Co zabrać w góry latem?

Lato to doskonały czas na wycieczkę w góry. Pogoda dopisuje, słońce zachęca do wędrówki, szlaki są suche – to wszystko sprawia, że wędrowanie po górach latem jest dla nas po prostu czystą przyjemnością. Często przed wyjazdem na wymarzony urlop czy wczasy zastanawiamy się, co zabrać w góry ze sobą. Letni bagaż wydaje nam się o wiele lżejszy i mniejszy niż w przypadku zimowych wypraw. Zastanówmy się, z czego składa się podstawowy zestaw potrzebnego w górach ekwipunku i sprzętu. Co włożyć do plecaka, by na szlaku nic nie mogło nas zaskoczyć?

Odpowiedni ubiór to podstawa

Odzież w góry to temat rzeka. Można o niej rozprawiać godzinami, a mnogość możliwości może przyprawić o zawrót głowy. W obiegowym języku znajdujemy stwierdzenie, że trzeba ubierać się „na cebulkę”. Co to właściwie oznacza? Najprościej mówiąc, ubiór na cebulkę to ubiór warstwowy. Dzięki założeniu na siebie kilku warstw ubrań, nie musimy zdejmować od razu wszystkich naraz, kiedy zrobi się ciepło. Cebulka zwykle zakłada minimum trzy warstwy. Pierwsza z nich to bielizna termiczna, czyli to, co jest najbliżej ciała. Druga warstwa to zwykle jakaś koszulka, często z krótkim rękawem. Kolejną warstwą jest kurtka lub dres, coś co ma uchronić nas przed zimnem. Oczywiście, liczba warstw jest dowolna, choć nie należy przesadzać, by nie ograniczać sobie swobody ruchu. Jakie warstwy powinien zawierać w sobie idealna odzież w góry? Przede wszystkim, najważniejsze jest, by poszczególne warstwy można było z siebie zdejmować, nie narażając organizmu na nagłą zmianę temperatury.

Bielizna termoaktywna

Od bielizny termoaktywnej oczekujemy, że będzie odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry. Nasze ciało podczas wysiłku się poci, a wilgoć ta musi mieć ujście. Najlepsza bielizna termoaktywna to ta szyta z termoaktywnych, syntetycznych włókien. Włókna te bardzo szybko wysychają, co docenimy przy intensywnym wysiłku. Wiele osób decyduje się także na koszulki z wełny merino. Wełna ta także szybko wysycha, a do tego sprawia, że wilgoć nie ma bezpośredniego kontaktu z naszą skórą.

 

https://www.ceneo.pl/88420706

 

Często spotykamy się z mylnym wrażeniem, że najlepszym rozwiązaniem na górskie wyprawy jest bawełniana koszulka. Jest miękka, przyjemna w dotyku i bardzo wygodna. Niestety, zupełnie nie nadaje się szlak. Bawełna nie jest materiałem, który pozwala na cyrkulację powietrza. Nie wysycha zbyt szybko, nie chroni skóry przed wilgocią. Jeśli zdecydujemy się na bawełnianą koszulkę, liczmy się z tym, że możemy poczuć na plecach nieprzyjemną wilgoć, a w przypadku chłodniejszego dnia z pewnością szybko przemarzniemy. Jeżeli wybieramy się na szlak w środku lata, możemy postawić na krótki rękaw, jednak w przypadku późnego lata albo wiosny postawmy już raczej na koszulkę z długim rękawem.

Letnia odzież górska cechuje się bardzo szybkim wysychaniem, błyskawicznym odprowadzaniem wilgoci na zewnatrz. Odzież taka posiada także filtr UV, a niektóre elementy odzieży posiadają nawet specjalną technologię chłodzącą Omni-Freeze Zero.

Spodnie

Wybierając się w góry latem często zastanawiamy się, jakie spodnie założyć. Temperatura często jest dość wysoka, więc rozważamy założenie krótkich spodni. Trzeba jednak zachować ostrożność. Na szczytach bardzo często wieje silny, porywisty i niezbyt przyjemny wiatr. Wiele zależy od naszej wrażliwości na temperaturę. Dobrym pomysłem są spodnie z materiałów softshellowych, doskonale chroniące nas przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Warto wybierać modele szybkoschnące, które w razie zamoczenia nie pozostawią dyskomfortu. Jeśli mimo wszystko uważamy, że temperatura jest zbyt wysoka, by ubrać długie spodnie, możemy zdecydować się na spodnie 2w1 z odpinanymi nogawkami. To dobre rozwiązanie, bo w przypadku nagłej zmiany pogody możemy nogawki po prostu doczepić i nie martwić się niska temperaturą. Krótkie spodnie nie są odpowiednie także ze względu na ryzyko zadrapań czy zranień np. o ostre skały czy łańcuchy.

 

https://www.ceneo.pl/92408789

 

Odpowiednie buty

Buty to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego. To od nich zależy nasza wygoda i komfort użytkowania. Buty powinny zapewnić nam odpowiednią przyczepność i stabilizację. Powinny sięgać za kostkę, by chronić staw skokowy przed skręceniem. Kiedy temperatura jest wyższa, często szukamy lżejszych rozwiązań. Nie zawsze jednak warto ryzykować, bo buty tzw. podejściówki nie chronią naszych stóp w tak wysokim stopniu, jak buty za kostkę. Takie rozwiązanie może być odpowiednie szczególnie dla osób o wyrobionej stopie, z większym doświadczeniem. Pamiętajmy o tym, że nawet w środku lata na szlaku możemy spotkać błoto i wodę, a to może oznaczać śliskie podejścia. Na średnio-zaawansowane szlaki najlepiej sprawdzają się średnio-sztywne buty.

Dobre buty górskie powinny mieć na tyle twardą podeszwę, byśmy nie czuli pod nią ostrych kamieni. Powinny mieć także bieżnik, który sprawi, że buty będą stabilne nawet na mokrym podłożu. Wystarczy wyobrazić sobie mokre po deszczu kamienie, by zrozumieć, dlaczego dobry bieżnik jest tak ważny i istotny.

Istotna jest także w miarę twarda podeszwa, która chroni staw skokowy przed skręceniami czy zwichnięciami. Choć latem pokusa ubrania krótszych i cieńszych butów jest większa, bądźmy ostrożni, szczególnie, gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w górskich wspinaczkach.

 

https://www.ceneo.pl/86163819

 

Kurtka odpowiednia na lato

Zastanawiając się, co zabrać w góry latem, rzadko myślimy o kurtce. Trzeba jednak pamiętać, że to, że na dole pogoda jest piękna, a temperatura wysoka nie oznacza wcale, że na szczycie będzie tak samo. Może okazać się, w zależności od wysokości szczytu, że po drodze napotkamy nawet na śnieg. Kurtka jest więc elementem, który powinien znaleźć się w każdym plecaku, który zamierzamy zabrać w góry. Najlepiej sprawdzają się kurtki softshellowe, idealne na wiatr, wodoszczelne, chroniące nas przed chłodem i deszczem. Nawet, jeżeli będzie zbyt ciepło, by kurtkę ubrać na siebie, z dużą dozą prawdopodobieństwa może się okazać, że przyda nam się ona np. do tego, by usiąść na chłodnej skale czy mokrej trawie. W każdym plecaku powinno znaleźć się miejsce na kurtkę, nawet w środku lata. W przypadku nagłego deszczu będzie ona nieocenioną pomocą.

Skarpety w góry na lato

Skarpety to nieco niedoceniana część garderoby w góry. Nawet najlepsze buty w połączeniu z nieodpowiednimi skarpetami nie spełnią należycie swojego zadania. Zdecydowanie odradza się stosowanie skarpet bawełnianych. Jak już wcześniej wspominaliśmy, bawełna nie nadaje się zupełnie na górskie wyprawy. Bardzo szybko nasiąka potem, może powodować bolesne otarcia, które skutecznie odbiorą nam radość z wędrówki. Odpowiednie skarpety w góry są zwykle grubsze od tych zwykłych, lepiej wchłaniają wilgoć. Najlepszym wyborem na lato są skarpety z domieszką Coolmaxu, na zimowe dni odpowiednie są natomiast skarpety stworzone z wełny merino z domieszką włókien syntetycznych. Takie skarpety świetnie odprowadzają wilgoć, pozwalają stopom oddychać. To bardzo ważny element górskiego ubioru. Źle dobrane skarpety będą dla nas po prostu niewygodne i niezdrowe.

 

https://www.ceneo.pl/86359840#tab=click

 

Wełna w środku lata?

Ten pomysł może wydać nam się nieco szalony. Prawdopodobnie, zastanawiając się, co zabrać w góry latem, ostatnią z rzeczy, o której pomyślimy będzie wełniana odzież. Okazuje się jednak, że wełna z merynosów nadaje się także na lato. Występuje w różnej gramaturze, a im niższa jest gramatura, tym bardziej przewiewny i cienki będzie materiał. Wełna nadaje się na lato, bo świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, powodując przyjemne odczucie chłodu.

Ciekawym rozwiązaniem jest materiał powstały z połączenia wełny z merynosów z naturalnymi włóknami celulozowymi. W taki sposób powstał materiał Cool-Lite Icebreaker’a. Materiał ten cechuje się wyjątkowo szybkim odprowadzaniem wilgoci i zdolnością do utrzymywania termoregulacji na właściwym poziomie.

Nie zapomnij o ochronie oczu i ust!

Wybierając się w góry latem, z zasady pamiętamy o odpowiednim stroju, zapominamy jednak o ochronie oczu. Słońce w górach potrafi być naprawdę ostre, szczególnie na szczytach. Nie każdy wie, że niekorzystnie na nasz wzrok wpływa nie tylko słońce, ale także skąpany w słońcu śnieg czy lód. Trzeba więc pamiętać, by zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Bardzo ważne jest, by okulary, jakie mamy zamiar zabrać w góry były okularami z filtrem przeciw promieniowaniu UV. Pytanie tylko, skąd wiedzieć, że okulary rzeczywiście posiadają takie filtry? Otóż warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają atest, np. EN 166:2001 czy ISO 9001:2000. Trzeba pamiętać, że szkodliwe promieniowanie oddziałuje na nasze oczy nawet w pochmurny dzień, a wraz z wysokością wzrasta promieniowanie ultrafioletowe.

Latem promieniowanie UV jest szczególnie intensywnie, destrukcyjnie wpływa na nasz wzrok, skórę, ale także na nasze usta. Zastanawiając się co zabrać w góry latem, warto pomyśleć o pomadce ochronnej z filtrem UV. Dzięki niej usta nie będą nadmiernie wysychać i pękać. Dobra pomadka powinna być odporna na zmywanie, by być w pełni skuteczną.

Czapka w środku lata? Oczywiście!

Wybierając się w góry latem, pamiętamy zwykle o odpowiednim stroju, wiemy też, że należy zabrać okulary słoneczne. Czapka nie jest jednak oczywistym elementem letniego górskiego wyposażenia. Okazuje się, że słońce w górach jest intensywniejsze, nakrycie głowy jest więc absolutną koniecznością. Powinno ono być stworzone z materiałów o dużej przewiewności i lekkości. Nie jest ważne to, czy będzie to kapelusz, czy bejsbolówka. Popularne w ostatnim czasie są także chusty Buff, których cechą charakterystyczną jest niebywała wprost uniwersalność. Taką chustę można zawiązać na kilkadziesiąt sposobów, może ona stanowić nakrycie głowy, ale także np. szalik czy opaskę na rękę. Nakrycie głowy chroni nie tylko głowę, ale także nasze włosy, które także niezbyt dobrze reagują na zmiany temperatury, wiatr czy ostre słońce.

 

https://www.ceneo.pl/93491563

 

Plecak – nasz sprzymierzeniec w górskich wyprawach

Chyba nikt nie wyobraża sobie górskiej wędrówki bez plecaka na plecach. Do plecaka pakujemy nasz cały ekwipunek, prowiant i wszystko, co będzie nam potrzebne podczas wędrówki. Wybór odpowiedniego plecaka ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu i wygody. Pierwszym dylematem, przed jakim stajemy jest wielkość plecaka. Letnie upały nie sprzyjają dźwiganiu na plecach zbyt wielkiego bagażu. Jaki litraż plecaka wybrać? Zbyt mały plecak nie pozwoli nam na zabranie ze sobą potrzebnych rzeczy, zbyt duży natomiast będzie dla nas dużym ciężarem. W tym przypadku najlepiej wybrać złoty środek. Nie decydujmy się na plecak o litrażu większym, niż tego potrzebujemy. Na jednodniową letnią wycieczkę najczęściej wystarczy nam plecak o pojemności 20-30 litrów. Plecak powinien mieć usztywnione plecy i regulowane ramiączka, co znacząco podniesie komfort użytkowania.

Odpowiedni plecak powinien pozwalać na noszenie bagażu blisko ciała. Środek ciężkości powinien znajdować się centralnie nad nogami i biodrami, wtedy mamy gwarancję najlepszej stabilności. Dobry plecak turystyczny powinien mieć wewnętrzny stelaż o dużej sztywności, warto zwrócić uwagę także na to, czy posiada pas biodrowy, znacząco podnoszący komfort z użytkowania. Przy pakowaniu plecaka powinniśmy pamiętać o tym, że wszelkie ciężkie przedmioty powinny znaleźć się niżej i blisko pleców.

 

https://www.ceneo.pl/50726517

 

Wyprawa kilkudniowa – co zabrać w góry latem?

Jeżeli zastanawiamy się, co zabrać w góry latem, gdy wędrówka ma trwać kilka dni, na pewno warto wspomnieć o namiocie i karimacie. Namiot jest najlepszym sposobem na nocleg, szczególnie, gdy na szlaku nie ma żadnych schronisk ani kwater. Karimata natomiast jest lżejsza od koca, a może się przydać zarówno do noclegu, jak i do odpoczynku w trakcie drogi. Niektórzy wędrowcy cenią sobie także specjalne hamaki turystyczne. Wiele zależy od tego, w jaki rejon się wybieramy i czy będziemy mieli możliwość skorzystania z takiego rozwiązania jak hamak.

Jeżeli wybieramy się w góry na dłużej, musimy pamiętać oczywiście o zabraniu ze sobą większego bagażu, a także większej ilości prowiantu. Pamiętajmy o tym, by prócz przekąsek mieć ze sobą pełnowartościowe dania, które pozwolą na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kalorii. Konieczne jest także zabranie ze sobą większej ilości wody bądź filtra turystycznego, bo nawodnienie organizmu to jedna z ważniejszych kwestii, na którą musimy zwrócić uwagę.

Jaki prowiant zabrać w góry?

Najważniejszym elementem prowiantu, który powinniśmy zabrać w góry latem jest woda. Wysokie temperatury sprawiają, że nasze zapotrzebowanie na wodę jest większe. Mało kto wie, że zimną wodę możemy przechowywać w termosie – co prawda zazwyczaj kojarzymy go z gorącymi napojami, jednak termos nie tylko zatrzymuje ciepło napoju, ale także jego chłód. Zimna woda w termosie dłużej zachowa swoją niską temperaturę. Jeśli nie chcemy nieść ze sobą termosu, można zabrać butelkę wielokrotnego użytku. Jest to rozwiązanie ekologiczne, może być bowiem użytkowane kilka razy. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak bukłak na wodę. Wystarczy, że nasz plecak posiada system nawadniania. Wówczas z powodzeniem możemy wyposażyć go w worek, w którym mieści się płyny. Możemy je spożywać podczas marszu, co zaoszczędza nasz czas i energię.

Oprócz odpowiedniego nawodnienia bardzo istotne jest także, by zabrać ze sobą prowiant. Mowa tutaj o posiłkach i przekąskach, które podładują naszą energię. Kalorie, które zużywamy podczas wzmożonego wysiłku, szczególnie latem, muszą być uzupełniane na bieżąco. Dobrze jest zabrać ze sobą syty posiłek, ale także mniejsze przekąski, które szybko uzupełnią ubytki kalorii. Służą temu np. batony energetyczne.

Mapa, kompas czy nawigacja?

Drogę może pomylić każdy, nawet najbardziej doświadczony wędrowiec. Często przed wyprawą zastanawiamy się, jaką formę nawigacji zabrać w góry. Możemy postawić na rozwiązanie tradycyjne, czyli mapę, możemy także zabrać ze sobą kompas. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą telefonu komórkowego z nawigacją, ale trzeba pamiętać o tym, że w górach nie wszędzie znajdziemy dobry zasięg, a to będzie miało bezpośredni wpływ na działanie systemu nawigującego.

W większości przypadków szlaki są dość dobrze oznaczone, nie ma więc obaw o zbłądzenie. Może się jednak okazać, że z jakiegoś powodu zgubimy szlak, wtedy system nawigacyjny okaże się nieoceniony.

Dodatkowe wyposażenie

Oprócz rzeczy, które każdy musi mieć w plecaku bez względu na porę roku, istnieje cały szereg mniejszych rzeczy, które także są niezwykle przydatne, a wręcz konieczne do zabrania ze sobą. Przyjrzyjmy się liście najważniejszych elementów górskiego letniego ekwipunku.

Krem z filtrem

Zastanawiając się, co zabrać w góry latem, zwykle na myśl przychodzi nam krem z filtrem. Słusznie, bo wędrując kilka godzin szlakiem, najczęściej nie zwracamy uwagi na to, że słońce świeci nam bezpośrednio w twarz. W górach słońce jest intensywniejsze niż na nizinach, łatwo więc może dojść do poparzeń słonecznych w przypadku zbyt długiej ekspozycji twarzy na słońce. Tyczy się to zresztą nie tylko twarzy, ale też ramion czy nóg. Podstawowy zestaw zabezpieczający rejon naszej twarzy przed mocnym słońcem to okulary przeciwsłoneczne i mocny krem z filtrem.

Apteczka pierwszej pomocy

Przygotowując się do wędrówki, nie można zapomnieć o apteczce pierwszej pomocy. Zwróćmy uwagę na jej wyposażenie – powinna zawierać plastry, bandaże, coś do dezynfekcji ewentualnej rany oraz koc termiczny. Apteczka jest jedną z tych rzeczy, które koniecznie powinniśmy zabrać w góry.

Kije trekkingowe

Bardzo popularnym elementem wyposażenia górskiego są kije trekkingowe. Zastanawiając się, co zabrać w góry zimą, jak i co przyda się latem, na myśl wielu z nas przychodzą właśnie kije. Ich fenomen polega na tym, że w łatwy sposób odciążają one kolana podczas wędrówki. Pomagają także przy wspinaczce w trudniejszym terenie. Kije trekkingowe święcą prawdziwe triumfy. Nie zajmują dużo miejsca, bo w wielu przypadkach są składane i można je z powodzeniem przymocować do plecaka, gdy akurat ich nie używamy.

 

https://www.ceneo.pl/87585075

 

Filtr turystyczny do wody

Jak już wspominaliśmy, latem pragnienie wzrasta. Sprzyjają temu wysokie temperatury i wzmożony wysiłek. Może okazać się, że zabrany ze sobą zapas wody będzie niewystarczający. Dobrym pomysłem jest więc, by zabrać w góry latem filtr turystyczny do wody. Taki filtr pozwala na oczyszczenie zaczerpniętej po drodze wody z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu, o ile po drodze znajdują się jakieś źródła, wody na pewno nam nie zabraknie.

Kurtka przeciwdeszczowa

Kurtka przeciwdeszczowa to jedna z tych rzeczy, które warto zabrać w góry latem, nawet gdyby miała przez całą wycieczkę leżeć na dnie plecaka. Deszcz może zdarzyć się o każdej porze roku. Warto być na to przygotowanym nawet, kiedy żadne prognozy nie przewidują deszczu. Kurtka deszczowa powinna być lekka, nie powinna zajmować zbyt wiele miejsca, a do tego powinna w pełni spełniać swoje zadania.

 

https://www.ceneo.pl/46020032

 

Telefon komórkowy

Zastanawiając się, co zabrać w góry latem, często wymienia się telefon komórkowy. Nie każdy jednak wie, że w telefonie powinniśmy wpisać kontakt do bliskiej osoby oznaczony skrótem ICE -skrót od In Case of Emergency. Jest to kontakt do osoby, która zostanie powiadomiona w razie naszego wypadku. Choć szczególnie ważne jest to zimą, latem także musimy pamiętać o tym, że góry są nieprzewidywalne. Nigdy nie możemy mieć pewności, że przewidzieliśmy wszystkie możliwości i nas nie zaskoczy. Zawsze trzeba poinformować bliskich o tym, gdzie się wybieramy i kiedy zamierzamy wrócić.

Analizując, co zabrać w góry latem, nie sposób nie wspomnieć o telefonie komórkowym z naładowaną baterią. Wydaje się to oczywiste, wciąż jednak wiele osób o tym zapomina. W telefonie powinniśmy mieć zapisany numer alarmowy do służb ratunkowych GOPR/TOPR: 601 100 300 oraz numer 112. Każdy, kto wybiera się na dłuższe wędrówki powinien zainstalować w telefonie aplikację Ratunek, za pośrednictwem której możemy w łatwy i szybki sposób zgłosić wypadek i uzyskać pomoc.

Jak się pakować, by o niczym nie zapomnieć?

Przed każdą wędrówką zastanawiamy się, co zabrać w gory, jaki ekwipunek powinien znaleźć się w plecaku. Podekscytowanie wycieczką może sprawić, że zapomnimy o czymś ważnym. Najlepszym rozwiązaniem, by do tego nie dopuścić jest lista rzeczy, które trzeba i które warto zabrać w góry latem. Najlepiej jest zabrać się do tego na kilka dni przed wycieczką, nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zawsze warto pamiętać o zmienności warunków w górach. Nawet latem możliwy jest nagły spadek temperatury, silny wiatr, a także deszcz czy burza. Trzeba więc się do tego przygotować. Pamiętajmy także, że mimo, iż dzień latem jest długi, warto zabrać ze sobą latarkę, najlepiej czołówkę, która nie angażuje rąk. Na szlaku mogą przytrafić się nam różne przygody, które spowolnią powrót, warto mieć to na uwadze i zawsze mieć przy sobie latarkę, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca w plecaku, a czasami jest naprawdę bardzo przydatna.

Pakowanie się zajmuj sporo czasu, warto więc zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, by o niczym nie zapomnieć. Brak którejkolwiek z najważniejszych rzeczy może zniszczyć nam wycieczkę.

Różnice między ekwipunkiem letnim, a zimowym

Analizując, co zabrać w góry latem, a co zimą, dojdziemy do wniosku, że wiele elementów wyposażenia pokrywa się ze sobą. Zarówno latem, jak i zimą warto mieć ze sobą nakrycie głowy. Zimą będzie ono chroniło głowę przed zmarznięciem, latem będzie chroniło nas przed przegrzaniem. W plecaku zarówno latem, jak i zimą musi znaleźć się oczywiście prowiant i woda, jednak różnica jest taka, że zimą zabieramy ze sobą ciepłe napoje, latem natomiast raczej zimne.

Zastanawiając się, co zabrać w góry latem i zimą, z pewnością na myśl przyjdzie nam kurtka. Latem nie musi być ona tak gruba, jak zimą, zawsze jednak powinna znaleźć się w plecaku. Na uwagę zasługują szczególnie kurtki softshellowe, które uchronią nas przed chłodem i wilgocią, a do tego są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w plecaku. W górach warunki zmieniają się bardzo szybko, nie warto więc sugerować się chwilowym upałem, bo wraz z wysokością pogoda może się diametralnie zmienić. Szczególnie, gdy wybieramy się w wysokie partie gór, musimy liczyć się z tym, że pogoda na szczycie będzie zupełnie inna, co więcej, w większości przypadków na szczytach bardzo mocno wieje. Kurtka softshellowa poradzi sobie z takimi warunkami znakomicie. Nie dopuści ani do przewiania, ani do przegrzania.

Podstawowe błędy w pakowaniu – jak ich uniknąć?

Myśląc o tym, co zabrać w góry latem, często popełniamy błędy. Zwykle dotyczą one tego, co pakujemy do naszego plecaka. Jednym z błędów jest zbyt duży plecak. Jeśli jego litraż będzie zbyt duży, a nasz ekwipunek nie zajmie aż tyle miejsca, poszczególne przedmioty w plecaku będą się przesuwać, powodując znaczny dyskomfort.

Innym błędem w decydowaniu o tym, co zabrać w góry latem jest złudne wrażenie idealnych warunków. Nawet, jeśli na dole jest piękna pogoda, nie możemy mieć pewności, że na górze także będzie pięknie. Warto mieć świadomość tego, że jeżeli wybieramy się w wysokie góry, na szczycie możemy nawet spotkać śnieg. Często nie spodziewamy się tego, a to spory błąd. Planując, co wziąć w góry, pamiętajmy o zmiennej temperaturze. Nie ulegajmy złudzeniom, że długie spodnie i buty za kostkę to przesada – w rzeczywistości będziemy wdzięczni sami sobie na szczycie, gdy poczujemy chłodny, porywisty wiatr.

Kolejnym błędem, z jakim często wiąże się letnia wycieczka w góry jest przecenianie długości dnia. Owszem, dzień w lecie jest rzeczywiście długi, jednak warto mieć świadomość, że zmierzch w lesie zapada szybciej. Planując więc, co zabrac w gory trzeba zawsze pamiętać o latarce, nawet, jeśli mamy w zamiarze wrócić za kilka godzin, na długo przed zmierzchem.

Podsumowując – jak spakować się w góry latem?

Co zabrać w góry latem? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy wybierają się w góry na letni urlop czy weekend. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i prosta, choć wiele wymienionych już wyżej elementów należy mieć ze sobą zawsze, zarówno w przypadku wycieczki letniej, jak i zimowej. Zawsze powinniśmy sprawdzać prognozy pogody już na kilka dni przed wyjazdem, by dostosować ekwipunek do aktualnych warunków, choć nie oznacza to, że przewidywane warunki nie mogą ulec zmianie. Pakowanie plecaka na letnią wyprawę wydaje się prostsze niż w zimie i w istocie takie jest. O wielu elementach trzeba jednak pamiętać, by wycieczka pozostawiła po sobie jedynie przyjemne wspomnienia.