Bukowe Berdo: odkryj piękno Bieszczad!

Powiedzenie: Może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, nabiera nowego znaczenia, kiedy wiemy, jak uroczy krajobraz jest cechą Bieszczad. Bukowe Berdo to masyw górski, który znajduje się właśnie w polskich Bieszczadach. Odkryj piękno tego miejsca razem z nami!

Bukowe Berdo charakterystyka

Szerokie pasmo górskie będące niesamowitą ozdobą Bieszczad przez wielu uznawane jest za najpiękniejszy szlak górski, który jak większość wierzchołków w Polsce, jest łatwo dostępny dla turystów. Bukowe Berdo oferuje piękne widoki w trakcie wspinaczki, jak i na wszystkich niewysokich szczytach, a ma ich 3.

  • Szołtynia (1210 m n.p.m.)
  • Połonina Dźwiniacka (1238 m n.p.m)
  • Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.)

Nie są to wierzchołki bardzo wysokie, natomiast zupełnie wystarczające, żeby móc podziwiać niesamowite widoki. Nie doświadczymy ich z nizin. To niewielka stosunkowo wysokość, nieco ponad 1000 m n.p.m. Daje nam również możliwość bezpiecznej wspinaczki i celu dobrego również dla osób, które nie cieszą się imponującą znajomością gór i nie mają kondycji sportowca. Tutaj również nie można sobie pozwolić na bezmyślność i ignorancję.  Bukowe Berdo zdecydowanie będzie doskonałą alternatywą chociażby do wspinaczki na Rysy. Po pierwsze trasa jest znacznie krótsza, a po drugie łatwiejsza do zdobycia.

Okolica jest prawdziwym źródłem piękna przyrody. Jak Bieszczady, to oczywiście Żubry. Na tych terenach swoje codzienne życie wiedzie mnóstwo przepięknych okazów zwierząt. Mamy szansę zobaczyć na własne oczy w trakcie wędrówki. Żubry mają swój specjalny ośrodek: zagrodę, gdzie możemy poznać je bliżej i miło spędzić czas w towarzystwie tych wielkich, ale sympatycznych zwierzaków.

Bukowe Berdo to również bogactwo roślin. Znajdują się tu rośliny o takich nazwach, których prawdopodobnie nie słyszeliście wcześniej w życiu. Są to na przykład: bażyna obupłciowa oraz widłak wroniec. Nazwy brzmią osobliwie, prawda? A musicie wiedzieć, że rośliny wyglądają pięknie. Ciekawostką jest, że dzisiejsze turystyczne okolice Bukowego Berda jeszcze przed II Wojną Światową były terenami użyteczności gospodarczej. Dopiero później stały się niemal dzikimi terenami, które możemy swobodnie podziwiać. Pamiętajcie, że obecne w tych pięknych rejonach rośliny objęte są ścisłą ochroną. Nie wolno ich zabierać ze sobą. Podziwiając ten raj na Ziemi, postaraj się niczego nie zniszczyć, a już absolutnie nie zostawiaj po sobie śmieci.

Jak dostać się na Bukowe Berdo?

Pierwszym etapem naszej podróży jest oczywiście dostanie się w Bieszczady. To województwo podkarpackie i z łatwością dostaniemy się tam własnym autem lub komunikacją miejską. Najpopularniejszy szlak na Bukowe Berdo zaczyna się w maleńkiej mieścinie Muczne, która liczy sobie kilkudziesięciu stałych mieszkańców. To się nazywa spokój polskiej wsi! Mimo niewielkiej ilości stałych mieszkańców, z łatwością znajdziesz nocleg w hotelu, nawet bardzo ekskluzywnym, który pozwoli Ci wygodnie zatrzymać się w okolicy na dłużej. A naprawdę warto.

Wszystkim miastowym przypominamy, że wsie rządzą się własnymi prawami, jeśli chodzi o transport. Podróżując stopem lub busami, musimy być przygotowani na pewien przymus dostosowania swoich planów do środków transportu. Dobrze jest opracować sobie cały plan wędrówek i dobre miejsce na nocleg, na przykład w Mucznem. Wtedy nic nie będzie nas ograniczało podczas codziennych wypadów, a na koniec urlopu będziemy mogli się dostosować do rozkładu jazdy, bez stresu i zaburzania przyjemności z eksplorowania pięknych okolic Bieszczad. W okolice tego malowniczego wierzchołka możemy się dostać również od strony Wołosatego i Ustrzyk Górnych.

Opis szlaków na Bukowe Berdo

Najchętniej przemierzanym szlakiem na Bukowe Berdo jest szlak żółty, który zaczyna się w Mucznem. To jeden z trzech szlaków prowadzących na Bukowe Berdo. Wiele osób decyduje się właśnie na tę trasę, m.in. dlatego, że jest naprawdę prosta. Z drugiej strony jest także naprawdę przyjemny. Punktem wypadowym jest stary hotel, od którego maszerujemy naprzeciwko, w kierunku żółtego szlaku, a nasza ścieżka zaczyna się po prawej stronie. Do Bukowego Berda mamy jakieś 2 godziny drogi, zatem, jeśli wyruszymy wcześnie rano, będziemy mieli dużo czasu, by zrelaksować się na Bukowym Berdzie i podziwiać widoki tak długo, jak tylko mamy ochotę.

Szlak biegnie relaksująco przez las, po pewnym czasie dotrzemy do punktu informacyjnego, gdzie konieczny będzie zakup biletów umożliwiających wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i kontynuowanie marszu na szczyt Bukowego Berda. Wędrując żółtym szlakiem przez las, stopniowo wspinamy się coraz bardziej pod górę. Las po czasie zamienia się w wąziutką ścieżkę, która oznacza, że jesteśmy coraz bliżej szczytu. Punktem charakterystycznym będzie słup znajdujący się na szlaku, nie sposób go przeoczyć. Dopiero tutaj znajdujemy się u wejścia do BPN. Od tego momentu obowiązują nas ścisłe zasady, między innymi musimy poruszać się wyłącznie oznakowanymi szlakami.

Bukowe Berdo ostatni odcinek

Ostatnim odcinkiem naszego marszu jest dość strome wejście pod górę, ale naprawdę nie zajmuje ono dużo czasu. Żółty szlak zostaje przecięty szlakiem niebieskim, ale nasza wędrówka na Bukowe Berdo kończy się wcześniej. Szlakiem niebieskim, jeżeli chcemy nim podążyć dalej, dostaniemy się aż do Ustrzyków Dolnych. Nim również możemy dostać się do Bukowego Berda, jeśli będziemy zaczynać naszą trasę z Wołosatego.

Po około 1,5 godzinie marszu osiągamy grzbiet Bukowego Berda. Chociaż samo Bukowe Berdo (wierzchołek) znajduje się po lewej stronie i czeka nas jeszcze trochę marszu, zanim tam dotrzemy, to już od tego momentu towarzyszą nam wspaniałe widoki. W dole widać zielone Muczne, w oddali Kopa Bukowska i Połonina Caryńska. Wszystko, co zobaczymy na tej trasie, przez wielu uznawane jest za prawdziwy cud natury i właśnie przez te krajobrazy trasa na Bukowe Berdo uznawana jest za tak piękną i wartą zobaczenia. Im dalej, tym więcej pięknych szczytów ukaże się naszym oczom, na przykład Szeroki Wierch i Połoninę. Na drodze do Bukowego Berda będziemy mieli również piękny widok na Ukrainę.

Od tego momentu, kiedy już i tak jesteśmy przepełnieni pięknymi widokami, czeka nas zaledwie niecała godzina marszu, by zdobyć wierzchołek Bukowego Berda. Na szczycie jest nawet ławeczka, gdzie można sobie kulturalnie posiedzieć i pooglądać zachód słońca. A kiedy nasycimy się bogatą panoramą, czeka nas jeszcze jedna niespodzianka. Schodząc tą samą trasą, będziemy widzieć z góry cały przebyty przez nas szlak.

Na trasie pełno jest również ukrytych smaczków, zakamarków, gdzie warto zajrzeć, oczywiście korzystając z mapy lub osoby znającej okolice. Jednym ze szczególnych miejsc na trasie Bukowego Berda jest słup upamiętniający Mariana Hadło, który przez wiele lat był szanowanym prezesem bieszczadzkiego GOPR. Wzruszająca tablica powinna być dla nas chwilą refleksji, ponieważ GOPR odpowiada za ratowanie ludzkiego życia w górach. W tym miejscu warto pomyśleć, że rozsądne górskie wycieczki zmniejszają ryzyko wypadku i naszej krzywdy, a tym samym zapobiegają skomplikowanym i drogim akcjom ratowniczym w górach, gdzie ludzie narażają swoje życie, by ratować innych.

Szeroki Wierch/Tarniczka: to warto wiedzieć!

Od szlaku na Bukowe Berdo odbijają trasy na inne malownicze zakątki. A jeśli zdecydujesz się iść dalej, możesz wędrować aż po Wołosate lub wybrać jeden odcinek, jedno miejsce, gdzie zakończysz swój spacer zaplanowany na jeden dzień. Jedną z takich możliwości jest Szeroki Wierch, który ma na swojej ziemi aż 4 wierzchołki. Niektórzy uznają Szeroki Wierch za monotonny, ale zdecydowanie warto właśnie na nim trenować swoją kondycję i poznawać Bieszczady.

Z Bukowego Berda na Szeroki Wierch mamy do pokonania kawałek drogi, stosunkowo nieduży. Po Bukowym Berdzie kolejnym odcinkiem jest przełęcz Krzemień: Bieszczady kawałek dalej owocują prawdziwą krzyżówką szlaków. Zaraz po przejściu Krzemienia znajdziemy się bowiem na Przełęczy Goprowskiej, gdzie musimy podjąć decyzję o wyborze kolejnego szlaku. Prawa strona szlaku wciąż będzie nam towarzyszyć Bukowe Berdo, ale przed nami 2 warte uwagi szczyty: Tarnica i Tarniczka. Na Przełęczy mamy do wyboru jeszcze 2 inne szlaki: na Halicz oraz na Bukowe Berdo, z którego wracamy.

Tarnicę poprzedza Przełęcz pod Tarnicą, na którą wiodą drewniane schody. Towarzyszyły nam one również wcześniej, dlatego osoby, które nie przepadają za wchodzeniem po schodach pewnie nie będą specjalnie chętne do pokonania jeszcze kawałka drogi na samą Tarnicę (1346 m), która znajduje się około 30 metrów wyżej od Przełęczy. Przełęcz nazywana jest również Tarniczką i znajduje się na wysokości 1315 m n.p.m. Będąc w okolicy warto wspiąć się już ostatecznie najwyżej, jak można.

Te wierzchołki zdobywamy sobie stopniowo, a po prawej stronie cały czas towarzyszy nam Szeroki Wierch. Dobrze rozumujecie, że cała okolica Bukowego Berda to tak naprawdę doskonała okazja do wielu odwiedzin. Każdego dnia możemy nie co zmienić naszą trasę, podążając innym szlakiem. Dzisiaj Bukowe Berdo, jutro Szeroki Wierch, a z Bieszczad prosto w Himalaje. To oczywiście żart, ale drugi raz podkreślamy, jak istotne jest zdobywanie kondycji. Właśnie dzięki zdobywaniu takich „niziutkich” wierzchołków w Bieszczadach jest to możliwe. A że Bukowe Berdo to jedno z piękniejszych miejsc (nie macie wrażenia, że mówi się tak o każdej górze?), to warto właśnie tam stawiać swoje pierwsze kroki w górach.

Bukowe Berdo noclegi

Najlepszym miejscem na nocleg w pobliżu Bukowego Berda jest właśnie wioska Muczne. Chociaż na stałe mieszka tam zaledwie kilkadziesiąt osób, nie brakuje pokoi na wynajem. Pod tym względem malutka osada wciąż się rozwija, oferując nam nowe hotele i domki na nocleg. Co ciekawe, historia wsi Muczne nie jest opowieścią, którą warto się chwalić. Podobnie, jak to miało miejsce z większością polskich domów i budynków, po II Wojnie Światowej nie pozostało w Mucznem nic z dawnych domów i zabudowań. Wioska nie od razu zamieniła się w otwarty teren dla turystów.

W latach siedemdziesiątych na tych malowniczych terenach wybudowano osadę pracowników leśnych. Szybko została ona przejęta przez Radę Ministrów, którzy uczynili z tego miejsca teren zamknięty, wyłącznie dla uprzywilejowanych. W okolice zwabiano rozmaite zwierzęta leśne, by mało zdolni myśliwi byli w stanie z łatwością polować na zwierzynę. Na szczęście w latach osiemdziesiątych tereny te ponownie zostały oddane w ręce leśnictwa. Mimo tej historii Muczne jest przyjemnym miejscem na nocleg i stanowi najlepszą bazę wypadową na szczyt Bukowego Berda. Alternatywą dla tej okolicy jest inna mała miejscowość: Wołosate. W obu osadach ceny za nocleg nie przekraczają 50 zł za dobę, co potwierdza tezę, że w małych miasteczkach łatwiej jest o korzystne ceny noclegu. Nocleg warto dostosować do trasy wypadowej na Bukowe Berdo. Z reguły jest to właśnie Muczne, ponieważ stamtąd mamy najbliżej do ulubionego przez wszystkich szlaku na wierzchołek. Być może jednak We będziecie chcieli skorzystać z innych możliwości.

Bukowe Berdo, jak się przygotować?

Spacer po Bukowym Berdzie leży w zasięgu możliwości wielu osób. Zdecydowanie jest to prosta i wygodna trasa, ze względu na niedużą wysokość, jest również stosunkowo bezpieczna. Jednak nawet tutaj nasza wycieczka może odbiegać od początkowych założeń i planów. Jak się przygotować do zdobywania Bukowego Berda?

  • Chociaż to polskie góry, w Bieszczadach również mogą wystąpić kłopoty z zasięgiem i oczywiście z… transportem. Osoby podróżujące własnym samochodem, muszą martwić się jedynie o dobre miejsce postojowe, natomiast reszta musi zgrać swoją wędrówkę z godzinami kursowania busów i innych środków transportu komunikacji publicznej, która nie jest tutaj taka, jak w dużych miastach.
  • Sami czytaliście, że na szlaku Bukowego Berda znajduje się wiele innych tras przecinających drogę na wierzchołek, kierując na okolice znajdujące się po drugiej stronie lub dalej. Przyda się zatem dobra mapa i osoba, która umie się w górach odnaleźć.
  • Zabawa na Bukowym Berdzie ma ścisły związek z oddziaływaniem na naszą kondycję. Jeśli myślicie, że uda Wam się z radością spacerować po stronie Bukowego Berda bez kondycji, jesteście w błędzie. Obolałe mięśnie, zmęczenie: nie uda się tego ominąć, ale im lepsza kondycja, tym więcej uda Wam się zobaczyć i docenić.
  • Jak to w górach, na wycieczkę wart wybrać się wcześniej. Wczesne wstawanie pozwala nie tylko na powrót ze szlaku w momencie, gdy nie jest jeszcze zupełnie ciemno. Daje również szansę na uniknięcie spotkania się z armią turystów. Zwłaszcza latem przyda się Wam ta wskazówka. Bieszczady są bardzo popularnym miejscem na wakacje i trudno uniknąć osób, które będą zdobywały wierzchołek razem z nami.
  • Taka sama sytuacja ma się z noclegami. Jeśli zależy Ci na konkretnym miejscu na nocleg, zadbaj o wcześniejszą rezerwację.

Bukowe Berdo zimą

Co wyjątkowego ma w sobie jeszcze Bukowe Berdo? Pogoda, zarówno latem jak i zimą, pozwala na wycieczki. Zimą trzeba oczywiście uzbroić się w dodatkowe wyposażenie. Chłód wymaga lepszego stroju, dobrego obuwia i zapasów jedzenia. Nawet tak przyjaznych miejsc, jak okolice Bukowego Berda nie można ignorować.

  • Pamiętaj, że kondycja zimą musi być jeszcze lepsza! Trudniejsze warunki wpływają na większe i szybsze zmęczenie.
  • Ciepłe ubrania, najlepiej z oddychającego materiału, który zapobiegnie poceniu się, które przyczynia się do uczucia zimna.
  • W drogę należy zabrać ze sobą termos z ciepłym napojem i lekkie, ale kaloryczne posiłki. Bukowe Berdo nie jest szczytem Himalajów, ale również będzie wymagało od nas sporego zapasu energetycznego. Dobrze jest uzupełniać siły. Nie można również zapomnieć o wodzie, ponieważ odwodnienie organizmu zawsze działa na naszą niekorzyść! Nie można do tego dopuścić zarówno latem, jak i zimą.

Na Bukowym Berdzie nie jest konieczne korzystanie z odpowiednich narzędzi do wspinaczki, wystarczą dobre buty i zapas sił. Warto również uważać na dzikie zwierzęta i przypomnieć sobie, jak należy zachować się, kiedy w pobliżu pojawi się niedźwiedź. To oczywiście wyjątkowe przypadki. Nie zbaczając ze szlaków, jesteśmy w Bieszczadach bezpieczni. Ze względu na niesamowite bogactwo krajobrazów oraz bogactwo flory i fauny w tej okolicy, Bukowe Berdo jest Waszym obowiązkowym przystankiem na mapie wycieczek na przyszłość!

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Pixabay.pl