Do Znawca tematu:

   Jak już obrażasz ludzi z nazwiska to przynajmniej się podpisz! Inaczej nie będe dyskutował.

   A skoro jesteś takim znawcą tematu to musisz chyba trochę zaktualizować swoją wiedzę.

   Twój cytat:
   „Nie dziwię Mu się ze szlak go trafia gdy jakiś Karnaś wiesza topo”
   Cytat Jacka Jurkowskiego:
   „Jak myślisz dlaczego Topo nie jest dostępne? Może mamy jakie powody by je zrobić nie dostępnym dla wszystkich. Jak ktoś ma ochotę to niech się napnie i zrobi Topo.”
   [http://www.wspinanie.pl/forum/read.php?7,415277,415305#msg-415305]

   „Nie wiem komu karaś chcesz zrobić dobrze? Uczynki dobre zbierasz?”

   Nie. Poprostu lubię wiedzieć po czym się wspinam i nie lubię się w nieskończoność bez efektów prosić o informacje.

  13. jarekn, nie kasowałem żadnego posta bo nawet nie miałem dostępu do internetu. byłem na tripie. więc chyba coś Ci się pomyliło. Masz rację co do srania po krzakach i zostawiania śmieci, jednak to jest nieco szerszy problem, którego przyczyna leży w mentalności niektórych ludzi. Możesz przestać już wypominać „pełne błędów” Topo. Wiemy już że masz lepszą wersję, którą się nie dzielisz. Pozdrawiam i miłego wspinu życzę

  14. Do jarekn:
   Poprawa topo nie jest taka łatwa. Wyceny są właśnie z 8a.nu lub z włąsnych doświadczeń ludzi, którzy robili te drogi i pomagali przy topo.

  15. Niektórym to potrzebna jest po prostu powtórka historii z Prządek by cokolwiek zrozumieć… I to właśnie budzi "niesmak"… Za grosz zdolności przewidywania i jakiejkolwiek polityki. "Nie przymierzając jak chłopstwo jakieś…"

  16. Nie dyskutować nie zamierzam, bo i po co bić piane, przecież Wy wiecie lepiej. Mamy wolność każdy może pisać i rysować to na co ma ochotę i niczego nie mogę zabronić, ale mogę powiedzieć swoje, tak żeby wam uswiadomić co może spowodować lub juz powouje wydanie przewodnika na waszej stronie.

  17. Co wy czytać nie umiecie ze zrozumieniem? Przecież napisałem ze nie wszyscy się tak zachowują, z reszta jakie to ma znaczenie kto się źle zachowuje, ważny jest skutek że są śmieci. Nasza obecność w tym miejscu do momentu gdy nie jesteśmy widoczna grupa (kilka osób) nie stanowi problemu. Jednocześnie będąca w skałach grupa 20-30 osób które nawet nie zostawia jednego papierka , ani kupy po sobie będzie skutkowała ze szybkim tempie to miejsce będzie dla nas nie dostępne. Po prostu mała grupa jest akceptowalna, duża wywoła reakcje. Długie lata udawało się utrzymać względnie rozsądne ilość wspinaczy w tym miejscu, ale ostatnie lata to ogromny wzrost liczby odwiedzających, po mimo braku info o tym rejonie. Przewodnik może tylko spowodować modę na Rożnów, a to będzie dla nas lokalów katastrofa. Jak powstanie ogrodzenie terenu to wy po prostu wzruszycie ramionami i dalej będziecie jeździć w swoje białe wapienie, majac w dupie co sie stało z Rożnowem

  18. Jacek stworzył Roznow, jest autorem większości dróg. Od lat sam dogaduje się z właścicielami, żeby można było się wspinać. Pomijam kwestie sprzątania terenu, oczyszczania z krzaków, zbierania śmieci, kasy na asekuracje itd. Jak myślicie kto to robi? Nie dziwię Mu się ze szlak go trafia gdy jakiś karaś wiesza topo. Jak ci się karaś nudzi to trzepnij gruche, albo znajdź skały na jurze wolne i je oczysc , ubezpiecz i zrób topo. W rozmowie nie wspinaja sie tylko lokalsi, wspinaja się tu setki osób z całej polski. Nie potrzebuja topa z netu, wiedza kogo o nie poprosic i dostana je, ale to nie są niedzielni wspinacze, nie narobia syfu.
   Nie wiem komu karaś chcesz zrobić dobrze? Uczynki dobre zbierasz? Wiem jedno, jeżeli do rozmowa zaczną jeździć ludzie w takich ilościach jak w niektóre polskie rejony, to już długo sie tam nie powspinamy. A śląsk i kraków niedaleko.

  19. Cały rożnów to teren prywatny. Przestańcie się burzyć, defekować po krzakach i śmiecić, bo wkrótce nikt tam nie będzie miał wstępu. Żadne naiwne akcje typu tablica nic tu nie pomogą. Przypominam że "weekendowe wspinactwo" nie szanuje żadnej etyki… A właściciele przyległych gruntów już się zastanawiają… jak się tego z ich działek pozbyć…
   Karnaś, co cie tak wkurzyło że skasowałeś poprzedniego posta? Informacje na temat wstępu na teren od jednego z właścicieli przyległych do skał gruntów zmęczonego "kulturą wspinaczy" i śmieciami zostawianymi przez nich po każdym weekendzie? Czy krytyka Twojego pełnego błędów topo? :D
   btw. Topo rożnowa, kompletne, już jest od dawna…

  20. Witajcie,
   Dzieki za przewodnik. Byłem kilka razy w Rożnowie. Fajny rejonik.
   CytaT:Wspinam się w Rożnowie od 26 lat i wiem o nim najwięcej, dla tego uzurpuje sobie prawo do głoszenia takich poglądów bo wiem jak cienka jest linia za która leży zakaz wspinania w tym rejonie”.
   Gówno masz do uzurpowania sobie. Ja nigdy nie zostawiłem po sobie śmieci w skałach. Czy to w Rożnowie, czy to w Mamusi, czy w Alzacji i jej pięknych piaskowcach. Więc nie obrażaj. I powodzenia w „wyganianiu” takich jak ja. Nie wrzuca się wszystkich do jednego wora. Nawet śmieci się chłopaku segreguje.

  21. błędów co nie miara w tym topo. niewiele co się zgadza. Zamiast słuchać sugestii niech autor po prostu wejdzie na 8a i skonfrontuje nazwy dróg z wycenami… i poprawi przebieg dróg bo ręce opadają.

   Od pół roku jestem lokalsem – jesli lokalsem zostaje się tylko ze względu na analizę miejsca zamieszkania. Ciekawa rzecz. Idąc w skały ostatnio – powiedziałem przycinającemu żywopłot Panu – nawiasem mówiąc właścicielowi również lasu graniczącego ze skałkami rożnowskimi, zwyczajowe „dzień dobry”… Pan stwierdził że jestem 3 osobą, z setek wspinajacych się, która z własnej nieprzymuszonej woli przywitała się i zagadnęła go… Dyskusja na temat ogólnego wychowania polaków i ich nawyków… nie pozostawiła wątpliwości… DNI WSPINU W ROŻNOWIE SĄ POLICZONE… Dodatkowy argument w postaci leżących tam butelek po piwie i innych śmieci podtrzymał mnie w decyzji aby nie dzielić się posiadaną przeze mnie świetną wersją TOPO w pdf… jak również papierową, zawierającą większość dostępnych tam dróg… pozdrowienia

  22. Jacku, mi się nigdy nie zdarzyło zachowywać w sposób jaki opisałeś, niemniej pewnie taki problem w środowisku istnieje. Może jakimś rozwiązaniem problemów byłoby umieszczenie wielkiej tablicy „moralizującej” wspinaczy. Pewnie to naiwne myślenie z mojej strony, ale jak ktoś podchodząc pod skały zderzy się z napisem, iż teren jest prywatny w związku z czym uprasza się o: (kolejno w punktach)to może zastanowi się zanim zostawi butelki, papiery czy klocka pod krzakiem. Przynajmniej właściciel byłby zadowolony, że taka inicjatywa wyszła od środowiska wspinaczkowego i że ktoś kto korzysta dba o jego własność. Choć chyba jestem naiwnym idealistą…

  23. Tak na poważnie to problem leży nie w jednostce, ale w tłumie. Nie ma znaczenia czy Jesteś z Nowego Sącza czy ze Szczecina. Rożnów jest małym rejonem i już 10-15 osób to widoczna grupa. Widoczna w ilości śmieci, ognisk, i zasranych krzaków. Lokalsi dbają o to miejsce ,bo wiedza ze inaczej nie będzie gdzie się wspinać. Dla krakusa, czy ślązaka który raz w życiu przyjedzie na jeden wakacyjny weekend, to jest rura co po sobie zostawi. Oczywiście że nie wszyscy się tak zachowują, ale na jesień to my wywozimy wory śmieci, w imię czego? Bo jakiś Karnaś ma ochotę błysnąć i narysować „nowy” przewodnik po Rożnowie? Jak jest takim krzewicielem wspinania w Rożnowie to niech najpierw weźmie się za finansowanie ringów, sprzątanie, i kontakty z właścicielem, a nie wydaje przewodnik. Wspinam się w Rożnowie od 26 lat i wiem o nim najwięcej, dla tego uzurpuje sobie prawo do głoszenia takich poglądów bo wiem jak cienka jest linia za która leży zakaz wspinania w tym rejonie.

  24. Jacku, napisz mi czemu wszyscy mają się trzymać z dala od Rożnowa? Czy jak mieszkam w Laskowej to jestem lokalsem, gdzie przebiega granica tych co mogą i nie mogą? Kolejne moje pytanie: Co grozi tym, co jednak będą do Rożnowa przyjeżdżać i będą się wspinać.

  25. Co to za rejon? chyba nie Rożnów, bo nic sie nie zgadza. Karnaś obiecuje że jak Cie spotkam w Rożnowie to własnoręcznie wytłumaczę w czym jest problem z Twoim przewodnikiem.

  26. do zajebania raczej ma 6.4+, imperium 5+ a jan kanty roznie od 6.2 – 6.4 W zaleznosci czy idziemy kantem czy sie za niego przewijamy.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here