Góry stołowe i okoliczne atrakcje

By
15 czerwca, 2020

Rzadko mamy do czynienia z tak wyjątkowym ewenementem górskim. Fascynujące i nietypowe góry sprawiają wrażenie nieznanych, zaciekawiają. Z przyjemnością się odkrywa takie masywy. Piesze wycieczki nie muszą się kojarzyć z mozołem i bólem nóg. O czym mówimy? Niesamowite Góry Stołowe to dość młode góry, ale są niezwykle urokliwe. Właśnie w tym rejonie mamy możliwość podziwiać nietypowe cuda natury. Do wyboru stoją przed nami liczne szlaki i to wcale nie musi oznaczać pieszych, mozolnych wędrówek. Czym zachwycają Góry Stołowe? Jest w ogóle czym się zachwycać? Zobaczmy, co wiemy na ten temat.

Góry Stołowe z bliska

Co kryją w sobie te słynne góry? Z pewnością mają ciekawą specyfikę. Góry Stołowe to nietypowe pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Ocenia się, że wypiętrzyły się 30 milionów lat temu z nielicznych w Europie gór płytowych, więc już mają swoje lata. Płyty, które składają się na te góry są ułożone poziomo i stąd nazwa. Jak wiadomo Góry Stołowe są płaskie jak stół, jak to się mówi. To sprawia, że można je uznać jako nietypowe wierzchołki. Część Gór Stołowych leży na terenie Czech. Nasi sąsiedzi również mogą się cieszyć widokami na niezwykłe okazy. Te formy możemy oglądać spacerując w otoczeniu pięknego krajobrazu. Zdecydowanie po polskiej stronie Gór Stołowych uda się nam odkryć niesamowite obiekty.

Choć Góry Stołowe możemy odkrywać także w Czechach, to jednak cała wschodnia część Gór Stołowych położona jest w Polsce w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. I tutaj warto podziwiać słynne kolosy. Najbardziej wysunięta na zachód część gór, tzw. pasmo Zawory również jest bogactwem naszego kraju. Polacy mieli ogromne szczęście, że właśnie do nich trafiły najciekawsze obiekty. Góry Stołowe mogą się pochwalić kilkoma najważniejszymi szczytami takimi jak:

 • Szczeliniec Wielki
 • Skalniak
 • Narożnik
 • Kopa Śmierci
 • Broumowskie Ściany
 • Adrspasskoteplicke skaly
 • Wzniesienie Ostasa
 • Zawory

Wyjątkowe góry

Góry Stołowe nie są kolosalnymi górami, bo najwyższy szczyt Szczeliniec Wielki ma 919 m n p m, ale właśnie w tym tkwi ich piękno. Góry Stołowe tworzą sześć kompleksów skalnych: piaskowce ciosowe dolne, piaskowce glaukonitowe, margle ilasto-piaszczyste, margle ilaste, piaskowce ciosowe górne. Choć może brzmi to zagadkowo właśnie taka różnorodność w budowie tych skał sprawia, że są one niezwykle piękne. Góry Stołowe kształtowały się przez lata i teraz możemy cieszyć się ich pięknem. Przeplatające się barwy skałek sprawiają, że góry mają w sobie coś wyjątkowego. Z pewnością każdy będzie chciał je zobaczyć na własne oczy. Podczas przejścia po szlaku koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jak ciekawe są te góry. Rzadko spotyka się tak kolorowe wierzchołki.

Surowce mineralne jakie się składają na Góry Stołowe bardzo zaskakują, ponieważ możemy tutaj dostrzec ich co najmniej kilka. Piaskowce i margle, jakie tutaj występują przybierają barwy od żółtego po brązowy, a czasem czerwony. To powoduje, że Góry Stołowe to bardzo ciekawe pasmo górskie. Z pewnością ich widok sprawia, że turyście się zatrzymują i cieszą oczy widokiem nietypowych gór. Osoby, które widziały te różnorodne góry są zachwycone ich różnorodnością mimo iż one nie mają wielu m n p m. Jak widać niewielkie góry mogą być uznawane za wyjątkowe.

Góry Stołowe leżą na europejskim dziale wodnym, który rozdziela wody mórz Bałtyckiego i Północnego. Są one odwadniane przez cztery rzeki: Łabę, Metuje, Ścinawkę oraz Bystrzycę Dusznicką. Góry Stołowe są znane także z występowania wód mineralnych. W okolicy znajdziemy wiele znanych uzdrowisk takich jak Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Z pewnością warto tutaj dotrzeć i skorzystać z leczniczego klimatu tych rejonów. Na pewno poczujemy się lepiej. Ten region docenią szczególnie osoby starsze i schorowane. Okolica Gór Stołowych obfituje także w lecznicze zakątki. Przyjemnością będzie skosztowanie mineralnej czystej wody. Nie możemy ominąć takiej atrakcji w tej okolicy.

Klimat i pogoda w Stołowych

Jak widać Góry Stołowe to bogactwo pod każdym względem. Ich wygląd już sam o tym świadczy. A co możemy powiedzieć o klimacie? Jaką pogodę zastaniemy w Górach Stołowych? Położenie Gór Stołowych sprawia, że w ciągu roku jest tutaj więcej dni pochmurnych niż słonecznych. W okresie jesienno-zimowym występuje tutaj największe zachmurzenie. Wtedy nie mamy co liczyć na piękną pogodę i bezchmurne niebo nad górami. Także w Górach Stołowych na pewno się nie zgrzejemy, bo promienie słońca rzadko będą nas otulały. Osoby, dla których 20 stopni to za mało na pewno muszą się cieplej ubrać na wędrówkę po Stołowych. Z pewnością polar przyda się na wycieczkę w Stolowe. Wybierając się na wycieczkę z dziećmi koniecznie trzeba wziąć pod uwagę prognozę pogody.

Góry Stołowe mapa ukazują się nam jako zielony teren. I rzeczywiście mamy tutaj do czynienia z licznymi świerkowymi lasami, co sprawia, że powietrze ma specyficzny zapach. Niewielka ilość lasów łęgowych także ma wpływ na to, jak prezentują się okolice Gór Stołowych. Gdy już się nam znudzą masywy to możemy cieszyć się lasem i spotkaniem z naturą. To na pewno będzie odprężające. Któż nie miałby ochoty na spacer w lesie. Taka możliwość z pewnością ucieszy osoby, które cenią sobie ciszę i spokój. Zdecydowanie odkryjemy tutaj takie spokojne zakątki. Na wycieczce dobrze mieć możliwość pobyć samemu ze swoimi myślami.

W Górach Stołowych mamy możliwość spacerować po licznych łąkach. Właśnie tutaj spotkamy się z symbolem ziemi kłodzkiej pełnikiem europejskim. Wyglądem kwiat przypomina małą różę, co wygląda niesamowicie. Jego żółty kolor sprawia, że polana wypełniona kwiatami bardzo zachwyca. Skoro mowa o roślinności, jaką spotkamy w Górach Stołowych to warto zaznaczyć, że w zacienionych i wilgotnych szczelinach skalnych występuje wiele roślin cieniolubnych i higrofilnych. Znajdziemy tutaj słynne wątrobowce. Nagrzane słońcem skały również są świetnym miejscem dla roślin kserotermicznych. Kolorowe łąki będą sprzyjały niesamowitym widokom i trzeba je uchwycić na zdjęciach. Zielony teren bardzo uspokaja i na pewno docenimy to na szlaku jako atrakcję.

Jako ciekawostkę można uznać fakt, że występuje tutaj ślimak karpacki. Należy on do najciekawszych gatunków ślimaków. W Górach Stołowych na pewno spotkamy również jednego z najmniejszych ślimaków świdrzyka stępionego. Spacerując możemy również się natknąć na salamandrę plamistą lub żmiję zygzakowatą. To będzie niesamowity widok. Na niejednej stronie przewodnika znajdziemy opis tych zwierzątek. Każdy region ma przedstawicieli nietypowych gatunków zwierząt. Można się zainteresować tym tematem. Dlatego warto się udać w Góry Stołowe.

Góry Stołowe – co warto zobaczyć?

Góry Stołowe to wyjątkowy region w Polsce. Właśnie tutaj mamy możliwość podziwiać majestatyczne kolosy o różnych kształtach. Nic dziwnego, że w to miejsce przyjeżdża co roku tylu turystów. Niesprawiające żadnych trudności szlaki pozwolą nam odkryć całe piękno Gór Stołowych. Wystarczy spakować plecak i jechać na świetną przygodę. Co takiego w ogóle kryją w sobie te góry? Zobaczmy, w których miejscach na pewno nie może nas zabraknąć.

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry Stołowe kryją w sobie bogactwo nietypowych masywów skalnych, bogatą roślinność i także wyjątkowe zwierzęta. Jak najbardziej to wszystko zostało docenione przez badaczy przyrody i na terenie Sudetów Środkowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Jeden z 23 parków narodowych w Polsce znajduje się przy granicy polsko-czeskiej. Czy warto tutaj przyjechać? Odpowiedź jest oczywista.

Park Narodowy Gór Stołowych zajmuje obszar około 63 km2. Właśnie ten teren obejmuje między innymi Szczeliniec Wielki i Skalniak. Słynne uzdrowiska, o których wspominaliśmy to także bogactwo tego parku narodowego. Krajobraz jaki możemy dostrzec w Parku oddaje wyjątkowość tego miejsca. Nigdzie indziej nie uda się nam zobaczyć tylu nietypowych skałek, większych i mniejszych. Przemierzając teren parku na pewno nie będziemy mogli wyjść z zachwytu. Widząc pierwszy raz nietypowe skałki będziemy pod wrażeniem.

Park Narodowy Gór Stołowych został założony w 1993 roku i od tamtej pory przyciąga rzesze turystów. Słynna wieś Karłów, która leży na terenie parku narodowego jest jedną z atrakcji. To właśnie baza wypadowe w największe atrakcje Gór Stołowych. Park Narodowy Gór Stołowych na pewno będzie konieczną atrakcją, jaką musimy zobaczyć przy okazji zwiedzania tego regionu. Czas przejścia po okolicy nie ma znaczenia. Najlepiej wygospodarować większą jego ilość.

Wycieczka do parku – dobry pomysł?

Góry Stołowe atrakcje jakie mamy możliwość zobaczyć to właśnie ten piękny park. Tutaj można z mapą w ręku podziwiać okolicę i odkrywać zakątki parku narodowego. Z każdym krokiem na pewno uda się nam zobaczyć majestatyczne skały ale i zieloną okolicę. Przydadzą się nam Góry Stołowe mapy, które będą nam wskazywały najważniejsze atrakcje. Również na stronie internetowej parku narodowego znajdziemy potrzebne i ciekawe informacje. Warto przed rozpoczęciem wycieczki dowiedzieć się co nieco. Wtedy będzie można zwrócić uwagę na najważniejsze obiekty i nie przegapi się najważniejszych. A jest ich sporo w parku narodowym. Taka wycieczka to świetny pomysł na wypad ze znajomymi czy rodziną. Zobaczymy piękny rejon Polski.

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych

W Gorach Stołowych nie będziemy się męczyć podczas zwiedzania, ponieważ nie jesteśmy w wysokich górach, ale na pewno musimy poznać z bliska najwyższe szczyty Gór Stołowych. Czy te nie największe wierzchołki kryją w sobie coś wyjątkowego?

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec nazywany Wielkim. Jego wysokość to 919 m n p m. Jak widać nie jest to kolos, lecz ma w sobie sporo uroku. Szczyt znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jeśli chcemy zobaczyć Sudety to jest to właśnie jedna z większych atrakcji. Zdecydowanie nie możemy pominąć tego obiektu. Szczyt należy do Korony Gór Polski. Ten słynny wykaz szczytów zawiera w sobie właśnie też tę perełkę Sudetów. Warto zaznaczyć, że jeśli lubimy przyglądać się pięknym krajobrazom, to w tej okolicy znajdziemy liczne tarasy widokowe z panoramą Sudetów. Właśnie tutaj trzeba się zatrzymać i podziwiać majestat szczytu.

Szczyt porośnięty lasem

Wierzchołek już z daleka ukazuje się nam jako trapezoidalny obiekt porośnięty lasem iglastym. Powierzchnia szczytu ze względu na swoją zwietrzałą i popękaną strukturę przybiera różne kształty. To sprawia, że szczyt przyciąga uwagę. Jeśli jesteśmy uważnymi obserwatorami to dostrzeżemy obiekty które są skałami przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta. Zabawa w zgadywanie kształtów, jakie przypominają skałki będzie świetną atrakcją dla dzieci.

Najwyższy szczyt Sudetów ukazuje się nam jako wyjątkowa i ciekawa góra, ale w jej okolicy mamy możliwość natknąć się na głębokie wąwozy i korytarze. Tam panuje swoisty mikroklimat i znajdziemy w tym miejscu śnieg.

Na sam szczyt o wysokości 919 m n p m dostaniemy krętymi schodami. Szlak składający się z 665 schodów doprowadzi nas na sam czubek najwyższego szczytu Gór Stołowych. Po drodze warto się zatrzymać w schronisku PTTK “Na Szczelińcu”. Stary budynek ma swój klimat, ale z tego miejsca także możemy podziwiać rozległą panoramę na okolicę i okoliczne góry. To coś wspaniałego. Także tutaj mamy możliwość usiąść na chwilę i odpocząć. Zanim staniemy na Szczelińcu- już możemy się cieszyć niesamowitymi widokami na okolicę Gór Stołowych. Okrężny szlak, którym dostaniemy się do Szczelińca zaczyna się i kończy w słynnym okolicznym Karłowie.

Najwyższy wierzchołek- widziany na ekranie?

Jako szczegół warto dodać, iż na Szczelińcu a dokładniej w Piekiełku został nakręcony film: “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Choćby dla tego szczegółu warto zobaczyć to miejsce. Wizyta w Gorach Stołowych na pewno nie będzie nudna. Co jeszcze znajdziemy w tej okolicy?

Błędne Skały – piękne skalne miasto

Okolice Gór Stołowych obfitują w liczne atrakcje i piękne obiekty górskie. Jak najbardziej nie można pominąć Błędnych Skał, które znajdują się opodal. Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n p m to coś wspaniałego. Okazałe skałki tworzą skalne miasto i turyści mogą spacerować podziwiając te dzieła. Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego. Jeśli spojrzymy na mapę to słynne Błędne Skały ukażą się nam między Kudową-Zdrojem a miejscowością Karłów. Znajdując się w tym miejscu jesteśmy blisko czeskiej granicy.

Błędne Skały to niesamowicie piękny i specyficzny zespół bloków skalnych. Właśnie w tej części Sudetów na terenie Parku Narodowego możemy je podziwiać, Głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości są dostępne do zwiedzania przez turystów i dlatego warto tutaj przyjechać przy okazji zwiedzania Gór Stołowych.

Jak dotrzeć do Błędnych Skal?

Na niejednej stronie, która opisuje atrakcje Gór Stołowych znajdziemy informację o tym, jak można dotrzeć do Błędnych Skal. Przez te słynne obiekty skalne prowadzą dwa szlaki. Żółty rozpoczyna się w Dusznikach-Zdrój i kończy w miejscowości Karłów. Możemy również zdecydować się na wybranie trasy z Polanicy-Zdrój i również na koniec zameldować się w słynnej miejscowości Karłów.

Pośród Błędnych Skal znajdziemy różnorodne obiekty ze skałek takie jak maczugi, grzyby czy słupy. Cały czas znajdujemy się po polskiej stronie Sudetów. Trasa turystyczna, jaka wiedzie wśród tych obiektów pozwoli nam je podziwiać. Jak najbardziej warto się tutaj udać na wycieczkę z całą rodziną. Szlak nie jest trudny, a na pewno przejście tej malowniczej i ciekawej trasy pozostanie w naszej pamięci na długo. Czas przejścia trasy jest zależny od nas, ale na pewno nie będziemy się spieszyć na szlaku. Warto dobrze poznać każdą skałę, jaka ukaże się naszym oczom. Widoki na Sudety na pewno też będą bardzo urokliwe.

Skalne Grzyby – ważny odcinek szlaku

Wybierając się w okolice Gór Stołowych na pewno musimy zarezerwować sobie więcej czasu, żeby starczyło go na przejścia najważniejszych odcinków trasy. Z pewnością sprawdzimy wcześniej, które miejsca wydają się najbardziej atrakcyjne. Na pewno nie możemy pominąć Skalnych Grzybów. Znajdują się one w południowo-wschodnim odcinku Sudetów. Grupa tych oryginalnie ukształtowanych form skalnych uplasowana jest na wysokości 680-700 m n p m. Rozciągają się one na odcinku około 2 km. Także z pewnością uda się nam tak zaplanować wycieczkę, by podziwiać wszystkie formy Skalne Grzyby.

Jako najciekawsze uznaje się skałki mające kształt grzybów, maczug, baszt i bram. Obiekty, które zostały zbudowane ze skał cieszą się ogromną popularnością i co roku podziwia je mnóstwo turystów. Zwiedzając okolicę dowiemy się, iż szereg form skalnych posiada własne nazwy. Są to np. “Borowik”, “Skalne- Wrota”, “Zrośnięte Grzyby”, “Pingwinki”, “Piętrowe Grzyby”.

Jeśli chcemy dostać się do Skalnych Grzybów czerwonym szlakiem to musimy wyruszyć w miejscowości Karłów i kierować się do miasta Wambierzyce. Właśnie ten szlak pozwoli nam podziwiać Skalne Grzyby. Inną opcją jest szlak niebieski z Polanicy-Zdrój lub mnóstwo szlaków żółtych. Wystarczy zerknąć do któregoś serwisu internetowego i na stronie uzyskamy informacje o tym, którędy się kierować, by móc podziwiać grzybki ze skał.

Wspinaczka skałkowa na terenie Parku Narodowego

Z pewnością miłośnicy wspinaczki ucieszą się z faktu, iż na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych po polskiej stronie mamy możliwość wspinać się po skałach. Wspinaczka skałkowa została oficjalnie dopuszczona na terenie Parku Narodowego. W kilku miejscach mamy do dyspozycji ściany ze skał. Najważniejsze to:

 • Szczeliniec Wielki
 • Narożnik
 • Kopa Śmierci
 • Pod Starym Biwakiem
 • Radkowskie Skały
 • Filary Skalne

Ciekawe skałki do wspinaczki

Po polskiej stronie Gór Stołowych nie tylko możemy zwiedzać okolicę i podziwiać ciekawe skały, ale na pewno też wspinaczka będzie świetną atrakcją dla aktywnych. Trzeba uzyskać na to zgodę, by móc przemierzać po skałach Parku Narodowego. Jednorazowe zezwolenie na wspinaczkę to także opłata w wysokości 20 zł. Możemy zerknąć do serwisu internetowego, by się dowiedzieć, z którego miasta ruszyć na wspinaczkową wyprawę. Góry Stołowe nie mają wielu m n p m, więc wspinaczka będzie przyjemnością. Uprawiając wspinaczkę w tym rejonie nie możemy używać asekuracji (kotwy, friendy), by nie niszczyć skał. Na stronie Parku Narodowego znajdziemy informacje o wspinaczce w rejonie Gór Stołowych.

Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych

Teren Gór Stołowych obfituje w liczne atrakcje dla turystów. Jak najbardziej tutaj możemy podziwiać oryginalne skałki, spacerować labiryntami wśród skałek. Teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest także znany z tego, iż tutaj znajdziemy liczne trasy na narty biegowe. Miłośnicy tego sportu z pewnością docenią to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do jazdy na nartach. Z pewnością będzie można poszaleć w Stołowych- także w sezonie zimowym.

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych co roku przygotowuje się trasy dla narciarzy. Gęsta sieć szlaków pozwala na poruszanie się po całym obszarze Gór Stołowych i to także po czeskiej stronie. Szlaki po polskiej stronie łączą się z tymi, które należą do naszych sąsiadów. Mamy naprawdę wiele szlaków do wyboru.

Najdłuższa trasa na narty biegowe w Górach Stołowych to czerwony szlak z miejscowości Karłów-Pasterka-Karłówek-Droga nad Urwiskiem-Skalne Grzyby-Batorówek. To 25,5 km dobrze przygotowanej trasy dla narciarzy. Na pewno jest to trasa dla bardziej zaawansowanych biegaczy. Ale początkujący biegacze nie muszą się martwić. Dla nich też znajdą się odpowiednie trasy. Właśnie dlatego Góry Stołowe są tak atrakcyjne również zimą. Możemy tutaj spędzić czas na trasach narciarskich.

Góry Stołowe – turystyka rowerowa

Każdy dla kogo piesze wędrówki są za spokojne mogą się wybrać w okolice Gór Stołowych rowerem. Szlaki rowerowe zostały wyznaczone na terenie Parku Narodowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To wszystko oznacza, że możemy zobaczyć najważniejsze obiekty gór właśnie podczas rowerowej przejażdżki. Specjalnie przygotowane ścieżki rowerowe pozwalają bezpiecznie jeździć po tej pięknej okolicy.

Ścieżki rowerowe zostały oznakowane kolorami niebieskim, czerwonym i zielonym. Na stronie Parku na pewno znajdziemy informacje o tym, którędy dokładnie się poruszać. Mamy możliwość pokonać więcej lub mniej kilometrów w zależności od tego, jaką kondycją możemy się pochwalić. Trasa prowadząca do Szczelińca ale i też inne rozpoczynają się w polskiej miejscowości Karłów. To miejsce jest nam dobrze znane, bo właśnie stąd mamy możliwość ruszyć na szlaki piesze czy też rowerowe. Na pewno musimy zachować ostrożność na szlakach i doświadczenie w takiej jeździe bardzo się nam przyda.

Motorem po Gorach Stolowych?

Trasa prowadząca przez niezwykle urokliwe pasmo górskie przyciąga także motocyklistów, dla których zwiedzanie świata na dwóch kołach jest najbardziej atrakcyjne. Mamy możliwość jeździć w tej okolicy motorem i z pewnością będzie to urokliwa trasa. Musimy zarezerwować wiele czasu, by móc dotrzeć do najładniejszych atrakcji tego regionu.

Większość motocyklistów jest zachwycona trasą, która prowadzi z Polanicy-Zdrój. Właśnie tuta j możemy dostać się najprościej, bo krajową ósemką. Tę część Polski możemy zwiedzić z Polanicy, ponieważ to idealne miejsce na bazę wypadową. Po prostu będzie nam najprościej dostać się w konkretne atrakcje tego regionu. Nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu, bo jest ich mnóstwo. Trzeba przyznać, że ceny noclegu nie są wygórowane. Podczas wycieczki na pewno musimy spróbować mineralnych wód, jak już będziemy w Polanicy. Przyjemnością będzie także przejażdżka Drogą Stu Zakrętów na motorze. Z pewnością po wycieczce zatrzymamy się na kawę w jednej z kawiarni. Zwiedzanie Stolowych na motorze ma ten plus, że możemy szybko się przemieszczać w okolicy.

Skalne Miasto w Czechach

Przy okazji wizyty w Górach Stołowych musimy zobaczyć Skalne- Miasto w Czechach. Właśnie ten słynny kamienny labirynt to atrakcja pobliskiej okolicy. Skałki zostały wyrzeźbione siłami natury i jak najbardziej zachwycą nas swoim wyglądem. Planując wycieczkę w Góry Stołowe możemy pomyśleć o tym, by zobaczyć to miejsce. Wznoszące się skały ku niebu zostały porośnięte lasem, co sprawia, że wyglądają niesamowicie.

Większość skałek znajdująca się po polskiej stronie będzie dla nas dostępna przez cały sezon. To sprawia, że możemy swobodnie zaplanować wyjazd w okolice Gór Stołowych. Widok gór zachwyca i jak najbardziej odkryjemy coś nowego w Górach Stołowych. Skały przypominają niedźwiedzia czy psa, więc na pewno ucieszy nas taki widok. Opłaca się odwiedzić Czechy przy okazji wizyty w Górach Stołowych.

Radkowskie Skały

Okolica Gór Stołowych obfituje w liczne atrakcje i do większości z nich dostaniemy się z miejscowości Karłów. Po polskiej stronie gór naprawdę mamy możliwość podziwiać majestatyczne kolosy górskie. Choć z reguły Góry Stołowe przyciągają ogrom turystów, to znajdziemy tutaj miejsca, o których mniej się mówi. Na pewno jednym z nich są Radkowskie Skały. Zostały one ukryte za drzewami, co sprawia, że dostaniemy się do nich urokliwą dróżką.

Spokojne i odludne miejsce

Podziwiając te nietypowe skały- na pewno dostrzeżemy patyki, które je podpierają. Na pewno musimy pozostawić je na swoim miejscu. Pod prawie każdą skałą możemy sobie zrobić zdjęcie, by została nam pamiątka. Skały- przypominają różne kształty a nawet uśmiechniętą twarz. Na pewno dotrzemy też do Progu Radkowa i tutaj będziemy mogli się położyć na skale i podziwiać piękny widok. Radkowskie Skały- to kolejne miejsce na spacer wśród skałek. Najlepiej jak zaplanujemy czas spokojnego przejścia wśród tych skałek. Miejsca tego typu nie są aż tak znane, ale dzięki temu nie musimy tutaj się przepychać wśród tłumów turystów. Ma to swój plus.

Fort Karola

Na każdej górskiej wycieczce na pewno wyczekujemy tego momentu, gdy widoki nas zachwycą i powiemy to słynne “WOW”. Nie inaczej będzie w Górach- Stołowych. Fort Karola to świetny punkt widokowy. Śmiało można go polecić jako uwieńczenie wędrówki i ostatni punkt, który ukaże nam całe piękno Gór Stołowych. Właśnie tutaj możemy poświęcić czas na chwilę zadumy i podziwianie widoków, jakie się przed nami ukazują. Odpoczynek w takim miejscu to coś niesamowitego.

Zwiedzanie ruin

Któż z nas nie lubi zwiedzać ruin i zastanawiać się, co się działo wcześniej w danym miejscu. Znajdujące się wśród skałek ruiny na pewno mają swój klimat i jest to kolejny obiekt, który możemy zobaczyć w tej okolicy. Panoramy z tego miejsca zapierają dech w piersiach, ponieważ widzimy najwyższe szczyty Gór. Jak najbardziej takie nietypowe miejsca również opłaca się zobaczyć. Najlepiej zaznaczyć je na mapie jako punkt wędrówki. Do Fortu Karola dostaniemy się od Lisiej Przełęczy. Co ciekawe do tego miejsca nie prowadzi żaden szlak, ale na pewno trafimy. To raptem 10 minut spaceru i będziemy na miejscu. Zwiedzając Skały- Puchacza możemy dotrzeć również tutaj. Nigdzie indziej nie zobaczymy takiego widoku na panoramę Gór Stołowych. Ruiny stwarzają wyjątkowy klimat.

Ostas – Labirynt Skalny

Nie tylko po polskiej stronie Gór Stołowych znajdziemy wyjątkowe obiekty i atrakcje. Czesi również mają czym się pochwalić i między innymi Ostas to perełka Stołowych znajdująca się po ich stronie granicy. To dominująca piaskowcowa góra. Wysoka na 700 m góra jest atrakcją rezerwatu skalnego Ostas. Szlak to bardzo nieprzewidywalna, ale i zabawna ścieżka. W niektórych momentach mamy wrażenie, że nie ma przejścia dalej, lecz jest ono sprytnie ukryte. Takie tajemne przejścia na pewno będą atrakcją dla dzieci ale nie tylko. Właśnie tutaj możemy się wybrać na wycieczkę całą rodziną. Czeka na nas wiele ciekawych atrakcji.

Trzeba przyznać, że w labiryncie skalnym Ostas spaceruje się wybornie. Nie jest to męczące, a uda się nam zobaczyć nietypowe większe i mniejsze skałki. Liczne punkty widokowe pozwalają nam dostrzec Borumovskie Steny, a czasami nawet Karkonosze.

Dolny Labirynt Koci Zamek

Dolny Labirynt Koci Zamek w tej okolicy również jest jednym z popularniejszych obiektów, które każdy musi zobaczyć. Na miejsce dotrzemy zielonym szlakiem. Na początku idziemy lasem, lecz w pewnym momencie spotykamy się ze skałami. W tym momencie będziemy musieli się odrobinę nagimnastykować, gdzieniegdzie przecisnąć przez wąskie przejście. Wieże kocie skałki są wysokie nawet na 20 metrów. Z pewnością ich widok zachwyca. Osoby, które miały możliwość przebywać w innych Skalnych miastach będą zadowolone z takiej wycieczki w okolicę Ostas. Skaly, ogromne masywy zwiedzimy także tutaj. Ostas to świetne miejsce, jakie jest w okolicy.

Kudowa -Zdrój i kotlina kłodzka

Na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego znajduje się Kudowa -Zdrój. Zdecydowanie opłaca się przyjechać do tego miejsca. Znajduje się ono nieopodal najważniejszych atrakcji Stolowych, więc nie może nas tutaj zabraknąć. Kudowa Zdrój przede wszystkim może się pochwalić obecnością Czermnej Kaplicy Czaszek, odrestaurowanego parku zdrojowego z pijalnią wód mineralnych. Właśnie Kudowa Zdrój to punkt centralny dla wycieczek w Stolowe. Ogromna baza noclegowa zachęca także do przyjazdu w to miejsce. Kudowa posiada Muzeum Zabawek co na pewno będzie atrakcją dla dzieci, ale nie tylko.

Z Kudowy-Zdrój do pobliskich atrakcji

Właśnie z Kudowy Zdrój możemy zwiedzić atrakcje Gór Stołowych. Szlaki z miejsca Karłów także zaprowadzą nas do Kudowy. Jak najbardziej opłaca się tak zaplanować trasę wędrówki, by zahaczyć Kudowę i to nie będzie trudne. Liczne przejścia prowadzą właśnie przez to miejsce. Z pewnością będziemy zachwyceni możliwością zobaczenia kolejnego punktu w tej okolicy. Wyjątkowe i słynne stare miasto z pewnością nas urzeknie swoją oryginalnością. Przyjemnie jest wybrać się na spacer w tej okolicy.

Droga Stu Zakrętów

Podsumowując ciekawe miejsca w Górach Stołowych- trzeba zwrócić uwagę na Drogę Stu Zakrętów. Jest to trasa, która absolutnie urzeknie każdego swoją specyfiką. Asfaltowy odcinek, który łączy Kudowę Zdrój z Radkowem nazywany jest Drogą Stu Zakrętów. Ma około 23 kilometrów, a deniwelację określa się na ponad 400 metrów. Jest to trasa tak urokliwa, że bardzo często turyści nią przemierzają tylko i wyłącznie w celu podziwiania okolicy. Droga wiedzie głównie lasem przez Lisią Przełęcz i Karłów. Tą trasą przetniemy polską część Stołowych.

Ekstremalna trasa?

Miejscami trasa jest wąska i znajdujemy się nad przepaścią. Liczne zakręty sprawiają, że ta droga dla niektórych będzie ekstremalna. Przemierzając tę trasę możemy podziwiać pomalowane na czerwono drzewo, co sprawia, że trasa jeszcze bardziej zapadnie nam w pamięć. Tą drogą dostaniemy się do większości atrakcji w okolicy, więc z pewnością nikt jej nie przeoczy.

Góry Stołowe – gdzie się zatrzymać?

Gory Stołowe obfitują w liczne atrakcje i nic dziwnego, że co roku przyjeżdża tutaj tylu turystów. Z pewnością pobyt w tej okolicy sprawi nam ogromną frajdę i przyjemność. Musimy tylko przemyśleć, gdzie się zatrzymamy, by było bardzo blisko do najważniejszych atrakcji. Możliwości jest co najmniej kilka.

Zaczynając planowanie wycieczki w Gory Stolowe- musimy zerknąć na miejsca noclegowe w Polanicy-Zdrój, Kudowie-Zdrój, Dusznikach-Zdrój. W słynnym Karłowie również znajdziemy dobre miejsce na nocleg. Mamy możliwość wynająć sobie domek albo pokój w pensjonacie. Na pewno dobre miejsce noclegowe także będzie miało wpływ na to, jak bardzo będziemy zadowoleni z wycieczki. Choć głównie będziemy pewnie zwiedzać, ale wybierając się na kilka dni w Stolowe dobrze jak mamy świetną bazę wypadową i dobre warunki do spania. To pozwoli nam się cieszyć wypadem. Możemy sprawdzić najlepsze noclegi w internecie i poczytać opinie turystów.

Góry Stołowe – planujemy wycieczkę

Górskie wycieczki sprawiają wiele przyjemności i wspaniale się poznaje nowe miejsca, ogląda majestatyczne górki. Widoki jakie roztaczają się na południu Polski także zachęcają do przyjazdu właśnie tutaj. Jak najbardziej Stolowe to świetna opcja na miły wypad z rodziną czy przyjaciółmi. Będziemy mogli wiele zobaczyć i na pewno nikt nie będzie się nudził. Widok masywów skalnych zapiera dech w piersiach i na pewno zrobimy nie jedno zdjęcie.

Osoby, które nie chcą zbytnio się zmęczyć na szlaku na pewno docenią charakterystykę Gor Stolowych. Tutaj nie mamy do czynienia z mozolną wędrówką. Można przyjemnie spacerować z całą rodziną. Jak najbardziej dzieci będą zachwycone spacerem w nowej okolicy. Przyjemnie będzie spędzić czas na łagodnym szlaku.

Dostępne źródła pozwalają nam dzisiaj dokładnie zaplanować każdy punkt wycieczki i wtedy będzie ona udana. Najlepiej usiąść i zaplanować dokładnie, co i kiedy chcemy zobaczyć. Możliwości jest wiele, bo okolice Gor Stolowych to bardzo ciekawy region. Liczne skaly, które możemy odkryć będą dla nas czymś nowym, co bardzo nas ucieszy. Wiemy już, że w Gorach Stolowych mamy możliwość zobaczyć skaly, łąki. Spacerowanie spokojnym szlakiem pozwoli na miły odpoczynek na łonie natury. Już dziś zacznijmy pakować plecak i planować wyjazd w te wyjątkowe Gory.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies

Polityka prywatności