Apeniny – wędrówki środkiem włoskiego buta

By
13 maja, 2020

Podróżując po Italii, niezależnie którą jej cześć odwiedzamy, jesteśmy w pobliżu Apenin. Łańcuch górski we Włoszech rozciąga się na długości 1350 kilometrów wzdłuż całego kraju – od styku z Alpami na północnym zachodzie kraju aż Cieśninę Mesyńską na samym czubku włoskiego ‘buta’. U ich podnóży leżą urokliwe, często zabytkowe miasteczka, otoczone uprawami winorośli i drzew owocowych. Wyżej, na niezwykle zielonych górskich halach, hodowane są owce, konie i krowy.

Apeniny – krótka charakterystyka

Apeniny to góry dosyć wysokie, trudnością porównywane do Tatr. Najwyższym szczytem jest Corno Grande (2912 m n.p.m). Wędrówkę przez Apeniny można podjąć na przykład włoską częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E1 lub szlakiem Grand Italian Trail, który okrąża całe Włochy.

Apeniny są długie, ale dosyć wąskie – mają od 40 do 200 km szerokości. Dzielą się na trzy pasma: Apeniny Północne, Apeniny Środkowe i Apeniny Południowe. Skaliste Corno Grande znajduje się w Apeninach Środkowych. Najwyższy szczyt północnej części to Monte Cimone (2 165 m n.p.m.), a najwyższym szczytem części południowej jest Monte Pollino (2 2248 m n.p.m.).

Apeniny Środkowe – najciekawsze miejsca

Czy jest na świecie coś lepszego niż wakacje, podczas których jednego dnia zdobywamy góry, a drugiego wylegujemy się nad ciepłym morzem? Na pewno niewiele rzeczy. Taki zestaw oferuje malowniczy rejon Abruzzia. Morze Adriatyckie i góry Apeninów Środkowych dzieli tam tylko 100 km. Do tego starożytne twierdze i miasteczka.

Mały Tybet czy Dziki Zachód?

Główną atrakcją Abruzji jest Park Narodowy Gran Sasso & Monti della Laga, uznawany za jeden z najciekawszych górskich regionów we Włoszech. Poza najwyższym we Włoszech wzniesieniem Corno Grande, najbardziej przyciągającym miejscem tej części Włoch jest olbrzymi płaskowyż Campo Imperatore.

‘Cesarskie Pole’ jednym kojarzy się z krajobrazami dalekiego Tybetu (do tego stopnia, że płaskowyż nazywany jest również ‘Małym Tybetem’), a innym przypomina scenerię Dzikiego Zachodu. Niezależnie który kierunek świata wybierzemy, połonina robi niesamowite wrażenie. Na otoczonej z każdej strony górami olbrzymiej przestrzeni pasą się owce i konie. Podróżnicy mówią, że spędzony tam czas jest jak pobyt w innym świecie.

W granicach parku, poza najwyższym Corno Grande, znajduje się jeszcze 12 gór powyżej 2000 metrów wysokości (Corno Piccolo – 2655 m, Pizzo Intermesoli – 2635 m, Monte Corvo – 2623 m.) oraz inne, niższe góry. Na zboczach gór powstało wiele ośrodków narciarskich, a także rozbudowana sieć szlaków trekkingowych i rowerowych. Park można przebyć szlakiem Ippovia del Gran Sasso – pieszo, na rowerze lub konno, podziwiając różnorodną florę i faunę.

Najwyższy szczyt Włoch Corno Grande

Jeśli na najwyższy szczyt Corno Grande wybierzecie się samochodem, zaparkować możecie pod hotelem Campo Imperatore. Stąd na najwyższy szczyt Włoch macie trzy drogi: Via Normale – szlak pozbawiony trudności, nie-trudny szlak Cresta Ovest i trudniejszy szlak Diretissma. Prostsze szlaki prowadzącą trawiasto-piarżystym zboczem. Schodząc z góry musicie zdecydować się na jeden z nich, ponieważ Diretissma służy tylko do wspinaczki na szczyt.

Wspinaczka Diretissmą wymaga dobrej kondycji i zdobytego wcześniej górskiego doświadczenia. Droga na szczyt jest bardzo stroma, trzeba wspinać się po skałach, a w wielu miejscach użyć siły i balansu ciała. To wszystko będąc wystawionym na ekspozycję. Na szlaku na najwyższy włoski szczyt nie ma łańcuchów ani innych pomocy, dlatego do wspinaczki lepiej przystąpić w czasie dobrej pogody. Będąc we Włoszech na pewno warto zdobyć ten najwyższy szczyt – z góry Apeniny wyglądają niesamowicie.

Apeniny Północne – co oferują?

Na północy kraju, między Genuą, Bolonią, Florencją i malutkim krajem San Marino, piętrzą się Apeniny Północne. Regiony Toskania i Emilia-Romania oferują liczne, rozbudowane turystycznie ośrodki narciarskie, w których dostępne są trasy biegowe i zjazdowe o różnych poziomach trudności, latem zamieniające się w trasy rowerowe i trekkingowe.

Na północy Włoch nie brakuje malowniczych scenerii, bogatych w przeróżne gatunki fauny i flory. W tej części kraju, po wędrówkach na szczyt, odpoczywać można nad licznymi, pięknymi jeziorami. Popularne turystycznie są na przykład kurorty Ventasso Laghi (pasmo Apeniny Reggiano), Schia (Apeniny Parmeńskie) i Fiumalbo (Apeniny Modeńskie).

Jeśli nie decydujecie się na podróż samochodem, z lotniska do wszystkich miejscowości na północy Włoch dotrzecie autobusami. Noclegi znajdziecie zarówno w schroniskach, eleganckich hotelach, jak i domkach kempingowych. Miejscowości oferują restauracje, bary, również na stokach. Większość ośrodków na północy kraju posiada sztuczne naśnieżanie. Dostępne są wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie.

Zdjęcia pochodzą z portalu pixabay.

Nasza strona korzysta z plików cookies

Polityka prywatności