Góry Stołowe i ich fantastyczne atrakcje!

Co ciekawego można robić na terenie Gór Stołowych? Te piękne formacje skalne zachwycą każdego, a liczne atrakcje tych okolic sprawiają, że jest to idealne miejsce na urlop!

Jak powstały Góry Stołowe?

Co kryją w sobie te słynne góry? Z pewnością mają ciekawą specyfikę. Góry Stołowe to nietypowe pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Ocenia się, że wypiętrzyły się 30 milionów lat temu z nielicznych w Europie gór płytowych, więc już mają swoje lata. Płyty, które składają się na te góry, są ułożone poziomo i stąd nazwa. Mówi się, że Góry Stołowe są płaskie jak stół. To sprawia, że można je uznać jako nietypowe wierzchołki. Część Gór Stołowych leży na terenie Czech. Nasi sąsiedzi mogą się cieszyć widokami na niezwykłe okazy, ale po stronie polskiej Gór Stołowych także można oglądać niesamowite krajobrazy!

Góry Stołowe z bliska

Gdzie są Góry Stołowe?

Choć Góry Stołowe możemy odkrywać także w Czechach, to jednak cała wschodnia część Gór Stołowych znajduje się po stronie polskiej w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. I tutaj warto podziwiać słynne formacje skalne i cenne obszary, które zdecydowano się chronić, tworząc Park Narodowy Gór Stołowych. Najbardziej wysunięta na zachód część gór, tzw. pasmo Zawory również jest bogactwem naszego kraju. Polacy mieli ogromne szczęście, że właśnie do nich trafiły najciekawsze obiekty.

Gdzie są Góry Stołowe?

Najwyższy szczyt Gór Stołowych

Góry Stołowe nie są kolosalnymi górami, bo najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki, który ma 919 m n.p.m., ale właśnie w tym tkwi ich piękno. Masywy tworzą sześć kompleksów skalnych: piaskowce ciosowe dolne, piaskowce glaukonitowe, margle ilasto-piaszczyste, margle ilaste, piaskowce ciosowe górne.

Góry Stołowe kształtowały się przez lata i teraz możemy cieszyć się ich pięknem. Przeplatające się barwy skałek sprawiają, że mają w sobie coś wyjątkowego.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych

Góry Stołowe mogą się pochwalić kilkoma najważniejszymi szczytami takimi jak:

  • Szczeliniec Wielki (właściwe Góry Stołowe)
  • Skalniak
  • Narożnik
  • Kopa Śmierci
  • Broumowskie Ściany
  • Adršpašskoteplické skály
  • Wzniesienie Ostasa
  • Zawory

 

Wyjątkowe góry

Jak wyglądają Góry Stołowe?

Surowce mineralne, jakie się składają na Góry Stołowe, bardzo zaskakują, ponieważ możemy tutaj dostrzec ich co najmniej kilka. Piaskowce i margle, jakie tutaj występują, przybierają barwy od żółtego po brązowy, a czasem czerwony. To powoduje, że Góry Stołowe to bardzo ciekawe pasmo górskie. Z pewnością ich widok sprawia, że turyści się zatrzymują i cieszą oczy widokiem nietypowych gór.

Jak wyglądają Góry Stołowe?

Góry Stołowe leżą na europejskim dziale wodnym, który rozdziela wody mórz Bałtyckiego i Północnego. Są one odwadniane przez cztery rzeki: Łabę, Metuje, Ścinawkę oraz Bystrzycę Dusznicką. Góry Stołowe są znane także z występowania wód mineralnych. W okolicy znajdziemy wiele znanych uzdrowisk takich jak Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Z pewnością warto tutaj dotrzeć i skorzystać z leczniczego klimatu tych rejonów.

Klimat i pogoda w Stołowych

Góry Stołowe ukazują się nam jako zielony teren. I rzeczywiście mamy tutaj do czynienia z licznymi świerkowymi lasami, co sprawia, że powietrze ma specyficzny zapach. Niewielka ilość lasów łęgowych także ma wpływ na to, jak prezentują się okolice Gór Stołowych. Gdy już się nam znudzą masywy, to możemy cieszyć się lasem i spotkaniem z naturą.

Klimat i pogoda w Stołowych

W Górach Stołowych mamy możliwość spacerować po licznych łąkach. Właśnie tutaj spotkamy się z symbolem ziemi kłodzkiej pełnikiem europejskim. Wyglądem kwiat przypomina małą różę, co wygląda niesamowicie. Jego żółty kolor sprawia, że polana wypełniona kwiatami bardzo zachwyca. Nagrzane słońcem skały również są świetnym miejscem dla roślin kserotermicznych.

Klimat i pogoda w Stołowych

Jako ciekawostkę można uznać fakt, że występuje tutaj ślimak karpacki. Należy on do najciekawszych gatunków ślimaków. W Górach Stołowych na pewno spotkamy również jednego z najmniejszych ślimaków świdrzyka stępionego. Spacerując, możemy również się natknąć na salamandrę plamistą lub żmiję zygzakowatą.

Góry Stołowe, jak zaplanować wycieczkę?

Na wycieczkę po Górach Stołowych warto wybrać się z większym plecakiem. Chociaż przez te piękne okolice wiodą szlaki turystyczne, w pokonaniu których nie napotkamy większych trudności, to warto pamiętać, że jesteśmy w górach.

Wygodne, stabilne buty z grubą podeszwą to podstawa. Ciepłe ubrania i kurtka przeciwdeszczowa latem także będą niezbędne. Zimą, wiadomo, bez czapki i rękawiczek do ciepłej kurtki się nie obejdzie. Ubranie musi nas chronić przed zimnem i zapewnić komfort podczas wędrówek.

Góry Stołowe, jak zaplanować wycieczkę?

Do plecaka pakujemy także zapas wody i jedzenia. Ani Szczeliniec Wielki, ani Kudowski Park Zdrojowy nie zachwycą nas swoimi widokami, jeśli będziemy głodni i spragnieni. Na wycieczkę w góry warto również zabrać naładowany telefon.

Szlaki są bardzo dobrze oznaczone, dlatego trudno się zgubić w Górach Stołowych. Stosunkowo krótki czas przejścia najpopularniejszych tras dodatkowo wyklucza niespodziewane trudności na dzikich terenach.

Góry Stołowe – co warto zobaczyć?

Góry Stołowe oferują widoki, które robią ogromne wrażenie. Właśnie tutaj mamy możliwość podziwiać majestatyczne formacje skalne o różnych kształtach. Nic dziwnego, że w to miejsce przyjeżdża co roku mnóstwo turystów. Niesprawiające żadnych trudności szlaki pozwolą nam odkryć całe piękno Gór Stołowych. Co takiego w ogóle kryją w sobie te góry?

Góry Stołowe – co warto zobaczyć?

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry Stołowe kryją w sobie bogactwo nietypowych masywów skalnych, bogatą roślinność i także wyjątkowe zwierzęta. Jak najbardziej to wszystko zostało docenione przez badaczy przyrody i na terenie Sudetów Środkowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych. Jeden z 23 parków narodowych w Polsce znajduje się przy granicy polsko-czeskiej.

 

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych zajmuje obszar około 63 km2. Właśnie ten teren obejmuje między innymi Szczeliniec Wielki i Skalniak. Słynne uzdrowiska, o których wspominaliśmy to także bogactwo dostępne w Parku Narodowym Gór Stołowych.

Park Narodowy Gór Stołowych został założony w 1993 roku i od tamtej pory przyciąga rzesze turystów. Słynna wieś Karłów, która leży na terenie parku jest jedną z atrakcji. To właśnie baza wypadowa w największe atrakcje Gór Stołowych. Park Narodowy Gór Stołowych na pewno będzie konieczną atrakcją, jaką musimy zobaczyć przy okazji zwiedzania tego regionu. Pamiętajmy przy okazji, że wybierając się na górską wycieczkę w te rejony, musimy ściśle trzymać się wyznaczonych szlaków.

Park Narodowy Gór Stołowych kryje w sobie wiele atrakcji, które opiszemy później. W tym miejscy warto wspomnieć wyjątkowe miejsce: Wielkie Torfowisko Batorowskie, gdzie znajdują się tereny bagienne, nieudostępnione do zwiedzania.

Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych

W Górach Stołowych nie będziemy się męczyć podczas zwiedzania, ponieważ nie jesteśmy w wysokich górach, ale na pewno musimy poznać z bliska najwyższe szczyty Gór Stołowych.

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Jak widać, nie jest to kolos, lecz ma w sobie sporo uroku. Na szczyt dotrzemy, odwiedzając Park Narodowy Gór Stołowych.

Jeśli chcemy zobaczyć Sudety, wycieczka na szczyt Szczelińca Wielkiego to jedna z większych atrakcji. Szczyt należy do Korony Gór Polski. Warto zwrócić szczególną uwagę na tarasy widokowe z panoramą Sudetów i doskonałym widokiem na Góry Sowie.

Szczyt porośnięty lasem

Na Szczeliniec Wielki dostaniemy się od strony Karłowa. Szlak składający się z 665 schodów doprowadzi nas na sam czubek najwyższego szczytu Gór Stołowych. Po drodze warto się zatrzymać w schronisku PTTK „Na Szczelińcu”. Stary budynek ma swój klimat, ale z tego miejsca także możemy podziwiać rozległą panoramę na okolicę i okoliczne góry.

Szczeliniec Wielki widziany na ekranie?

Jako szczegół warto dodać, iż na Szczelińcu a dokładniej w Piekiełku został nakręcony film: „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Choćby dla tego szczegółu warto zobaczyć to miejsce. Wizyta w Gorach Stołowych na pewno nie będzie nudna. Co jeszcze znajdziemy w tej okolicy?

Błędne Skały – piękne skalne miasto

Okolice Gór Stołowych obfitują w liczne atrakcje i piękne obiekty górskie. Znajdujące się nieopodal Błędne Skały to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki. Zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m. to coś wspaniałego. Okazałe skałki tworzą skalne miasto i turyści mogą spacerować przez ciasne przejścia i zaułki, co dostarcza mnóstwa zabawy!

Błędne Skały – piękne skalne miasto

Błędne Skały możesz podziwiać, odwiedzając Park Narodowy Gór Stołowych. Jeśli spojrzymy na mapę, to słynne Błędne Skały ukażą się nam między Kudową-Zdrojem a miejscowością Karłów. Znajdując się w tym miejscu, jesteśmy blisko czeskiej granicy.

Błędne Skały to niesamowicie piękny i specyficzny zespół bloków skalnych. Głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości są dostępne do zwiedzania przez turystów i dlatego warto tutaj przyjechać przy okazji zwiedzania Gór Stołowych.

Jak dotrzeć do Błędnych Skal?

Błędne Skały - piękne skalne miasto

Na niejednej stronie, która opisuje Główny Szlak Sudecki i atrakcje Gór Stołowych, znajdziemy informację o tym, jak można dotrzeć do Błędnych Skał. Przez te słynne obiekty skalne prowadzą dwa szlaki. Najpierw należy iść żółtym szlakiem rozpoczynającym się w Dusznikach-Zdrój i kończącym w miejscowości Karłów. Możemy również zdecydować się na wybranie trasy z Polanicy-Zdrój i również na koniec zameldować się w słynnej miejscowości Karłów. Spacer po Błędnych Skałach dostarczy wiele emocji!

Błędne Skały pozwolą nam zobaczyć różnorodne obiekty ze skałek takie jak maczugi, grzyby czy słupy. Trasa turystyczna, jaka wiedzie wśród Błędnych Skał, pozwoli nam odbyć interesujący spacer. Jak najbardziej warto się tutaj udać na wycieczkę z całą rodziną, także z małymi dziećmi. Szlak nie jest trudny, a na pewno przejście tej malowniczej i ciekawej trasy pozostanie w naszej pamięci na długo. Przybliżony czas przejścia trasy wynosi 40 minut, jednak dokładny czas przejścia jest zależny od nas i od tego, jak długo będziemy podziwiać widoki.

Skalne Grzyby – ważny odcinek szlaku

Wybierając się w okolice Gór Stołowych, na pewno musimy zarezerwować sobie więcej czasu, żeby starczyło go na przejścia najważniejszych odcinków trasy. Na pewno nie możemy pominąć Skalnych Grzybów. Znajdują się one w południowo-wschodnim odcinku Sudetów. Bazę wypadową można zrobić na parkingu obok Radkowskich Skał.

Grupa tych oryginalnie ukształtowanych form skalnych uplasowana jest na wysokości 680-700 m n.p.m. Rozciągają się one na odcinku około 2 km. Także z pewnością uda się nam tak zaplanować wycieczkę, by podziwiać wszystkie formy Skalne Grzyby.

Skalne Grzyby - ważny odcinek szlaku

Jeśli chcemy dostać się do Skalnych Grzybów czerwonym szlakiem, to musimy wyruszyć w miejscowości Karłów i kierować się do miasta Wambierzyce. Właśnie ten szlak pozwoli nam podziwiać Skalne Grzyby. Inną opcją jest szlak niebieski z Polanicy-Zdrój lub mnóstwo szlaków żółtych. Wystarczy zerknąć do któregoś serwisu internetowego i na stronie uzyskamy informacje o tym, którędy się kierować, by móc podziwiać grzybki ze skał.

Białe Skały

Jeśli chcesz przejść się efektowną ścieżką u podnóża imponujących formacji skalnych zbudowanych z piaskowca kwarcowego, koniecznie odwiedź Białe Skały. Każda skała ma swoją własną, ciekawą nazwę, a łatwo dostępne ścieżki czynią trasę ciekawą i łatwą do przejścia. Skalny labirynt robi niesamowite wrażenie.

Na Białe Skały możecie dostać się z Lisiej Przełęczy, idąc szlakiem żółtym. Z kolei od Białych Skał szlak zielony prowadzi krótką drogą do Skał Puchacza. Po drodze możecie podziwiać wspaniałe Góry Orlickie.

Skały Puchacza

Na skały Puchacza wiedzie szlak oznaczony kolorem niebieskim. Z Lisiej Przełęczy, wzdłuż Drogi Stu Zakrętów docieramy do Skał Puchacza.

Skały Puchacza to wysokie urwisko skalne powstałe w miejscu kamieniołomu z czasów II Wojny Światowej. Najlepsze widoki na zapierające dech w piersiach formacje Skał Puchacza oferuje miejsce gdzie szlak zielony łączy się ze szlakiem niebieskim.

Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych

Teren Gór Stołowych obfituje w liczne atrakcje dla turystów. Jak najbardziej tutaj możemy podziwiać oryginalne skałki, spacerować labiryntami wśród skałek. Teren Parku Narodowego Gór Stołowych jest także znany z tego, iż tutaj znajdziemy liczne trasy na narty biegowe. Miłośnicy tego sportu z pewnością docenią to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do jazdy na nartach. Z pewnością będzie można poszaleć w Stołowych- także w sezonie zimowym.

Narciarstwo biegowe w Górach Stołowych

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych co roku przygotowuje się trasy dla narciarzy. Gęsta sieć szlaków pozwala na poruszanie się po całym obszarze Gór Stołowych i to także po czeskiej stronie. Szlaki po polskiej stronie łączą się z tymi, które należą do naszych sąsiadów. Mamy naprawdę wiele szlaków do wyboru.

Góry Stołowe – turystyka rowerowa

Każdy dla kogo piesze wędrówki są za spokojne, może się wybrać w okolice Gór Stołowych rowerem. Szlaki rowerowe zostały wyznaczone na terenie Parku Narodowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. To wszystko oznacza, że możemy zobaczyć najważniejsze obiekty gór właśnie podczas rowerowej przejażdżki. Specjalnie przygotowane ścieżki rowerowe pozwalają bezpiecznie jeździć po tej pięknej okolicy.

Góry Stołowe - turystyka rowerowa

Ścieżki rowerowe prowadzą przez szlak zielony, niebieski i czerwony. Na stronie Parku na pewno znajdziemy informacje o tym, którędy dokładnie się poruszać.

Motorem po Górach Stołowych?

Trasa prowadząca przez niezwykle urokliwe pasmo górskie przyciąga także motocyklistów, dla których zwiedzanie świata na dwóch kołach jest najbardziej atrakcyjne. Mamy możliwość jeździć w tej okolicy motorem i z pewnością będzie to urokliwa trasa. Musimy zarezerwować wiele czasu, by móc dotrzeć do najładniejszych atrakcji tego regionu.

Motorem po Gorach Stolowych?

Większość motocyklistów jest zachwycona trasą, która prowadzi z Polanicy-Zdrój. Właśnie tutaj możemy dostać się najprościej, bo krajową ósemką. Tę część Polski możemy zwiedzić z Polanicy, ponieważ to idealne miejsce na bazę wypadową.

Skalne Miasto Adrspach w Czechach

Przy okazji wizyty w Górach Stołowych musimy zobaczyć Skalne Miasto w Czechach. Właśnie ten słynny kamienny labirynt to atrakcja pobliskiej okolicy. Skałki zostały wyrzeźbione siłami natury i jak najbardziej zachwycą nas swoim wyglądem. Planując wycieczkę w Góry Stołowe, możemy pomyśleć o tym, by zobaczyć to miejsce. Wznoszące się skały ku niebu zostały porośnięte lasem, co sprawia, że wyglądają niesamowicie.

Skalne Miasto w Czechach

Większość skałek znajdująca się po polskiej stronie będzie dla nas dostępna przez cały sezon. To sprawia, że możemy swobodnie zaplanować wyjazd w okolice Gór Stołowych. Widok gór zachwyca i jak najbardziej odkryjemy coś nowego w Górach Stołowych. Skały przypominają niedźwiedzia czy psa, więc na pewno ucieszy nas taki widok.

Po stronie czeskiej warto zobaczyć również popularne Adrszpasko-Teplickie Skały i przespacerować się przez Broumovské stěny.

Radkowskie Skały

Okolica Gór Stołowych obfituje w liczne atrakcje i do większości z nich dostaniemy się z miejscowości Karłów. Po polskiej stronie gór naprawdę mamy możliwość podziwiać majestatyczne kolosy górskie. Choć z reguły Góry Stołowe przyciągają ogrom turystów, to znajdziemy tutaj miejsca, o których mniej się mówi. Na pewno jednym z nich są Radkowskie Skały. Zostały one ukryte za drzewami, co sprawia, że dostaniemy się do nich urokliwą dróżką. Pomiędzy Radkowskimi Skałami, a Batorowem znajdują się Skalne Grzyby.

Spokojne i odludne miejsce

Spokojne i odludne miejsce

Podziwiając te nietypowe skały na pewno dostrzeżemy patyki, które je podpierają. Na pewno musimy pozostawić je na swoim miejscu. Pod prawie każdą skałą możemy sobie zrobić zdjęcie, by została nam pamiątka. Skały przypominają różne kształty, a nawet uśmiechniętą twarz. Na pewno dotrzemy też do Progu Radkowa i tutaj będziemy mogli się położyć na skale i podziwiać piękny widok. Radkowskie Skały to kolejne miejsce na spacer wśród skałek. Najlepiej jak zaplanujemy czas spokojnego przejścia wśród tych skałek. Miejsca tego typu nie są aż tak znane, ale dzięki temu nie musimy tutaj się przepychać wśród tłumów turystów. Ma to swój plus.

Fort Karola

Na każdej górskiej wycieczce na pewno wyczekujemy tego momentu, gdy widoki nas zachwycą i powiemy to słynne WOW. Nie inaczej będzie w Górach Stołowych. Fort Karola to doskonały punkt widokowy. Można go polecić jako uwieńczenie wędrówki i ostatni punkt, który ukaże nam całe piękno Gór Stołowych. Właśnie tutaj możemy poświęcić czas na chwilę zadumy i podziwianie widoków, jakie się przed nami ukazują. W stronę Fortu Karola możemy iść z Drogi Stu Zakrętów.

Zwiedzanie ruin

Któż z nas nie lubi zwiedzać ruin i zastanawiać się, co się działo wcześniej w danym miejscu. Znajdujące się wśród skałek ruiny na pewno mają swój klimat i jest to kolejny obiekt, który możemy zobaczyć w tej okolicy. Panoramy z tego miejsca zapierają dech w piersiach, ponieważ widzimy najwyższe szczyty Gór. Jak najbardziej takie nietypowe miejsca również opłaca się zobaczyć. Najlepiej zaznaczyć je na mapie jako punkt wędrówki. Do Fortu Karola dostaniemy się od Lisiej Przełęczy. Co ciekawe do tego miejsca nie prowadzi żaden szlak, ale na pewno trafimy. To raptem 10 minut spaceru i będziemy na miejscu. Zwiedzając Skały- Puchacza możemy dotrzeć również tutaj. Nigdzie indziej nie zobaczymy takiego widoku na panoramę Gór Stołowych. Ruiny stwarzają wyjątkowy klimat.

Ostas – Labirynt Skalny

Nie tylko po polskiej stronie Gór Stołowych znajdziemy wyjątkowe obiekty i atrakcje. Czesi również mają czym się pochwalić i między innymi Ostas to perełka Stołowych znajdująca się po ich stronie granicy. To dominująca piaskowcowa góra. Wysoka na 700 m góra jest atrakcją rezerwatu skalnego Ostas. Szlak to bardzo nieprzewidywalna, ale i zabawna ścieżka. W niektórych momentach mamy wrażenie, że nie ma przejścia dalej, lecz jest ono sprytnie ukryte. Takie tajemne przejścia na pewno będą atrakcją dla dzieci, ale nie tylko. Właśnie tutaj możemy się wybrać na wycieczkę całą rodziną. Czeka na nas wiele ciekawych atrakcji.

Ostas - Labirynt Skalny

Trzeba przyznać, że w labiryncie skalnym Ostas spaceruje się wybornie. Nie jest to męczące, a uda się nam zobaczyć nietypowe większe i mniejsze skałki. Liczne punkty widokowe pozwalają nam dostrzec Borumovskie Steny, a czasami nawet Karkonosze.

Dolny Labirynt Koci Zamek

Dolny Labirynt Koci Zamek

Dolny Labirynt Koci Zamek w tej okolicy również jest jednym z popularniejszych obiektów, które każdy musi zobaczyć. Na miejsce dotrzemy zielonym szlakiem. Na początku idziemy lasem, lecz w pewnym momencie spotykamy się ze skałami. W tym momencie będziemy musieli się odrobinę nagimnastykować, gdzieniegdzie przecisnąć przez wąskie przejście. Wieże kocie skałki są wysokie nawet na 20 metrów. Z pewnością ich widok zachwyca. Osoby, które miały możliwość przebywać w innych Skalnych miastach będą zadowolone z takiej wycieczki w okolicę Ostas. Skaly, ogromne masywy zwiedzimy także tutaj. Ostas to świetne miejsce, jakie jest w okolicy.

Kudowa-Zdrój i kotlina kłodzka

Na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego znajduje się Kudowa-Zdrój. Zdecydowanie opłaca się przyjechać do tego miejsca. Znajduje się ono nieopodal najważniejszych atrakcji Stołowych, więc nie może nas tutaj zabraknąć. Kudowa-Zdrój przede wszystkim może się pochwalić obecnością Czermnej Kaplicy Czaszek, odrestaurowanego parku zdrojowego z pijalnią wód mineralnych. Właśnie Kudowa Zdrój to punkt centralny dla wycieczek w Stołowe. Ogromna baza noclegowa zachęca także do przyjazdu w to miejsce. Kudowa posiada Muzeum Zabawek, co na pewno będzie atrakcją dla dzieci, ale nie tylko.

Z Kudowy-Zdrój do pobliskich atrakcji

Z Kudowy-Zdrój do pobliskich atrakcji

Właśnie z Kudowy Zdrój możemy zwiedzić atrakcje Gór Stołowych. Szlaki z miejsca Karłów także zaprowadzą nas do Kudowy. Jak najbardziej opłaca się tak zaplanować trasę wędrówki, by zahaczyć Kudowę i to nie będzie trudne. Liczne przejścia prowadzą właśnie przez to miejsce. Z pewnością będziemy zachwyceni możliwością zobaczenia kolejnego punktu w tej okolicy. Wyjątkowe i słynne stare miasto z pewnością nas urzeknie swoją oryginalnością. Przyjemnie jest wybrać się na spacer w tej okolicy.

Droga Stu Zakrętów

Podsumowując ciekawe miejsca w Górach Stołowych, warto wspomnieć o Drodze Stu Zakrętów. Jest to trasa, która absolutnie urzeknie każdego swoją specyfiką. Asfaltowy odcinek, który łączy Kudowę-Zdrój z Radkowem nazywany jest Drogą Stu Zakrętów. Ma około 23 kilometrów, a deniwelację określa się na ponad 400 metrów. Jest to trasa tak urokliwa, że bardzo często turyści przemierzają ją tylko i wyłącznie w celu podziwiania okolicy. Droga wiedzie głównie lasem przez Lisią Przełęcz i Karłów. Tą trasą przetniemy polską część Stołowych.

Ekstremalna trasa?

Miejscami trasa jest wąska i znajdujemy się nad przepaścią. Liczne zakręty sprawiają, że ta droga dla niektórych będzie ekstremalna. Przemierzając tę trasę, możemy podziwiać pomalowane na czerwono drzewo, co sprawia, że trasa jeszcze bardziej zapadnie nam w pamięć. Tą drogą dostaniemy się do większości atrakcji w okolicy, więc z pewnością nikt jej nie przeoczy.

Góry Stołowe, jakie miejscowości?

Gory Stołowe obfitują w liczne atrakcje i nic dziwnego, że co roku przyjeżdża tutaj tylu turystów. Z pewnością pobyt w tej okolicy sprawi nam ogromną frajdę i przyjemność. Musimy tylko przemyśleć, gdzie się zatrzymamy, by było bardzo blisko do najważniejszych atrakcji. Możliwości jest co najmniej kilka.

Góry Stołowe - gdzie się zatrzymać?

Dobrą bazę wypadową stanowi Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój i Duszniki-Zdrój. Nieco mniej możliwości oferuje nam Radków.

Góry Stołowe — noclegi

Zaczynając planowanie wycieczki w Góry Stołowe — musimy zerknąć na miejsca noclegowe w Polanicy-Zdrój, Kudowie-Zdrój, Dusznikach-Zdrój. W słynnym Karłowie również znajdziemy dobre miejsce na nocleg. Mamy możliwość wynająć sobie domek albo pokój w pensjonacie. Warto zwrócić uwagę na Dom Wypoczynkowy Szczelinka, czy luksusową Residence Alexia.

Możemy sprawdzić najlepsze noclegi w internecie i poczytać opinie turystów.

Pytania od czytelników

Pytania od czytelników

Czy w góry stołowe można z psem?

Nie wszędzie można spacerować po górach z czworonogiem, ale Góry Stołowe dopuszczają spacery z psami. Oczywiście należy pamiętać, aby sprzątać po swoim psie.

Góry stołowe, jak dojechać z Warszawy?

Znajdujące się na Dolnym Śląsku Góry Stołowe są w odległości około 470 km od Warszawy. Droga samochodem przez drogę ekspresową S8 potrwa około 6 godzin z przerwą na posiłek i kawkę.

Do Kudowy-Zdroju dostaniemy się również pociągiem i tutaj podróż potrwa 4 godziny, więc warto wziąć tę alternatywę pod uwagę.

Góry Stołowe, ile czasu potrzeba na najciekawsze szlaki?

Wędrówki po Górach Stołowych można sobie tak zaplanować, by się zbytnio nie forsować. Tutejsze szlaki są bardzo przyjazne, a robionych kilometrów nie czuje się tak bardzo, jak przy wchodzeniu na Śnieżkę na przykład. Na każdą trasę warto zaplanować sobie cały ranek do późnego popołudnia, by móc się nacieszyć wszystkimi widokami, czy to na lisiej przełęczy, czy przy podziwianiu najwyższego szczytu Gór Stołowych.

Góry Stołowe, kiedy jechać?

Największą popularnością Stołowe cieszą się latem. Jeśli chcecie uniknąć tłumów turystów, postawcie na wczesną wiosnę lub zimę.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny