Góry Betyckie – perełka na południu Hiszpanii

Usytuowane w południowo-wschodniej części półwyspu Iberyjskiego. Zachwycają krajobrazami i dostarczają wielu wrażeń. Góry Betyckie to ogromne pasmo górskie, oferujące wszelkie możliwe formy turystyki. Od wspinaczki skałkowej, poprzez wyprawy rowerowe, na trekkingu kończąc. Każdy miłośnik gór znajdzie tu coś dla siebie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najbardziej spektakularne miejsca w tym rejonie świata. Zapraszamy do lektury!

Góry Betyckie

Góry Betyckie – słów kilka

Góry Betyckie leżą w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Ciągną się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, mają 600 km długości oraz 100-160 km szerokości. Najbardziej znanym pasmem jest Sierra Nevada, usytuowana na południe od Grenady. Najwyższy szczyt Gór Betyckich to Mulhacen (3478 m n.p.m.), jest jednocześnie najwyższą górą kontynentalnej Hiszpanii.

Do wysokości 600 m góry pokryte są wiecznie zielonymi lasami dębowymi. Ponad nimi, do około 1500 m rosną lasy iglaste. Obszary powyżej 2100 m n.p.m. porasta kolczasta roślinność wysokogórska. Pokrywa śnieżna zalega od listopada do maja i obejmuje tylko partie powyżej 2500 m n.p.m.

Kiedy najlepiej wybrać się w Góry Betyckie?

plecaki w górach

W Góry Betyckie najlepiej wybrać się późną wiosną (maj-czerwiec) lub wczesną jesienią (wrzesień październik), gdyż panują wtedy najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Latem co prawda dni są dłuższe, ale palące słońce nie sprzyja trekkingowi. Szczególnie jeśli wybieracie bardziej wymagające szlaki.

Betyckie Góry rowerem

rower w górach

Odwiedzając Góry Betyckie warto wybrać się na Pico del Veleta (3398 m n.p.m.). Do szczytu prowadzi najwyżej położona droga asfaltowa w Europie. Sięga ona aż do wysokości 3200 m n.p.m. Pozostały odcinek trzeba pokonać szutrówką. Droga ta stanowi nie lada wyzwanie i co roku przyciąga tłumy rowerzystów. Największą trudność sprawia duże przewyższenie oraz suchy, niesprzyjający klimat. Jednak trud wysiłku rekompensują spektakularne krajobrazy. Podjazd zajmuje około 5 godzin. Jednak liczcie się z wieloma przerwami, gdyż widoki zapierają dech w piersiach. Przewyższenie wynosi 2458 m na odcinku 34,5 km. Maksymalne nachylenie nawierzchni to około 22%.

Trasy rowerowe na Pico del Veleta

Na Pico del Veleta możecie dostać się z dwóch stron: od północy lub od południa.

  • Z północy istnieją 2 opcje trasy: stara droga (trasa GR-3200 z miejscowości Güéjar Sierra, a potem A-4025) oraz nowa droga (droga A-395 z Granady). Przy czym na starej drodze jest znacznie mniejsze natężenie ruchu samochodowego. Obie trasy łączą się w punkcie na wysokości 2180 m n.p.m). Wybierając podjazd starą drogą, zaczynacie wyprawę przy rzece Rio Genil. Znajduje się tam pierwsza tablica informacyjna.
  • Z południa prowadzi droga A-412, która w wiosce Capileira (1400 m n.p.m.) zamienia się w drogę Camino de la Sierra. Warto zaznaczyć, że A-412 jest szutrową trasą.

Trekking najwyższy szczyt gór Betyckich

najwyższy szczyt Gór Betyckich

Mulhacén (3478 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Betyckich i Hiszpanii kontynentalnej. Znajduje się na terenie pasma Sierra Nevada. Jest to także raj dla wspinaczy. Po północnej stronie wierzchołka Mulhacén znajduje się stroma ściana skalna, na której wytyczonych jest wiele dróg o zaawansowanym stopniu trudności.

Szlaki trekkingowe na Mulhacén

Na górę prowadzi kilka dróg. W zależności do tego ile macie czasu możecie wybrać wariant 1 lub 2-dniowy.

  • Wariant 1-dniowy. Rozpoczyna się w miejscowości Capileira (1432 m). Trasę można pokonać pieszo lub rowerem. Po drodze mijacie szczyty: Alto del Chorillo (2727 m) oraz Prado Llano (2578 m).
  • Wariant 2-dniowy. Zaczyna się w miejscowości Trevélez. Prowadzą stąd 2 ścieżki na szczyt. Jedna przez Alto del Chorillo (2727 m). Natomiast druga przez Dolinę Siedmiu Jezior (Canada de las SieteLagunas). Noc możecie spędzić w jednym z dwóch schronisk: Refugio de La Caldera, Refugio Villa Vientos).

Ścieżka Króla

El Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla. To najpopularniejszy szlak pieszy w okolicy miejscowości Malaga. Droga przebiega wzdłuż ścian wapiennego wąwozu, po jego prawej stronie. Spacer odbywa się na betonowych platformach, które przytwierdzone są stalowymi wysięgnikami do skały. Trasa liczy łącznie 3 km i znajduje się na wysokości 100 m ponad przepaścią. Swego czasu Ścieżka Króla określana była jako najniebezpieczniejszy szlak pieszy na świecie.

Droga została wybudowana w 1905 roku na potrzeby transportu materiałów potrzebnych do budowy zapory wodnej. Przez kolejne lata nikt nie remontował ścieżki, w związku z czym jej stan się pogarszał. Doszło do wielu śmiertelnych wypadków. W 2000 roku władze zamknęły trasę, jednak mimo to, doświadczeni wspinacze dalej próbowali swoich sił na El Caminito del Rey. W 2014 roku gruntownie zmodernizowano drogę. Postawiono drewniane chodniki z poręczami, kładki oraz most.

W trakcie pierwszego roku funkcjonowania przejście szlakiem było darmowe. Od 2016 roku droga znajduje się w prywatnych rękach i należy uiścić opłatę w wysokości 10 euro. Na głowie należy mieć kask. Przejście całości zajmuje około 2,5 godziny. Trasa jest zamknięta, gdy panują niesprzyjające warunki pogodowe, tj. silny wiatr, deszcz. Najbardziej malowniczy i zarazem najbardziej niebezpieczny odcinek znajduje się na końcu. Pokonujecie wówczas wiszący nad urwiskiem most. Następnie przechodzicie po wiszących ponad przepaścią kładkach. Ten moment dostarcza bardzo wielu wrażeń i podnosi poziom adrenaliny.

Los Cahorros – raj dla wspinaczy

Góry Betyckie to nie tylko trekkingi czy wyprawy rowerowe. To także doskonały region dla wspinaczy skałkowych. Los Cahorros znajduje się nieopodal Monachil (około 10 km od Granady). Znajduje się tu blisko 300 dróg na poziomie trudności 6a-7c+. Przeważają piony oraz lekkie przewieszenia. Wspinaczka odbywa się w wąskim kanionie, ponad rzeką. Nieopodal znajduje się kilka wodospadów. Nie bez powodu miejsce to przyciąga fanów tego sportu – malowniczy krajobraz sprzyja wysiłkowi.

wspinacz skałkowy

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.com