Kazbek: czy dasz radę wejść na jeden z najwyższych szczytów Kaukazu?

Kazbek to jeden z najwyższych szczytów, na które można się wspiąć, a podjęcie tej próby wiąże się z odwiedzeniem Gruzji. Kazbek należy do gór Kaukazu i jest chętnie odwiedzany przez miłośników wspinaczki. Czy dasz radę wejść na ten szczyt? Poniżej prezentujemy wszystkie informacje dotyczące tej góry!

Kazbek charakterystyka okolic szczytu

Szczyt Kazbek znajduje się na terenie Gruzji i Rosji, znajdując się dokładnie na granicy obu państw. Wierzchołek o wysokości 5033 m n.p.m. jest jednym z najwyższych szczytów Kaukazu, czyli regionu leżącego między Europą a Azją. Oprócz imponującej wysokości Kazbek przyciąga uwagę jeszcze innymi cechami. Góra dawno temu była czynnym wulkanem, ale od około 6 tysięcy lat jest w stanie drzemki. Nie wiadomo, kiedy drzemiący wulkan ponownie się obudzi, natomiast wydobywające się z jego powierzchni gazy stanowią stosunkowo niegroźne, ale bardzo interesujące zjawisko.

Kazbek charakterystyka okolic szczytu

Wyziewy wulkaniczne, które możemy zaobserwować na górze Kazbek profesjonalnie są określane jako solfatary. Tym mianem określa się otwory i miejsca, z których wydostają się mieszanki siarki, siarkowodoru, przegrzanej pary wodnej oraz dwutlenku węgla. Solfatary są charakterystyczne dla drzemiących oraz wygasających wulkanów. Opary nie są bardzo gorące, natomiast trzeba przyznać, że prezentują się bardzo klimatycznie i zjawiskowo.

Wejścia na szczyty górskie zawsze wymagają jakiejś bazy startowej i nie inaczej jest z górą Kazbek. Bazą wypadową na szczyt jest miasteczko Kazbegi. To mieścinka położona w dolinie i otoczona niesamowitymi widokami, jakie tworzą górujące nad nią szczyty. Tam znajdziemy wszystkie potrzebne do przetrwania artykuły oraz nocleg. Góry otaczają dodatkowo klimatyczne wsie, które oferują nie tylko piękne widoki, ale także wyjątkowy klimat. Zatrzymując się w Kazbegi, która od kilka lat temu wróciła do starej, mniej chwytliwej nazwy Stepancminda, warto znaleźć czas na poszerzenie wycieczki o kilka miejsc. Niżej podpowiadamy, które miejsca szczególnie mogą Ci się spodobać!

Kazbek charakterystyka okolic szczytu-cminda

  • Niesamowity klasztor prawosławny na wysokości, czyli Święta Trójca (Cminda Sameba). Klasztor znajduje się na wysokości 2170 m n.p.m. i wygląda naprawdę magicznie na tle surowych szczytów. Z miejsca w okolicy klasztoru mamy szeroką panoramę nad widniejący w górze Kazbek.
  • Zeta Camping Juta to miejsce, które znajduje się w Parku Narodowym Kazbegi na wysokości 2300 m n.p.m. Tutaj, oprócz zapierających dech w piersiach okolic, mamy okazję bliżej poznać się z gruzińskimi końmi. Przejażdżka konno w tak pięknej panoramie gór mocno kojarzy się ze scenami najpopularniejszych filmów romantycznych przedstawiających dawne czasy.
  • Przełęcz Krzyżowa jest charakterystycznym punktem, z którego w dół prowadzi trasa do Kazbegi. Niesamowitość tego miejsca polega oczywiście na znacznej wysokości, ponieważ Przełęcz Krzyżowa sięga około 2380 m n.pm.m. Na szczyt przełęczy wygodnie jest się dostać z miasta Tbilisi, czyli stolicy Gruzji. To obowiązkowy punkt, na który warto się udać jeszcze przed wspinaczką na Kazbek, ponieważ łatwiej jest się do niego dostać. Trasa prowadząca na szczyt przełęczy jest pokryta asfaltem i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Doskonała rozgrzewka na początek.

Szlaki turystyczne w górach Kaukazu

Mimo, że Kazbek jest uznawany za szczyt stosunkowo prosty do zdobycia i jest właściwie jedynym pięciotysięcznikiem, który można zdobyć, będąc turystą z dobrą kondycją i olejem w głowie, a nie doświadczonym alpinistą. Wiele dużo niższych szczytów wiąże się z większymi zagrożeniami, co niestety skłania wiele osób do świadomej bezmyślności. Warto zatem podkreślić, że szlaki turystyczne w górach Kaukazu jako tako nie istnieją. To nie jest Mont Blanc, gdzie na szczyt prowadzi oznakowana droga, po której ciągnie się sznur turystów. I to jest w górach Kaukazu piękne. Tam jest natura, są piękne widoki, do których mamy nieograniczony dostęp. Na sam początek trasy do zdobycia Kazbeku dojedziesz wygodnie autem. A co mamy dalej?

Trasa na wierzchołek Kazbeku

Łatwo się domyślić, że brak wyznaczonych szlaków turystycznych nie jest problemem. Wystarczy dobra mapa lub przewodnik, wystarczy doświadczona osoba, która zgrabnie poprowadzi ekipę. Ważne jest również przygotowanie, o którym powiemy sobie niżej. Tak czy inaczej, początek trasy rozpoczyna prawdziwą przygodę. Każdy odcinek (ciężko przecież wspiąć się na sam szczyt bez przerw) kończy się jakiś charakterystycznym punktem. Zaczynamy na wysokości 1800 m n.p.m. i kończymy przy Stacji Meteo, by następnie rozpocząć atak szczytowy i skończyć na poziomie na ponad 5000 m n.p.m.

  • Pierwszy odcinek trasy na szczyt kończy się w okolicy klasztoru Świętej Trójcy, o którym wspominaliśmy wyżej. Z Kazbegi można tam dotrzeć na piechotę w czasie około 2 godzin. Miejsce to znajduje się na wysokości 2170 m n.p.m. Można również skorzystać z usług górskiej „taksówki”. Tak, w okolice cerkwi można dojechać autem. Trasa jest bardzo prosta i ciężko się zgubić, dlatego warto pokonać ją pieszo i poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Świętej Trójcy. Chyba że na podziwianie tego miejsca zostawicie sobie na zupełnie inny termin. Niesamowite miejsca warto oglądać z uwagą a nie w stresie czy zmęczeniu.
  • Kolejny etap rozpoczyna już prawdziwą wspinaczkę górską, gdzie liczy się uwaga. To również świetny sprawdzian dla tego, co przygotowaliście. Na wysokości blisko 2200 m n.p.m. mamy szansę zmierzyć się z prawdziwymi trudami wędrówki.
  • Kolejny przystanek będzie miał miejsce na wysokości 3100 m n.p.m. i prawdopodobnie nawet najlepsza kondycja nie uchroni nikogo przed zasapaniem. Pokonanie tego odcinka zajmuje około 4 godzin przez większą część trasy idzie się prosto pod górę. To pierwszy wymagający wysiłku fragment zdobywania Kazbeku. Zanim będzie można zatrzymać się na nocleg, konieczne będzie pokonanie rzeki. Na tym etapie wspinaczki będziemy mogli mieć wspaniały widok na lodowiec. Nie jakiś tam lodowiec, tylko ten, na którego szczyt mamy zamiar się dostać.

Trasa na wierzchołek Kazbeku

Ostatni odcinek do Stacji Meteo

Jak się domyślacie, kiedy przychodzi czas noclegu, nie czeka na nas pięciogwiazdkowy hotel. Marzenia o wygrzaniu się przy kominku trzeba będzie zostawić sobie na później. W okolicy zastanie Was wystarczająco dużo płaskiego terenu, by rozłożyć własne namioty. Do dyspozycji wspinaczy jest również rura z dostępną wodą. Przed wypiciem warto ją przegotować. Po kolacji można przystąpić do snu. Prawdopodobnie nie będzie to Twoja najlepsza noc w życiu, ale czego się nie robi dla przygody, prawda?

  • Po wstaniu rozpoczynamy etap wspinaczki na lodowiec. Kazbek pokazuje się w tym momencie z drugiej strony, mniej przyjaznej dla osób niedoświadczonych.
  • Lodowiec będzie wymagał od nas kilkugodzinnej wspinaczki, zanim dotrzemy do Stacji Meteo, czyli kolejnego miejsca na przystanek. Bardzo pomocne na tym etapie podróży będą raki. Odcinek jest niebezpieczniejszy w przypadku złej pogody, o którą w górach nie jest trudno. Niezależnie od pory roku należy uważać na szczeliny, w które można z łatwością wpaść.
  • Upragniona Stacja Meteo pojawi się przed nami na wysokości 3560 m n.p.m. Tutaj będzie ostateczny czas na przygotowanie się do wyjścia na szczyt Kazbeku. I niezależnie od tego, czy wspinamy się w sezonie letnim, czy zimą, bez doświadczenia i sprzętu do wspinaczki nie mamy dalej czego szukać.

Nie jest złym pomysłem, by znajdując się pod Stacją Meteo stwierdzić, że dobrze będzie zawrócić. Na tym odcinku trasy na wierzchołek Kazbeku trzeba spędzić co najmniej dzień, by zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Należy być również przygotowanym na chorobę wysokościową, która może w tym czasie dać się we znaki. Bardzo wiele turystów właśnie przy Stacji Meteo decyduje się zakończyć swoją wspinaczkę. To bardzo mądre podejście: ocenić rozsądnie swoje siły i przygotowanie. W końcu 3560 m n.p.m. to również źródło przepięknych krajobrazów!

Ostatni odcinek do Stacji Meteo

Warto również wspomnieć, że słynna Stacja Meteo nie jest stacją meteorologiczną, a schroniskiem. Nocleg wewnątrz schroniska jest płatny, podobnie jak rozbicie własnego namiotu w okolicy. Sami decydujemy, gdzie wygodniej nam spędzić noc albo kilka nocy. Dobrze jest zarezerwować nocleg w schronisku już będąc w mieście Kazbegi. Co prawda w schronisku również nie czekają luksusy, ale jest cieplej i wygodniej niż w namiocie na poziomie blisko 4000 m n.p.m. Ważne jest też, by nie nastawiać się na dokupienie zapasów w razie potrzeby. Schronisko jest bardziej garażem dla ludzi niż skromnym hostelem. Z jednej strony to może być dużym nieudogodnieniem dla niektórych, a z drugiej czego się spodziewać na takiej wysokości.

Od stacji Meteo na wierzchołek Kazbeku

Wszyscy, który decydują się zostać pod Stacją Meteo (lub wewnątrz schroniska) i przygotowywać się do ataku szczytowego, zmierzą się z ogromnym wyzwaniem w swoim życiu. Niekoniecznie dlatego, że to wysoka góra i że natura z łatwością może nas zabić. To najczarniejszy scenariusz, a Ty będziesz miał zupełnie inne powody do łez. Zastanówmy się, z czym kojarzy się nam lodowiec? Z przeraźliwym zimnem? Bingo! Dwa lub trzy dni na poziomie ponad 3000 m n.p.m. będzie odpowiednikiem spania na dworze w namiocie podczas ostrej zimy. Co najmniej dwie noce. Przypominamy, że Stacja Meteo jest naszą bazą po blisko 2 dniach wędrówki.

  • Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz zdecydować się na rezygnację z wejścia na szczyt Kazbeku. W sezonie letnim ostateczny atak na Kazbek będzie również bardzo trudny i angażujący.

Kolejnym etapem pobytu na górze Kazbek jest proces aklimatyzacji. Od tego, jak dobrze nam on pójdzie, zależy dalszy scenariusz zdobycia Kazbeku. Do wierzchołka został jeszcze spory kawałek trasy, a pobyt przy Stacji należy potraktować jako ostateczne przygotowanie do ataku pięknego wierzchołka, jakim jest Kazbek.

Od stacji Meteo na wierzchołek Kazbeku

Jeśli nie zdecydowałeś się powrócić do Kazbegi, masz teraz czas na to, by zwiedzać lodowiec. Niektórzy polecają zajrzenie do kapliczki znajdującej się na poziomie 3900 m n.p.m., a inni polecają iść wzdłuż trasy na szczyt, by w odpowiednim momencie zawrócić z powrotem do Stacji. Takie wyprawy pozwolą Ci się przyzwyczaić do warunków panujących w górach na naprawdę imponujących wysokościach. Mowa tu o jeszcze innych czynnikach, niż trudne warunki pogodowe, które planują w polskich górach. Blisko szczytu Kazbeku możemy zachorować na tak zwaną chorobę wysokościową. Nawet łagodne objawy mogą stanowić utrudnienie uniemożliwiające dalszą wspinaczkę. Dobrze jest zatem spędzić trochę czasu w pobliżu Stacji, by faktycznie być gotowym do zmierzenia się z ostatnim odcinkiem do wierzchołka góry Kazbek. Ten moment jest sprawdzianem Twoich sił i dobrym momentem na zrezygnowanie, jeśli uznasz, ze jeszcze nie czas. Góra nie zając, nie ucieknie!

Od stacji Meteo na wierzchołek Kazbeku

W sezonie letnim będziesz śnić o ciepłym Kazbegi, a w zimowym o ciepłych krajach. Nie ma jednak czasu na słabości, ponieważ na atak szczytu Kazbek należy wybrać się już w nocy. Dokładnie około 2 w nocy. Skąd ta upiorna godzina? Odległość do szczytu w połączeniu z trudem wspinaczki oznacza około 12-14 godzin na górę i z powrotem. A następnie w planach mamy jeszcze powrót ze Stacji Meteo do Kazbegi. Dla wielu taki wysiłek naraz jest niemożliwy, dlatego warto ponownie odpocząć w pobliżu schroniska, zanim wyruszy się dalej w stronę miasteczka. To ważne, ponieważ w drodze powrotnej jesteśmy tak samo narażeni na niebezpieczeństwo, a sił i skupienia jest w nas znacznie mniej. Teraz jednak jest przed nami jeszcze wejście na Kazbek! Gruzja to wyjątkowe miejsce, przekonasz się o tym na szczycie. Tymczasem przed Tobą jeszcze sam lodowiec: bardzo niebezpieczny.

  • Porządne śniadanie o 2 w nocy? To nasz obowiązek. Do tego ciepła herbata w termos i bez ociągania wychodzimy na zimno nocy.
  • Prawdopodobnie już pokonując pierwsze metry, docenisz swoje ciepłe ubrania.
  • Po około 3 godzinach wspinaczki, zznajdziemy się na płaskowyżu Plateu i to właśnie na tym terenie Kazbek graniczy z Rosją. Plateu jest eksponowanym odcinkiem trasy na wysokości około 4500 m n.p.m. Nawet w sezonie letnim, Kazbek w tym miejscu jest pokryty lodem. W końcu to lodowiec. W tym miejscu również mocno odczujemy wpływ wysokogórskiego, rozrzedzonego powietrza.

Podczas podejścia na szczyt, nie warto się spieszyć. Oczywiście nie można również paść plackiem na śniegu. Chodzi o to, by, tak jak w biegach długodystansowych, rozważnie rozłożyć siły. Na początku wolniej, by przy samej mecie uwolnić zapas sił. Tak właśnie robią sportowcy i jest to mądry sposób. Idziemy dalej!

  • Na wysokości około 5000 m n.p.m. docieramy na przełęcz, która znajduje się pod samym szczytem góry Kazbek.
  • Ostatnie kilkadziesiąt metrów, które dzieli nas od szczytu jest stromym zboczem, ale to już ostatnia, chciałoby sie powiedzieć prosta, jaką lodowiec funduje nam przed szczytem.
  • Wierzchołek jest stosunkowo niewielki, ale dzięki temu otwiera się przed nami cała panorama. Dla tych kilku chwil na szczycie warto było udać się w podróż do Gruzji, do Kazbegi, przemierzyć cały lodowiec i zmierzyć się z własnymi słabościami.

Widoku ze szczytu nie da się opisać, ponieważ ta wyjątkowa chwila w dużej mierze polega na uczuciu. Imponujące widoki codziennie możemy oglądać na zdjęciach. Jednak nawet te najlepsze nie pokażą nam tego, co możemy spotkać osobiście i tego, co będziemy w danej chwili czuć. A kiedy już nasycisz oczy zapierającymi dech widokami, wracamy tą samą drogą. Wbrew pozorom nie będzie ona łatwiejsza. Zanim wyruszysz ponownie w dół, nasyć oczy piękną panoramą i koniecznie zjedz posiłek w postaci batona energetycznego. Pełny żołądek to nie tylko więcej siły, ale również jasny umysł, a on nam się teraz przyda. Wiele osób twierdzi, że to właśnie droga powrotna jest najtrudniejszym etapem przygody.

Wyprawa na Kazbek, jak się przygotować?

Kazbek może się pochwalić cechą, której nie znajdziemy w rejonach innej góry na wysokości 5000 metrów n.p.m. Chodzi nam o to, że na wierzchołek Kazbeku jest stosunkowo łatwo się dostać, o czym wspominaliśmy w tekście nieraz. Nie można oczywiście traktować tych słów jako przyzwolenie na nieodpowiedzialne wycieczki. Pamiętajmy, to wciąż jest ogromna wysokość i ogromny wysiłek dla organizmu. Świetna kondycja to podstawa. A jak poza tym należy się przygotować do wspinaczki?

  • Kazbek to całkiem przyjazna góra, ale bez odpowiedniego sprzętu ostatnim punktem wspinaczki jest Stacja Meteo. Jeśli interesuje Cię najwyższy punkt na górze Kazbek, wyprawa musi uwzględniać odpowiednie wyposażenie.
  • A skoro o wyposażeniu mowa, warto wcześniej (dużo wcześniej) nauczyć się obsługiwać czekany i raki, by w momencie zdobywania wierzchołka góry Kazbek czuć się pewnie. Polegasz tam na własnych siłach i umiejętnościach, trochę głupio jest dać plamy i narobić sobie szkód.
  • Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie przed wyprawą w tak wysokie góry. Dlaczego? Kiedy będziesz potrzebować pomocy w drodze na Kazbek, uzbezpieczenie pokryje koszty pomocy. Bez wykupionej polisy sam będziesz musiał zapłacić za akcję ratunkową, a są to bardzo wysokie koszty.
  • Dobrze zaplanuj urlop tak, byś nie musiał się spiezyć. Dobrze jest oswoić się z klimatem gór, a tuż po dotarciu do Kazbegi po prostu odpocząć.
  • A skoro o urlopie mowa, warto powiedzieć sobie, kiedy najlepiej udać się na wyprawę zdobycia pięciotysięcznika. Droga na 5033 m n.p.m. będzie zdecydowanie najbardziej przyjazna latem. W górach Kaukazu sezonem nazywane są miesiące od czerwca do września. Najlepiej jest zaplanować urlop z końcem czerwca i maksymalnie do początku września. Z końcem tego miesiąca sezon letni na górze Kazbek się kończy.
  • Dobre obuwie w góry i ubrania są podstawą własnego komfortu i bezpieczeństwa. Przygotuj sobie zapas naprawdę ciepłych ubrań, które na szczycie będą niezbędne!

Często mówi się także o tym, że bardzo blisko szczytu podchodzi specjalny transport konny. Możesz przekazać część swojego bagażu zwierzęcym barkom (oczywiście za odpowiednią opłatą, konie też muszą coś jeść), dzięki czemu sam nie będziesz dźwigał całą drogę całego bagażu. Niektóre przedmioty będą Ci potrzebne dopiero na ostatnich odcinkach.

Na co należy uważać w górach wysokich?

Największym zagrożeniem, jaki stawia przed nami lodowiec Kazbeku, jest nasza własna nieodpowiedzialność. Wyjścia na szczyt bez przygotowania aż proszą się o wypadek, a tych w górach nie brakuje. Prawdopodobnie liczba wypadków wzrasta również z tego powodu, że wycieczki w góry są coraz popularniejsze. Swój wierzchołek zaliczają osoby, które w góry wybierają się pierwszy raz i zazwyczaj ostatni. Obiecujemy, że na tym koniec naszego moralizowania! Niżej przedstawiamy czynniki, na które należy być przygotowanym na znacznych wysokościach. Jeśli chcesz dostać się na najwyższy szczyt Gruzji, musisz pokonać je wszystkie.

  • Co może zamienić w zupełnie nieprzyjazną górę nasz piękny i łagodny Kazbek? Pogoda.
  • Nasza nieuwaga może skończyć się wypadkiem. Niezależnie od stopnia ryzyka dla naszego życia, w Gruzji ekipy ratunkowe nie działają tak sprawnie. Zanim pomoc dotrze na lodowiec może minąć cały dzień albo dłużej.
  • Dużym zagrożeniem jest też choroba wysokościowa, która odbiera siły, a w skrajnych przypadkach może poważnie zagrażać życiu. Dlatego tak ważna jest aklimatyzacja.
  • Na całej trasie na Kazbek istnieje ryzyko wpadnięcia w szczelinę. To jest tak samo niebezpieczne, niezależnie od wysokości, na której się znajdujemy. Czy to będzie 2000 m n.p.m., czy 4900 m n.p.m.: to nie ma znaczenia. Przez całą drogę należy zatem zachować czujność.
  • Podkreślamy ponownie, że usiłując zdobyć szczyt pokroju Kazbeku, należy rozsądnie podejść do własnych sił. To ważne, by mieć odwagę zrezygnować w odpowiednim momencie oraz nie ignorować złego samopoczucia. Czasami w ten sposób ratujemy swoje życie, a na pewno zdrowie.

Kazbek nie jest objęty praktycznie żadną opieką. Nie ma tam szlaków turystycznych, szeregu przedsiębiorstw z przewodnikami. Dobrą stroną tej rzeczywistości jest swobodny dostęp na Kazbek. Wycieczka w same okolice szczytu będzie już znacznie tańsza, niż gdziekolwiek indziej. To pierwszy powód, dla którego na Kazbek wspina się coraz więcej turystów. Zupełnie nieprzygotowanych.

Na co należy uważać w górach wysokich

Nikt nie zabroni Ci wejść na Kazbek. Możesz spróbować zrobić to nawet w szortach i japonkach. Spotkani po drodze ludzie na pewno będą próbowali odradzać Ci taki samobójczy wypad, ale ostatecznie nikt nie sprowadzi Cię na dół siłą lub na mocy prawa. W tym miejscu do wejścia na około 5040 m n.p.m. nie potrzeba pozwolenia. Zarówno w sezonie letnim, jak i w sezonie zimowym.

Wejście na Kazbek, a działania wojenne na terenie Gruzji

Nie sposób zignorować sytuacji politycznej w Gruzji, która w 2008 roku znalazła się w stanie wojny z Rosją. Slowo wojna jest przerażające i nic dziwnego, że raczej nie organizujemy wycieczek w rejony, gdzie nie jest bezpiecznie. Dzisiaj jednak na terenie Gruzji jest zupełnie spokojnie. Po prostu nie warto planować podróży w rejony, które były i są najbardziej dotknięte przez wojenne działania. Mowa tu o rejonie Abchazji i Południowej Osetii, które nie są miejscami na urlop. Jednak, jeśli Twoim celem jest Kazbek i okoliczne atrakcje, nie musisz się obawiać.

Gruzini słyną ze swojej gościnności i sympatii do Polaków, dlatego nawet niedoświadczonym turystom będzie się łatwo odnaleźć w małym miasteczku Kazbegi. Wśród osób, które często wracają do Gruzji po to, by ponownie udać się na Kazbek, wspominają, że nocleg można z łatwością znaleźć w prywatnym domu u ludzi, których poznało się na ulicy!

Kazbek i polska grupa Mountain Freaks

Piękno Gruzji i styl życia Gruzinów potrafią rozkochać w sobie niejednego człowieka. W ten sposób nie tylko Kazbek, ale również cała okolica oczarowały polską turystkę tak bardzo, że postanowiła zostać w Gruzji na zawsze. Tak powstała grupa M. F., czyli profesjonalna firma, w której pracują doświadczeni przewodnicy. Polka szybko znalazła w Gruzji przyjaciół, którzy zajmowali się prowadzeniem ludzi po okolicznych szczytach już od lat. Dzisiaj firma jest bardzo znana, nie tylko wśród polskich turystów. Istnienie takich profesjonalistów jest szczególnie ważne w okolicy Kazbegi i słynnego szczytu. Jak wszędzie, turyści nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń i źle oceniają własne umiejętności. Wynajęcie przewodnika pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia tragedii. A o głupocie niektórych wycieczkowiczów, od grupy przewodników, możesz usłyszeć mnóstwo anegdot. Jeśli planujesz wycieczkę w góry Kaukazu, przyda Ci się znajomość adresu tego drobnego przedsiębiorstwa. Od Mountains Freaks otrzymasz wszystkie niezbędne informacje i pomoc w wyprawie na szczyt.

Kazbek i polska grupa Mountain Freaks

To jak, czujesz się gotowy na wyprawę daleko ponad znane Polakom 2499 m n.p.m. ? Tyle wynoszą słynne Rysy, których oczywiście też nie należy lekceważyć. Zdecydowanie jednak, kiedy masz opanowane chodzenie po górach i wspinaczkę ze sprzętem, a Twoja kondycja wzbudza zazdrość wśród znajomych, Kazbek jest dla Ciebie!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl