Bieszczady – anielski urok czarcich gór

Bieszczady należą do jednych z bardziej malowniczych i dzikich gór znajdujących się w Polsce, przez które przepływa rzeka San, stanowiąca prawy dopływ Wisły. Góry te przynależą do zachodniej części Wschodnich Beskidów będących z kolei częścią pasma górskiego Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Na terenie Polski i częściowo na Ukrainie znajdują się Bieszczady Zachodnie, natomiast Bieszczady Wschodnie w całości leżą na Ukrainie. Bieszczady charakteryzują się unikatowymi walorami przyrodniczymi, dlatego są chętnie odwiedzane przez miłośników górskich krajobrazów zarówno latem, jak i zimą.

Bieszczady: praktyczne porady

Jeśli chcesz rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, musisz odwiedzić województwo podkarpackie. Ten popularny turystycznie region słynie z ciekawych miejsc i graniczy ze Słowacją i Ukrainą. Co ciekawe, Bieszczady należą do Polski dopiero od 1951 roku.

Bieszczady składają się z dwóch pasm górskich utworzonych ze skał osadowych, łupków i piaskowców.

Dogodną bazę wypadową na górskie wędrówki po Bieszczadach stanowią Ustrzyki Górne, Solina i Polańczyk. Dużą popularnością wśród wielbicieli wspinaczki górskiej cieszy się również wieś Wetlina. W każdej miejscowości znajdziecie miejsce na nocleg, ale w sezonie warto rezerwować pokoje wcześniej!

Powyższe miejscowości tworzą również dogodną bazę wypadową na szlaki górskie. Z pewnością poczujecie tu bieszczadzki klimat! A jeśli chodzi o zwiedzanie, możecie kupić papierowy przewodnik, który poprowadzi Was przez wszystkie wspaniałe szlaki. Poza tym potrzebne informacje i wskazówki znajdziecie również w sieci!

Kiedy najlepiej jechać w Bieszczady?

Nie ma zgodności co do tego, kiedy najlepiej jechać w Bieszczady. Każda pora roku ma w tym regionie swój nieodparty urok. Najbezpieczniej z pewnością jest latem, najbardziej kolorowo jesienią, a najbardziej klimatycznie zimą.

Jeśli nie jesteś doświadczonym miłośnikiem gór, odwiedź Bieszczady latem. Z pewnością się nie rozczarujesz. Zimą wiele bieszczadzkich miejscowości jest zasypanych śniegiem do tego stopnia, że dojazd do nich kończy się na Ustrzykach Górnych.

Kiedy najlepiej jechać w Bieszczady?

Dlaczego Bieszczady są słabo zaludnione?

Bieszczady były swego czasu zamieszkiwane przez ludność żydowską. Niestety Wojny Światowe i prowadzona w tych terenach działalność wojenna odcisnęły na regionie piętno, które jest widoczne do dzisiaj.

Wyniszczone wojnami Bieszczady stały się niemal opustoszałe w wyniku przymusowych przesiedleń Ukraińców, które nastąpiły po II Wojnie Światowej. Dopiero w latach 50. nastąpiła próba ponownego dostosowania dzikiej przyrody do osadnictwa. Zaczęto wypasać bydło, a Bieszczady stały się celem kartografów, leśników, a także artystów i turystów.

Mimo to Bieszczady do dziś są najmniej zaludnionymi górami w Polsce. Według danych z 2020 roku górski region w województwie podkarpackim zamieszkuje 21 536 osób. Dzisiejsi mieszkańcy to potomkowie dawnych osadników, m.in. z Beskidu Sądeckiego i Cieszyńskiego.

Czy w Bieszczadach są niedźwiedzie?

Bieszczady to ostoja dla niedźwiedzia brunatnego. W regionie po polskiej stronie żyje od 20 do 100 niedźwiedzi. Te piękna zwierzęta unikają ludzi, ale czasami zdarzają się spotkania oko w oko. Wtedy należy się wycofać. Leśnicy specjalnie znakują miejsca bytności niedźwiedzi i jest to dla nas wskazówka, by znaleźć inną drogę. Turyści zbaczający ze szlaków sami narażają się na ogromne niebezpieczeństwo.

Oprócz niedźwiedzi w Bieszczadach mieszka wiele innych zwierząt, m.in. fantastyczne koniki polskie, które możecie zobaczyć, zwiedzając na przykład Połoninę Wetlińską.

Na ile dni najlepiej jechać w Bieszczady?

Weekend w Bieszczadach to zdecydowanie za mało, by nacieszyć się urokami okolicy. Zdecydowanie warto zarezerwować sobie co najmniej 7 dni urlopu. Jeśli jesteś miłośnikiem spacerów po górach, dwa tygodnie będą super. Jeśli jesteś typowym mieszczuchem, krótszy urlop i zwiedzenia najpopularniejszych miejsc będzie najlepszym rozwiązaniem.

Bieszczady, jak dojechać z Warszawy?

Samochodem z Warszawy należy kierować się przez następujące miasta: Radom, Rzeszów, Sanok i Lesko. Warto wiedzieć, że z Łodzi i Warszawy kursuje również komunikacja miejska, którą dojedziecie do wsi Solina lub do Ustrzyk Dolnych.

Ze stolicy do pokonania mamy nieco ponad 483 kilometry, co daje nam blisko 7 godzin jazdy samochodem. Warto więc rozważyć autobus. Koszt biletu sięga około 80 zł.

Skąd pochodzi nazwa Bieszczady?

Najpopularniejszą legendą wyjaśniającą powstanie nazwy jest ta napisana przez Mariana Hessa, polskiego etnografa, malarza i rzeźbiarza, który poświęcił sporo swoich prac polskim legendom i zwyczajom, w tym tych dotyczących Bieszczadów.

Według legendy nazwa pochodzi od Biesa, który terroryzował mieszkańców dzisiejszych Bieszczad i Czadów — duszków, które początkowo miały służyć złemu Biesowi, ale zwróciły się przeciwko niemu, by razem z dzielnym mieszkańcem — Sanem, pokonać potwora i uwolnić okolicę od jego intryg. Tak powstała nazwa Bies-Czady.

A tak na poważnie, Bieszczady wzięły swoją nazwą prawdopodobnie od dawnego ludu Bessów zamieszkujących górskie okolice.

Skąd pochodzi nazwa Bieszczady?

Najwyższy szczyt Bieszczad po ukraińskiej stronie

Pikuj, wznoszący się na wysokości 1408 m n.p.m. na terenie Ukrainy, to najwyższy szczyt Bieszczadów, który oferuje wspaniałe widoki.  Na jego wierzchołku wznosi się betonowy słup triangulacyjny, który wskazuje punkt na Ziemi, służący do ścisłych pomiarów większych obszarów geograficznych. Przede wszystkim jednak ze szczytu Pikuj można podziwiać m.in. Płoninę Równą, Płoninę Borżawy oraz Ostrą Horę, a także polskie Bieszczady na czele z Tarnicą. Do ciekawostek historycznych należy fakt, że przez szczyt Pikuj przez wiele wieków przebiegała granica Królestwa Polskiego i Węgier, a do zakończenia II Wojny Światowej należał on do państwa polskiego.

Najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach

Z kolei najwyższy szczyt polskich Bieszczadów to Tarnica wznosząca się na wysokości 1346 m n.p.m. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski i wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołostak – lewy dopływ Sanu. Tarnica wyróżnia się charakterystycznym wyglądem o wydłużonym grzbiecie z dwoma mocno zarysowanymi wierzchołkami. Znajduje się na niej 7-metrowy Krzyż postawiony 1987 roku na pamiątkę pobytu ks. Karola Wojtyły w roku 1953. Zaś w pogodne dni bez mgły można dostrzec z niej nie tylko szczyty po stronie ukraińskich Bieszczadów, ale także odległe o niemal 200 km Tatry.

Jakie są najwyższe szczyty Bieszczadów?

Najwyższe szczyty w polskich Bieszczadach:

Krzemień- 1355 m n.p.m.

Halicz- 1333 m n.p.m.

Kopa Bukowska- 1320 m n.p.m.

Jakie są główne szlaki w Bieszczadach?

Bieszczady obfitują całą masę pasm górskich i połonin, których piękno i tajemniczość można odkrywać o każdej porze roku. Jednak ze względu na trudno dostępne trasy najlepiej wybrać się tam własnym samochodem, nie licząc na lokalnych przewoźników, którzy poza sezonem nie kursują w wiele wartych odwiedzenia miejsc. Gdzie ruszyć w Bieszczady, aby poznać i zachwycić się ich naturalnym pięknem? Warte odwiedzenia w pierwszej kolejności będą przede wszystkim Ustrzyki Dolne i Górne, Wetlina i Cisna, a także Lesko i Sanok. Choć istnieje wiele bieszczadzkich szlaków, którymi warto podążyć oto najważniejsze i najpopularniejsze z nich:

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska – 1255 m n.p.m. – główne szlaki:

Żółty z Przełęczy Wyżniej – 1:15 h

Czerwony z Brzegów Górnych – 1:25 h

Czarny i Żółty z Górnej Wetlinki – 1:55 h

Żółty na Przełęcz Orłowicza z Wetliny – 1:50 h

Żółty na Przełęcz Orłowicza z Zatwarnicy – 2:55 h

Na Połoninie Wetlińskiej warto odwiedzić słynne najwyżej położone schronisko w Bieszczadach Chatkę Puchatka (1228 m n.p.m.), wcześniej jednak upewniając się, że jest ono dostępne dla turystów ze względy na planowane prace modernizacyjne. Połonina Wetlińska to idealne miejsce, z którego warto wejść na jej Smerek znajdujący się wysokości 1222 m, z którego rozciąga się piękny widok na całą oraz pasmo graniczne z Wielką Rawką i Riabą Skałą, oraz na miejscowości Wetlina i Smerek. Bieszczadzkie połoniny robią wrażenie i słyną ze wspaniałych tarasów widokowych!

Połonina Wetlińska

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska – 1297 m n.p.m. – główne szlaki:

Zielony z Przełęczy Wyżniańskiej – 1 h

Czerwony z Brzegów Górnych – 1:30 h

Czerwony z Ustrzyk Górnych – 2 h

Żółty i zielony z Bereżek – 2:30 h

Połonina Caryńska to jedno z najciekawszych miejsc w Bieszczadach Wysokich. Znajdują się tu wspaniałe tarasy widokowe. Masyw górski rozciąga się pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego, gdzie położone są znane miejscowości: Ustrzyki Górne i Brzegi Górne. Z niej można podziwiać rozległą panoramę z widokiem na masyw Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej oraz najwyższe szczyty Bieszczadów – Tarnicę i Halicz. Jeśli pogoda na połoninie dopisuje, można również dostrzec szczyty odległych Tatr. Połonina Caryńska to środowisko naturalne wielu gatunków flory, których na próżno szukać gdzie indziej m.in. tocja alpejska, tojad wschodniokarpacki, zaraza macierzankowa i tojad bukowiński.

Gniazdo Tarnicy

Gniazdo Tarnicy – 1346 m n.p.m. – główne szlaki:

Niebieski i żółty z Wołosatego – 2:10 h

Czerwony i żółty z Ustrzyk Górnych – 3:15 h

Gniazdo Tarnicy słynie przede wszystkim, z tego, że to tu znajduje się najwyższy szczyt w Polsce – Tarnica. W tym masywnie odnaleźć można także inne, trudne do zdobycia strzeliste szczyty m.in. Halicz, Krzemień i Rozsypaniec. Ponieważ szlaki te należą do wymagających najlepiej zwiedzać je latem, gdy dzień jest dłuższy. Stąd też roztacza się piękny widok w głąb Ukrainy, gdzie można z kolei dostrzec wizytówkę całych Bieszczadów – Pikuj.

Bukowe Berdo

Bukowe Berdo – 1311 m n.p.m. – główne szlaki:

Żółty z Mucznego – 1:15 h

Niebieski z Widełek – 2:50 h

Bukowe Berdo dzierży miano najpiękniejszego pasma Bieszczadów i jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Posiada trzy szczyty, które wznoszą się na wysokości 1201, 1238 i 1311 m i są zwieńczone skałkami piaskowymi. Choć Bukowe Berdo nie należy do najprostszych szlaków i trudniej z niej zejść niż wejść, to stąd rozciąga się owiana sławą panorama na Szeroki Wierch, obie Rawki, Połoninę Caryńską i Wetlińską, a także na Bieszczady ukraińskie.

Mała i Wielka Rawka

Mała i Wielka Rawka – 1272 i 1307 m n.p.m. – główne szlaki:

Zielony z Przełęczy Wyżniańskiej – 1:20 h

Niebieski z Ustrzyk Górnych – 2:40 h

Zielony z Wetliny – 3:30 h

Wielką Rawkę wznosząca się na poziomie 1307 m n. p. m. trzeba odwiedzić przynajmniej dlatego, że jest najwyższym szczytem położonym w pasmie granicznym Bieszczad Zachodnich. Szczyt masywu jest bardzo charakterystyczny – wyrównana powierzchni ciągnie się na długości 700 m. Stoki Rawki są bardzo strome, a podążając szlakami od strony północno-wschodnich zboczy, należy uważać na lawiny, które mogą tam wystąpić.

Jakie są główne szlaki w Bieszczadach?

Bieszczady, co warto zobaczyć?

Bieszczady ze względu na swój surowy, dziki urok jest miejscem chętnie odwiedzanym przez tych, którzy chcą uciec od zgiełku miast i zaszyć się w cichych schroniskach i domach noclegowych. Turyści chętnie odwiedzają te niemal wyludnione obszary gór przez okrągły rok.

Na wiosnę warto zobaczyć w Bieszczadach skąpane w pierwszych promieniach słońca i poznać tamtejszą faunę dopiero budząca się do życia. Latem zachęcają do wycieczek, pokazując swój urok w całej okazałości barw i zapachów płynących z przepięknych panoram. Jesienią można przyjechać i cieszyć się zachodami słońca przy ognisku lub wsłuchać się w dźwięki ludowej muzyki w okolicznych gospodach. Z kolei zima to nie lada gratka dla miłośników nart i wszelakich sportów zimowych. To też niezwykła okazja do zachwycenia się widokiem Bieszczadów pokrytymi solidną warstwą białego śniegu.

Nigdzie też nie można spotkać tak gwieździstego nieba jak w Bieszczadach, które skrywa głęboka zasłona nocy niezakłócona światłami miast. Atrakcje bieszczadzkich gór nie kończą się jednak na dzikich, tajemniczych połoninach i szczytach , a związane są również z parkami, jeziorami, kulturą i sztuką.

Bieszczady co warto zobaczyć?

Atrakcje Bieszczady:

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka, czyli najpopularniejsze schronisko górskie Bieszczad położone u stóp wierzchołka Hasikowej Skały. Jego twórcą był Ślązak, Lutek Pińczuk, który przybył w góry pod koniec lat 50. Chatka Puchatka znajduje się na wysokości 1228 m n.p.m. Obiekt jest dostępny dla turystów od 1965 roku i oferuje nocleg jedynie dla 20 osób, a warunki w niej panujące związane z brakiem elektryczności i kanalizacji, pozostawiają wiele do życzenia. I choć dla jednych ma to nadzwyczajny urok jako idealne miejsce dla ucieczki przed cywilizacją i zasmakowaniu surowego, choć urokliwego życia w Bieszczadach, jej zarząd postanowił ją całkowicie przebudować, a co za tym idzie – ucywilizować. Mimo że pomysł ten wzbudza wiele kontrowersji, prace nad jego modernizacją potrwają około 2 lat.

Ustrzyki Dolne I Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

To jedno z bardziej rozpoznawanych miejscowości położonej pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego na wysokości 480 m n.p.m. Zyskały prawa miejskie w okolicy 1727 roku, a liczba ich mieszkańców wynosi niecałe 10 tysięcy. Poza Muzeum Przyrody Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie można zapoznać się z budową geologiczną gór, kulturą tego regionu oraz bieszczadzkimi zwierzętami, można odnaleźć tu wiele innych, ciekawych atrakcji. Warto pokusić się o odwiedzenie Muzeum Młynarstwa i Wsi, gdzie przeprowadzane są warsztaty dotyczące historii młynarstwa oraz nauki wypieku tradycyjnych bieszczadzkich proziaków, bułeczek gryczanych i rogalików.

Ustrzyki Dolne I Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Jezioro Solińskie

Jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Bieszczadach nazywane również bieszczadzkim morzem. Zalew Soliński to zbiornik retencyjny, który powstał w Dolinie Sanu w okolicy wsi Solina wybudowany w latach 1960-1964. Jezioro Solińskie z racji na swojego położenia i niewątpliwych uroków krajobrazowych jest częstym celem wycieczek turystów i wczasowiczów. Można tu uprawiać windsurfing, kajakarstwo i żeglarstwo, jednak kąpieliska są ściśle wyznaczone ze względu na zdradliwość wód jeziora wynikających z ukształtowania terenu.

Nad jeziorem znajdą również doskonałe miejsce do połowu zapaleni wędkarze, ponieważ zbiornik obfituje w wiele gatunków ryb. Na zachodnim brzegu Sanu położona jest słynna w całych Bieszczadach miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Jedną z atrakcji Jeziora Solińskiego jest zapora Sanu, do której prowadzi deptak, dający nie tylko widok na cały zbiornik, ale i możliwość zaopatrzenia się w przeróżne pamiątki m.in. ryciny przedstawiające Dolinę Sanu.

Jezioro Solińskie

Bieszczadzki Park Narodowy 

Park ten został założony w 1973 roku w Zachodnich Bieszczadach na terenie ówczesnego Halicza, Tarnicy oraz Krzemienia. To jeden z 23 Parków Narodowych w Polsce jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce.  Niewątpliwą zaletą Bieszczadzkiego Parku Narodowego są nietknięte ludzką działalnością góry, lasy i połoniny oraz charakterystyczne gatunki zwierząt m.in. rysie, jelenie karpackie, sarny, wilki, dziki, żbiki, a nawet żubry czy niedźwiedzie brunatne. Poza ssakami w Bieszczadzki Park Narodowy występują unikatowe gatunki roślin, których nie spotkamy w innych polskich górach m.in.: pszeniec biały, lepnica karpacka, goździk kartuzek, tojad bukowiński, fiołek dacki, tojad wschodniokarpacki i tauryjski, goździk skupiony, ostrożeń wschodniokarpacki czy też pszeniec Herbicha. To są prawdziwe Bieszczady!

Bieszczadzki Park Narodowy 

Rezerwat przyrody Sine Wiry

Będąc w Bieszczadach koniecznie musicie zajrzeć do Rezerwatu przyrody Sine Wiry, znajdującego się w gminie Cisna i gminie Solina. Na terenie rezerwatu utworzono dwie ścieżki przyrodnicze, którymi możecie podążyć, by obejrzeć unikatową roślinność. Okolica jest piękna i relaksująca!

Park Krajobrazowy Doliny Sanu

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają naprawdę stare drzewa, koniecznie udajcie się na relaksującą wędrówkę po Parku Krajobrazowym Doliny Sanu. Ta okolica jest również domem dla rysi i niedźwiedzi, oraz dla niemal wszystkich występujących w Polsce gadów.

Wodospad Szepit

Mieszczący się niedaleko Zatwarnicy wodospad Szepit/Hylaty oczaruje każdego. Aby do niego dotrzeć, wystarczy zejść na szlak Jodła z Połoniny Wetlińskiej.

Wodospad Siklawa Ostrowskich

Najbardziej znany wodospad w Bieszczadach: Wodospad Siklawa Ostrowskich to malownicza perełka spokojnej, leśnej okolicy. Woda potoku spada z wysokości 5 m, co wygląda imponująco!

Jeziorka Duszatyńskie

Dwa malownicze jeziorka osuwiskowe, które znajdują się na zachodnich zboczach Chryszczatej. Niedaleko mieści się wieś Duszatyn. Jeziorka Duszatyńskie są dziełem natury i prezentują się naprawdę osobliwie i ciekawie.

Cerkiew Św. Michała Archanioła

Według niektórych źródeł Cerkiew Św. Michała Archanioła została wybudowana w 1530 roku, ale jak wiele budynków z tamtych czasów została strawiona przez pożar. Odbudowana świątynia jest jedynym tego typu obiektem sakralnym w całej Polsce. Prezentuje się skromnie, a zarazem niezwykle ciekawie. Ma wyjątkowy klimat!

Ruiny Kościoła i Klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu

Monumentalne ruiny kościoła robią wrażenie. Kościół jest jednym z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce. Wielokrotnie próbowano odbudować ruiny, ale jak dotąd starania okazały się bezskuteczne.

Co robić w Bieszczadach, gdy pada?

Nie mamy wpływu na kapryśną pogodę w górach i chociaż Bieszczady są pod tym względem bardzo łaskawe, może się zdarzyć, że dopadnie nas deszcz. Na ten czas warto zaplanować sobie atrakcje, które mieszczą się w budynkach. To także świetny czas, by iść na dobre, regionalne jedzenie.

Bar Siekierezada

To legendarny bar położony w Bieszczadach w miejscowości Cisna, który nazwę swą zawdzięcza powieści Edwarda Stachury z 1971 r. pt. ”Siekierezada”. Wystrój baru przepełniony jest wyrobami lokalnych artystów, wizerunkami diabłów i wszędobylskimi siekierami zawieszonymi na ścianach. Jest to miejsce, w którym można poznać sporą część bieszczadzkiej kultury, historii i sztuki zarówno od strony literackiego pierwowzoru, jak i bieszczadzkiej kuchni. Turyści mają możliwość rozgrzania się przy regionalnych trunkach i potrawach oraz posłuchania bieszczadzkich legend i poezji śpiewanej.

Bieszczadzka Wytwórnia Piw Rzemieślniczych

Ten jedyny w Bieszczadach browar należy do centrum konferencyjno- wypoczynkowego Ursa Maior. Znajduje się w Uhercach Mineralnych. To świetny przystanek po opuszczeniu Ustrzyków Dolnych. W centrum można odnaleźć salę konferencyjną przeznaczoną dla 200 osób oraz sklep, który zajmuje się sprzedażą regionalnych trunków Bieszczadów – piw i cydrów. Bieszczadzka Wytwórnia Piw Rzemieślniczych organizuje także zorganizowane wycieczki, których główną atrakcją jest poznanie procesu warzenia różnego rodzaju piw, ich degustacja i zwiedzanie całego wnętrza browaru. Ta atrakcja jest ciekawa, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródła energii oraz angażuje się w promocję i ochronę naturalnego dziedzictwa Bieszczadów.

Bieszczady, co warto zobaczyć z dzieckiem?

Dzieci są kapryśne jak pogoda w górach, dlatego rośliny bagienne i pozostała znakomita roślinność w Bieszczadach to za mało, by je oczarować. Dla tych dzieci, dla których spacer zielonym szlakiem do Brzegów Górnych to za mało, przygotowaliśmy listę innych atrakcji.

Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach – Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II

Jest to bardzo znany park miniatur znajdujący się we wsi Myszkowice. Na dziesięciu wzgórzach, zajmujących blisko hektar powierzchni, umieszczone zostały makiety 140 drewnianych kościołów oraz cerkwi obrządków katolickiego, greckokatolickiego oraz prawosławnego. Makiety zostały sporządzone w skali 1:25 z inicjatywy ks. Bogdana Janika.

Wokół poszczególnych miniatur znajduje się miniaturowa roślinność występującej w Bieszczadach, pomiędzy kamieniami płyną potoczki, a z wnętrza świątyń docierają chóralne śpiewy!

Wieża widokowa w Mucznem

Na wieżę widokową prowadzi ścieżka turystyczna z Centrum Promocji Leśnictwa. Widok z góry na pewno zainteresuje dzieci, a i dorośli nie będą się nudzić. Przy ładnej pogodzie widać z wieży góry po ukraińskiej stronie! Oprócz tego widać bieszczadzkie połoniny i Halicz. Spodoba Wam się ta atrakcja!

Pokazowa Zagroda Żubrów

Tej atrakcji z pewnością nie oprze się żadne dziecko. Pokazowa Zagroda Żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne. To swego rodzaju forma ochrony tych pięknych zwierząt, a przy okazji świetna atrakcja turystyczna. Co więcej, wstęp jest bezpłatny!

W tym miejscu możemy oglądać żubry w ich naturalnym środowisku. Do dyspozycji odwiedzających są specjalne tarasy widokowe, skąd z bezpiecznej odległości można obserwować zwierzęta.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Przejazd kolejką wąskotorową oczaruje każdego. Nie dość, że sama Kolejka Bieszczadzka wygląda fascynująco, to jeszcze podczas przejażdżki można podziwiać przepiękne widoki! Bilet kosztuje od 23 zł do 35 zł. Ulgowy od 18 zł do 30 zł.

Warto wspomnieć, że kiedyś linia kolejki wąskotorowej z Mucznego do SokolikGórskich wznieciła pożar torfowiska. Ogień trawił okolicę aż 5 lat!

Przejazd drezyną rowerową

Alternatywą dla kolejki będzie klimatyczna drezyna. Przejazd drezyną rowerową w Bieszczadach kosztuje około 120 zł. Trasa jest dość długa, więc warto się skusić.

Trasa rozpoczyna się w Uhercach Mineralnych i wiedzie albo przez Stefkową, albo przez Jankowce i kończy się ponownie w Uhercach. Obie trasy mają 12 km. Przejazd jest możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Pogoda w Bieszczadach

Pogoda w Bieszczadach

Na szczęście dla wszystkich turystów chętnie odwiedzających Bieszczady pogoda w nich panująca charakteryzuje się cyklicznością, dzięki czemu istnieje spora szansa na jej trafne przewidzenie. Najbardziej trzeba uważać w górach bieszczadzkich w sezonie zimowym. Pogoda w tym okresie jest bardzo kapryśna – nagłe opady, grad, gęsta mgła, porywisty wicher czy inne załamania są częste, a ilość śniegu może sięgać nawet do 30 cm!

Można w tym czasie trafić na dwa scenariusze: albo góry pokryje przyjemna warstwa śnieżnego opadu, który ucieszy wszystkich miłośników zimowych aktywności, albo też mokra warstwa śniegu, który zniweczy większość śnieżnych sportów.

Wiosną, gdy cała bieszczadzka przyroda budzi się do życia i pierwsze promienie słońca ogrzewają szczyty Bieszczadów, pogoda bywa zmienna i niestabilna, dlatego warto śledzić jej prognozy. Z kolei lato w Bieszczadach to najgorętszy okres także ze względu na największą liczbę turystów ściągających z całej Polski i nie tylko. Dni są raczej pogodne, choć zdarzają się deszcze zwłaszcza w wyższych partiach gór, noce zaś są ciepłe i gwieździste. Jedyną przeszkodą w pokonywaniu bieszczadzkich szlaków może być palące słońce na odkrytych połoninach.

Pogoda w Bieszczadach

Ciekawostki o Bieszczadach

  • Przy polsko-ukraińskiej granicy w Bieszczadach kręcono serial Wataha.
  • Teren między Bieszczadami Wysokimi po polskiej stronie a górami po stronie ukraińskiej jest nieformalnie określany jako Worek Bieszczadzki.
  • Wielka Pętla Bieszczadzka to popularna trasa samochodowa i rowerowa o długości 144 km.
  • O życiu w Bieszczadach nakręcono serial: Przystanek Bieszczady, który jest nadawany w telewizji w każdą sobotę i niedzielę o godz. 19:00 i 17:35 na kanale Discovery Channel.

Pytania od Czytelników

Pytania od Czytelników

Bieszczady, gdzie zjeść?

Bardzo popularna i wysoko oceniana restauracja znajduje się w Ustrzykach Dolnych. Niedźwiadek oferuje smakowite dania regionalne. W innych bieszczadzkich rejonach znajdują się także wysoko oceniane: Wilcza Jama, Pstrąga Córka i karczma Paweł Nie Całkiem Święty.

Bieszczady, czy Tatry?

Bieszczady są pokryte lasami, dobre dla osób, które nie przepadają za wspinaczką górską, a Tatry wręcz przeciwnie. Jedne i drugie góry są warte zobaczenia.

Bieszczady, czy Karkonosze?

Karkonosze nie są tak dzikie jak Bieszczady, ale zdecydowanie kryją w sobie mnóstwo uroku i obowiązkowo także trzeba je odwiedzić. Trudno powiedzieć, które góry są ciekawsze.

Bieszczady, czy Zakopane?

Wydaje nam się, że Bieszczady mają więcej uroku niż zapełnione turystami Zakopane.

Bieszczady, jak się przygotować?

W góry zawsze zabieramy ze sobą ciepłe ubrania, kurtkę przeciwdeszczową oraz wygodne, stabilne buty z grubą podeszwą. Przy trudniejszych, dłuższych szlakach warto mieć na sobie buty trekingowe, jednak najważniejsze, by były dopasowane i wygodne.

Jaki rower w Bieszczady?

Eksperci polecają rowery górskie z napędem elektrycznym i rowery trekingowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku długich wycieczek.

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.