Łomnica – po Słowackiej stronie Tatr…

Wiele lat temu Łomnica (2634 m.n.p) nosiła zaszczytne miano najwyższej góry w Tatrach. Dokładne pomiary, których dokonano w 1860 roku, sprawiły, że Łomnica oficjalnie stała się drugim pod względem wysokości szczytem w Tatrach, ustępując miejsca Gierlachowi. Góra dzięki wielu atrakcjom turystycznym znajdującym się w drodze na szczyt, jest celem wielu wycieczek grupowych i prywatnych.

Historia Tatrzańskiej Łomnicy

W 1860 roku Łomnica musiała odstąpić Gierlachowi (2655 n.p.m) tytuł najwyższego szczytu Tatr Wysokich, jeśli chodzi o popularność i mnogość atrakcji dla turystów, oba szczyty są na tym samym poziomie. Obecna nazwa Łomnicy wzięła się od Łomnickiego Potoku, wcześniej górę zwano „Dziadkiem”. Drugi co do wielkości szczyt Tatr wznosi się dumnie nad trzema dolinami, jedną z nich jest Dolina Małej Zimnej Wody. Do ciekawostek historycznych należy fakt, że wiele lat temu na północnych zboczach Łomnicy, poszukiwano złota oraz srebra. Po raz pierwszy Łomnicki szczyt zdobyto jeszcze w osiemnastym wieku, obecnie piesza wspinaczka na górę możliwa jest jedynie pod opieką przewodnika, dlatego turyści chętnie korzystają z możliwości dostania się na szczyt kolejką linową. Wiadomo już, że nazwa góry wzięła się od Łomnickiego Potoku, u źródeł jego nazwy stoją zaś kamienne bloki, które niegdyś nazywano łomami. Imponujący szczyt przez wiele lat stanowił inspirację dla artystów malarzy i poetów. Popularność Tatrzańskiej Łomnicy utrzymuje się do dnia dzisiejszego, nie tylko dzięki wielu atrakcjom turystycznym, ale również przez wzgląd na niezwykłe widoki roztaczające się przed osobami wjeżdżającymi na szczyt góry.

Historia Tatrzańskiej Łomnicy

Położenie i sąsiedztwo Łomnicy

Łomnica (2634 m) znajduje się po Słowackiej stronie Tatr, w masywie Baranich Rogów. Góra sąsiaduje z trzema dolinami, do których należy Dolina Zimnej Wody, Dolina Dzika oraz Dolina Łomnicka. Doliny otaczają szczyt, który góruje nad nimi w pełnym majestacie tak typowym dla najwyższych szczytów surowych Tatr, budząc podziw i zachwyt turystów oraz lokalnej ludności.

Położenie i sąsiedztwo Łomnicy

Łomnica – atrakcje turystyczne

Najpopularniejszą atrakcją, jaką Łomnica oferuje turystom przybywającym podziwiać jej potęgę i majestat, jest bez wątpienia kolejka linowa, dzięki której można znaleźć się na samym szczycie Łomnicy (2634 m.n.p). Prace nad budową kolejki rozpoczęto w latach trzydziestych ubiegłego wieku, dziś kolejka jest w stanie przetransportować na szczyt nawet dziewięćset osób w ciągu godziny. Zapierające dech widoki ze szczytu są głównym powodem, dla którego jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach jest Łomnica. Kolejka składa się z kilku etapów. Dolny odcinek wiedzie od Łomnickiego Stawu do stacji Skalnaté Pleso, która jest jednocześnie stacją pośrednią. Od Skalnaté Pleso, kolejka wiedzie na sam szczyt. Ile kosztują bilety na każdym etapie przejazdu? Od Łomnickiego Stawu do punktu Skalnaté Pleso dojedziemy za około 15 euro, od stacji pośredniej do szczytu za około 25 euro. Jakie jeszcze atrakcje oprócz słynnej kolejki ma dla odwiedzających ja turystów Łomnica? Tatry od wielu lat przyciągają turystów swą budzącą respekt surowością, zachwycającymi widokami i interesującym światem fauny i flory. Niestety Tatranska Lomnica (jak w języku słowackim brzmi nazwa szczytu) nie jest dostępna dla samotnych pieszych wędrowców. W przeciwieństwie do innych znanych gór z Tatr Wysokich, na szczyt Tatrzańskiej Łomnicy (2634 n.p.m)można dostać się jedynie dzięki kolejce linowej, lub pod opieką przewodnika. Osoby, które zdecydują się na towarzystwo jednego z tatrzańskich pracowników, mają do wyboru trzy opcje wejścia na Łomnicę, zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Najłatwiejsza droga na szczyt łomnicki wiedzie pieszo od miejsca, w którym znajduje się Łomnicki Staw, lub od Łomnickiej Przełęczy, na którą bez problemu wjedziemy wyciągiem krzesełkowym. Łomnicki staw wbrew nazwie jest jeziorem polodowcowym, znajdującym się na wysokości (1751 m.n.p). Łomnicki Staw oprócz dolnej stacji kolejki linowej oferuje turystom również liczne punkty gastronomiczne, schronisko, a także najwyżej położony hotel na Słowacji. Co czeka ochotników do wjazdu lub wejścia na szczyt u celu drogi? Przepiękne widoki to nie wszystko czym wita nas Łomnica na wysokości 2634 p.m. Na szczycie Łomnicy oprócz tarasu widokowego, zwiedzający mogą uraczyć się aromatyczną kawą w klimatycznej kawiarni lub spędzić noc na wysokości 2634 n.p.m w luksusowym apartamencie. Ze względu na duże zainteresowanie przejazdem kolejką linową, bilety warto zakupić z wyprzedzeniem, również nocleg w apartamencie należy rezerwować dużo wcześniej, najlepiej na około trzy miesiące przed planowaną wycieczką w Słowackie Tatry.

Łomnica - atrakcje turystyczne

W drodze na szczyt Łomnicy kolejką lub pieszo!

Kolejka liniowa to najłatwiejsza trasa na szczyt Łomnicy. Wystarczy kupić bilet i rozsiąść się wygodnie, podziwiając widoki przy okazji wznoszenia się do góry. Ambitniejsi turyści mogą jednak postawić na piesze wejście na Łomnicę. Dla śmiałków, którzy pod opieką przewodnika wyruszą w drogę, do wyboru są trzy możliwe trasy do wyboru. Najtrudniejsza technicznie, tak zwana trasa Jordana ma swój start w Dolinie Pięciu Stawów. Osoby, które zdecydują się na piesze zdobycie Łomnicy, nie powinny tego robić bez odpowiedniego sprzętu. Opieka przewodnika nie wystarczy do zapewnienia sobie pełnego bezpieczeństwa na trasie. Podstawą ekwipunku są oczywiście specjalnie przystosowane do wędrówki po górach buty, przyda się nam również plecak oraz apteczka turystyczna, dzięki której udzielimy sobie pierwszej pomocy w sytuacji, gdy ulegniemy nieprzewidzianemu wypadkowi. Piesze trasy przeznaczone do wędrówki pod opieką przewodnika, są zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Najłatwiejszy szlak wiodący od Łomnickiej Przełęczy, można pokonać w ciągu zaledwie 1.5 godziny, na samą Przełęcz można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Droga Jordana jest znacznie dłuższa i trudniejsza zarówno pod względem technicznym, jak i kondycyjnym, jednak jej pokonanie przynosi wiele satysfakcji i dumy z własnych możliwości. Trasa Jordana podzielona jest na trzy etapy.

  • Schronisko Tery’ego – Poślednia Przełączka
  • Poślednia Przełączka – Przełączka pod Łomnicą
  • Przełączka Pod Łomnicą – cel

Ostatni etap drogi do celu trwa około pół godziny. Trasa Jordana jest trudna do przejścia, jednak dzięki wielu zabezpieczeniom zamontowanym na trasie nie stanowi zagrożenia dla wspinaczy.

W drodze na szczyt Łomnicy kolejką lub pieszo!

Łomnica – co warto zobaczyć?

Planując wycieczkę do najciekawszych miejsc, będących chlubą Tatr Wysokich, powinniśmy sprawdzić jakie atrakcje kryją w sobie wioski położone u stóp wysokich gór. Tuż pod potężnym szczytem Łomnicy rozciąga się Tatrzańska Łomnica, niezwykle urokliwa miejscowość, którą warto odwiedzić, ze względu na moc atrakcji dla turystów. Miasteczko położone jest na wysokości prawie 900 m.n. W Tatrzańskiej Łomnicy na wycieczkowiczów czeka muzeum TANAP, ogród botaniczny, zabytkowy kościół, rozległy park oraz zabytkowe hotele (Granhotel Praha, hotel Lomnica). Spacerując uliczkami miasta, można natknąć się również na liczne stragany z pamiątkami. Muzeum TANAP czynne jest nie tylko w sezonie letnim, bilety są do kupienia przez cały rok. Wystawy przedstawiają regionalną kulturę, miejscową faunę i florę oraz historie Łomnicy i okolic. Co jeszcze można zobaczyć w muzeum? Wśród bogatych zbiorów placówki znajdują się między innymi ludowe stroje, monety i dokumenty historyczne, a także, fragmenty skał. Nie mniej ciekawym miejscem do odwiedzenia, podczas zwiedzania miasteczka, jest znajdujący się tu ogród botaniczny TANAP. Ogród o powierzchni 3,2 ar, prezentuje około 270 okazów roślin, naturalnie występujących w okolicznych górach, podczas zwiedzania można również zakupić unikalne sadzonki, jak również pamiątkowe gadżety. Miejscowość położona pod szczytem Łomnica jest otwarta dla turystów o każdej porze roku. Miasteczko ułatwia zwiedzanie również niepełnosprawnym ruchowo, dzięki zastosowaniu licznych udogodnień. Do muzeum TANAP bez problemu dostaną się osoby, poruszające się na wózku inwalidzkim, dzięki podjazdowi dla niepełnosprawnych. W ogrodzie botanicznym schody również zastąpiono podjazdami, dzięki czemu zwiedzanie obiektu jest dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności.

Łomnica - co warto zobaczyć?

Łomnica a narciarstwo

Łomnica to nie tylko piękne widoki, zabytkowe obiekty, muzea i kolejka linowa. Popularna góra stanowiąca dumę Tatr Wysokich jest również miejscem, do którego początkujący i zaawansowani narciarze mogą udać się na zimowe szaleństwa. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się ośrodek narciarski, dający możliwość skorzystania z trzynastu tras. Do dyspozycji narciarzy jest również najdłuższa na terenie Słowacji trasa o długości sześciu kilometrów. Fani sportów zimowych, znajdą w Łomnickim ośrodku narciarskim moc atrakcji oraz miejsce do przetestowania swoich umiejętności. Kurort nieustannie się rozwija, co pozwala sądzić, że w przyszłości do dyspozycji narciarzy będzie dużo więcej tras zjazdowych, dziś wszystkie trasy liczą sobie łącznie ponad dwadzieścia kilometrów długości. Obecnie ośrodek narciarski położony w Łomnicy jest najwyżej położonym obiektem tego typu na Słowacji. Na terenie kurortu znajdują się dwie trasy przeznaczone do jazdy na nartach nocą, co stanowi niemałą atrakcję dla wszystkich zwiedzających. Oprócz miejsc do szusowania ośrodek narciarski oferuje turystom również skorzystanie z licznych obiekty gastronomicznych, oraz toru saneczkowego. Osoby, które nie posiadają nart oraz innego niezbędnego sprzętu mogą skorzystać ze znajdujących się na miejscu wypożyczalni. Duża ilość tras w Łomnickim ośrodku narciarskim sprawia, że stoki nie są zatłoczone, nie istnieje też problem zbyt długich kolejek do wyciągów krzesełkowych, które wiozą narciarzy na start trasy zjazdowej.

Łomnica a narciarstwo